українська російська англійська
На Дніпропетровщині відкрито документальну виставку архівних фото та документів, представлених вперше
07.05.2013 | 16:10
Дніпропетровська ОДА

З нагоди 68-ї річниці  Великої Перемоги керівник Дніпропетровщини Дмитро Колєсніков  відкрив документальну виставку архівних фото та документів, представлених вперше – «Священна війна».

На виставці представлені 115 чорно-білих та кольорових фотокопій відомих і маловідомих архівних документів із фондів Державного архіву Дніпропетровської області, Центрального державного кінофотофоноархіву (ЦДКФФА) України ім. Г.С.Пшеничного та приватних колекцій, а також газетні матеріали і зведення «Радінформбюро», що відображають події Великої Вітчизняної війни на території Дніпропетровської області.

«Свято Великої Перемоги    назавжди в серцях багатьох поколінь. Виставка «Священна війна»документально висвітлює події Великої Вітчизняної війни на території Дніпропетровщини, вшановує пам`ять героїв-визволителів нашої землі. Виставка пізнавальна для  молоді, сприяє ії патріотичному вихованню», –  зазначив Дмитро Колєсніков та запросив усіх  гостей міста до облдержадміністрації   відвідати виставку 7 травня. З 9 травня до кінця місяця виставка проходитиме у Державному обласному архіві Дніпропетровської області за адресою: вул. Карла Лібкнехта, 89 з 10.00 до 17.00 години. Як повідомив Дмитро Колєсніков, на виставку будуть організовані екскурсії для школярів.

Виставка представлена шістьма розділами.

На стендах розділу «На захист вітчизни» представлені заяви тих, хто пішов добровольцями на фронт, фотографії перших місяців війни, статті з газети «Дніпровська правда».

У розділі «Два роки окупації» експонуються документи німецької окупаційної влади, українських допоміжних установ і організацій, відображені різні сторони життя мешканців окупованої Дніпропетровщини: постанови, накази, особові документи, фотографія членів Дніпропетровської міської (української допоміжної) управи, фотографії Дніпропетровська 1942–1943 років.

У розділі «Остарбайтери» зібрані копії листів вихідців із Дніпропетровської області з місць невільницької праці, трудові книжки, світлини того часу і фотографія кладовища остарбайтерів у Німеччині, що була зроблена в 90-х роках ХХ століття. Вперше експонуються документи, що передані до Державного архіву у березні 2013 року: фотографії дівчат, що працювали на примусових роботах в Австрії, їх особові документи.

Розділ «Злочини окупантів» містить копії документів німецької окупаційної адміністрації та Комісії з обліку збитків, заподіяних німецько-фашистськими загарбниками та їх посібниками. Документи надають можливість показати всі жахи наведення так званого «нового ладу» й «остаточного вирішення єврейського питання» – поневолення та масового знищення мирного населення. Представлені фотографії, що були зроблені під час ексгумації жертв фашистів і сучасні світлини тих місць.

У розділі «Рух опору» представлений звіт німецько-фашистських військових про боротьбу з партизанами у придніпровських плавнях у 1941 році, а також звіт про ці події Нікопольського міському компартії та інші документи.

Значною мірою розділ «Визволення Дніпропетровщини у 1943–1944 роках» наповнений фотографіями із ЦДКФФА, що були отримані Державним архівом області у 2013 році. Стенди з розділами «Контрольні роботи школярів «Що я пережив під час окупації», «Відбудова області після окупації» і «Перемога» завершують експозицію  виставки.

.

 

версія для друку