українська російська англійська
Раїса Богатирьова оприлюднила перші результати запровадження сімейної медицини в Україні
14.05.2013 | 11:36
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Активне запровадження сімейної медицини в системі первинної медико-санітарної допомоги дозволяє суттєво зменшити кількість випадків госпіталізації. Про це під час прес-конференції «Стан та перспективи розвитку сімейної медицини в Україні» повідомила Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова.

«Ми порівняли дві системи надання первинної медико-санітарної допомоги: традиційний спосіб обслуговування пацієнтів дільничними терапевтами та перспективну модель сімейної медицини. При традиційному методі обслуговування госпіталізація хворих до закладів вторинного рівня відбувалась у 17 випадках зі ста, а в умовах сімейної медицини кількість направлень хворих на вторинний рівень зменшилася до 14 випадків, тобто знизилася на 19 відсотків», – повідомила Раїса Богатирьова.

Інший показник успішності модернізації первинної ланки медичної допомоги – зменшення викликів швидкої медичної допомоги. «Якщо дільницю обслуговував терапевт, то на 1000 осіб швидку допомогу викликали у 297 випадках. За новими підходами, там, де півтора роки пропрацював сімейний лікар, кількість звернень до швидкої медичної допомоги скоротилася до 135 випадків, це менше на 55 відсотків», – зазначила Міністр.

Головними рисами моделі первинної медичної допомоги, що впроваджується сьогодні у пілотних регіонах, Міністр охорони здоров’я назвала наближення її до людей шляхом децентралізації та розвитку мережі амбулаторій із забезпеченням їх автомобілями, поступове впровадження сімейної медицини, надання пацієнтам можливості обирати та змінювати лікаря, що надає первинну допомогу, і, чи не головне, економічну мотивацію медпрацівників до якісної, ефективної роботи.

За словами Раїси Богатирьової, комплексна нормативна база для реалізації цієї моделі у пілотних регіонах вже затверджена і практично відпрацьовується. У 2013 році більшість напрацювань поширюватиметься також на непілотні регіони. До кінця 2013 року реформуванням первинної ланки буде охоплено всю Україну, формування моделі має бути завершено до кінця 2020 року.

«Дбаючи про якість надання первинної медичної допомоги, паралельно ми впроваджуємо сучасні стандарти надання цієї допомоги, розроблені МОЗ України, вдосконалюємо програми підвищення якості підготовки лікарів і медпрацівників середньої ланки, які працюють на первинці», – розповіла Раїса Богатирьова.

За її словами, на законодавчому рівні закріплено право пацієнта обирати лікаря сімейної практики, запроваджуються економічні мотивації для роботи медперсоналу на первинці, підвищується рівень інформатизації закладів первинної медичної допомоги. Все це з боку держави підкріплюється достатнім фінансовим ресурсом, адже створення ефективної первинної допомоги потребує серйозних матеріальних ресурсів. Міністр нагадала, що пілотні регіони у 2012 році отримали на ці потреби 327 млн. гривень і змогли суттєво покращити оснащеність амбулаторій.

версія для друку