українська російська англійська
Міністр охорони здоров'я окреслила основні аспекти запровадження сімейної медицини
14.05.2013 | 11:06
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова під час прес-конференції «Стан та перспективи розвитку сімейної медицини в Україні» розповіла про основні проблеми впровадження перспективної моделі первинної допомоги на засадах сімейної медицини у пілотних регіонах та шляхи їхнього розв’язання.

Перша з проблем полягає в тому, яким чином забезпечити доступність педіатричної допомоги у перехідний період, друга пов’язана з перспективами великих поліклінік та центрів первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД), що створені на базі таких поліклінік, а третя стосується організації надання послуг з лабораторної діагностики та флюорообстеження пацієнтів центрів ПМСД.

У перехідний період роль педіатра лише зростає, наголосила Міністр. «Ми пропонуємо лікарів-педіатрів з великим стажем роботи, особливо, передпенсійного та пенсійного віку, не змушувати перекваліфіковуватись на сімейного лікаря. Таких лікарів варто залишити педіатрами-консультантами, у районних поліклініках», – пояснила керівник МОЗ. На її думку, під час перехідного періоду в амбулаторіях слід забезпечити функціонування змішаних колективів, де працює і сімейний лікар, і лікар-педіатр, і акушер-гінеколог. Така практика, за словами Раїси Богатирьової, досить добре прижилась у Вінницькій та Дніпропетровській областях.

Що стосується віддалених амбулаторій і амбулаторій, котрі за кількістю населення і за завантаженістю не можуть постійно тримати лікаря-педіатра, то лікар амбулаторії може пропонувати виїзд педіатра або іншого вузького спеціаліста в амбулаторію один раз чи двічі на тиждень, вважає Міністр. «Оскільки період реформи первинної медико-санітарної допомоги розрахований на період до кінця 2020 року, то ми маємо 7 років, щоб не тільки започаткувати зміни в організації первинки, але й досягнути вагомих успіхів на цьому шляху», – відзначила Раїса Богатирьова.

Торкаючись питання подальшої долі великих поліклінік, керівник МОЗ України вкотре наголосила: «Децентралізація первинної допомоги у жодному випадку не означає ліквідацію поліклінік, усі спеціалісти лишаються на своїх місцях». У великих поліклініках є обладнання для більш поглибленого обстеження, зазначила Раїса Богатирьова. На базі цих поліклінік, вважає вона, варто створити консультативно-діагностичні центри, де за допомогою достатньої кількості вузьких фахівців можна проводити консультації по типу консиліумів. «Всю інформацію за результатами такого консиліуму можна направляти лікарю загальної практики для того, щоб на її основі він міг  проводити реабілітаційні заходи», – сказала Богатирьова.

За словами Міністра, досвід пілотних областей підказав й інші форми взаємодії між новоутвореним центром ПМСД і консультативною поліклінікою. Це організація виїзних консультативних прийомів лікарів-спеціалістів у амбулаторіях, коли лікарі найбільш затребуваних спеціальностей за графіком ведуть в них прийоми. Таким чином, створення амбулаторій дозволяє збільшити доступність не тільки первинної, а і спеціалізованої амбулаторної допомоги. Сьогодні доступ пацієнтів до спеціалістів організовується лікарями первинної ланки. Це не розповсюджується лише на послуги стоматолога, гінеколога, а також не стосується пацієнтів, які знаходяться під диспансерним наглядом у спеціалістів.

За словами Міністра, модернізація галузі передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на підвищення ефективності використання ресурсів. Це є одним із пріоритетів, встановлених Програмою економічних реформ, і на це, зокрема, спрямована модернізація служби лабораторної діагностики. Світова практика передбачає поєднання централізації виконання досліджень (що значно збільшує якість та достовірність результатів) з децентралізацією місць забору біоматеріалів (що збільшує доступність досліджень для пацієнтів). «Сімейному лікарю ми маємо дати інструменти, які дозволять швидко зорієнтуватись у випадках надання невідкладної допомоги», – сказала Раїса Богатирьова. Така концепція запроваджується Міністерством охорони здоров'я України у пілотних регіонах.

версія для друку