українська російська англійська
Сергій Тимченко: Нові технології - на службі управління земельними ресурсами
14.05.2013 | 15:56
Прес-служба Державного агентства земельних ресурсів

На думку експертів ФАО, впровадження доступу до даних кадастру в онлайн-режимі є для України кроком вперед до подолання корупції та непрозорого управління земельними ресурсами. Ці та інші глобальні проблеми сьогодення міжнародні експерти обговорили на семінарі у Києві, що проходить під егідою Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО), співорганізатором якого виступає Держземагентство України.

Втім, на тому, що забезпечення легкого доступу до інформації про власність для широкої публіки, нотаріусів, адвокатів і співробітників правоохоронних органів допоможе виявленню фактів шахрайства та захисту суспільства від незаконних операцій з нерухомістю, ще на самому початку реалізації проекту робило акцент і керівництво Держземагентства в особі його глави Сергія Тимченка.

Поліпшення управління земельними ресурсами – безперервний процес, і необхідність у вдосконаленні буде існувати завжди. Цьому допомагає постійна поява нових технологій, активно використовувати які має намір і Україна. Причому не тільки у сфері земельних відносин.

Приміром, у Держземагентстві України розглядають поступове перетворення вже існуючого електронного кадастру в систему геопросторових даних. У перспективі вона об’єднає весь масив інформації про ресурси країни – надрах, водних просторах, лісах, комунікаціях, архітектурі. Це, в свою чергу, дозволить ефективно управляти державними ресурсами, залучити значні інвестиції, а, значить, і заробляти кошти для бюджету країни, як це роблять у багатьох розвинених країнах світу.

Нова система кадастру також забезпечує для людей простий спосіб повідомити про помилки в даних, щоб їх можна було оперативно виправити. Адже донедавна однією з найбільших проблем була саме низька якість наявних даних, пов’язана з тим, що раніше використовувалися різні системи координат, різні технічні платформи, а також структури даних. Втім, ця проблема стосується не тільки України, вона характерна для всіх країн Східної Європи та Центральної Азії.

Для того, щоб до якості даних про земельні ресурси виникало все менше питань, фахівці Держземагентства впровадили ефективний спосіб виявлення та виправлення помилок, залучаючи до цього процесу громадськість. Український електронний кадастр має сервіс зворотного зв’язку, за допомогою якого громадяни можуть повідомляти про помилки в даних і подавати цифрові заявки на їх виправлення.

Це нововведення отримало високу оцінку ФАО. Невипадково Національну кадастрову систему, розроблену Держземагентством, іноземні фахівці назвали “унікальною в даному регіоні”.

Втім, про ефективність роботи системи краще скажуть цифри. Протягом першого місяця роботи в системі було зафіксовано 600 тис. перевірок і майже 11 тис. електронних запитів на виправлення помилок. Близько половини виявлених помилок пов’язані з відсутністю земельних ділянок на публічній кадастровій карті, третина – з відсутністю кадастрових номерів.

Майже 8 тисяч технічних помилок, про які повідомляли громадяни, були виправлені менш ніж за два тижні. Ці запити, завдяки спеціальному програмному забезпеченню, дозволили також автоматично виправити неточності і щодо інших об’єктів на кадастровій карті. Це дало підстави провідним фахівцям ФАО назвати розробки Держземагентства “надзвичайно потужним механізмом для швидкого виявлення та виправлення помилок, який послужить хорошим прикладом для інших країн”.

 

версія для друку