українська російська англійська
МВС:Спостерігається чітка тенденція до зменшення кількості підліткових злочинів
16.05.2013 | 15:13
Прес-служба Міністерства внутрішніх справ

У приміщенні Державної пенітенціарної служби України відбулася міжвідомча нарада щодо попередження та профілактики рецидивної злочинності серед неповнолітніх, які перебувають на обліках кримінально-виконавчої інспекції, органів внутрішніх справ та звільняються з виховних колоній.

Міжвідомча нарада організована Державною пенітенціарною службою України спільно з Міністерством внутрішніх справ України та за підтримки українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні». У нараді взяли участь заступник Міністра внутрішніх справ України Віктор Ратушняк, Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко, заступник Голови ДПтС України Олександр Дука, представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, уповноважений з питань дотримання прав дитини, представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, громадських і міжнародних організацій, начальники відділів кримінально-виконавчої інспекції всіх територіальних органів ДПтС України та кримінальної міліції у справах дітей обласних управлінь МВС України.

Мета наради – налагодження ефективної взаємодії між всіма організаціями, причетними до роботи з дітьми, які порушили закон, спільного розв’язання проблемних питань, які виникають у роботі з профілактики та попередження рецидивної злочинності серед дітей.

Засідання відкрив заступник Голови ДПтС України Олександр Дука, який розкрив основні причини та умови, що сприяють вчиненню повторних злочинів засудженими неповнолітніми та зауважив на необхідність пошуку шляхів вирішення проблемних питань в роботі з дітьми, які вчиняють правопорушення. Олександр Дука наголосив, що нині в органах та установах ДПтС України перебуває близько 5,3 тис. дітей, засуджених судами за вчинення кримінальних злочинів до різних видів покарань.

Слід зазначити, що з загальної кількості найбільша категорія, а це понад 4 тис. дітей, – засуджені до покарань не пов’язаних з позбавленням волі. Тобто суд вирішив, що у цих дітей є можливість виправлення без такого суворого покарання. Друга категорія дітей – це ті, які відбувають покарання у виді позбавлення волі у спеціальних виховних установах. За статистикою кримінально-виконавчої інспекції протягом минулого року 269 неповнолітніх, які перебували на обліку, засуджено за скоєння повторних злочинів.

До присутніх звернувся також Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко, який наголосив на тому, що нині назріла нагальна необхідність зміни основних напрямків діяльності і кримінально-виконавчої інспекції, і кримінальної міліції у справах дітей. Система захисту дітей в Україні залишається не розвинутою та не працює на достатньому рівні. Саме тому для організації цієї роботи на якісно новому рівні слід зосередитися на перевихованні, а не лише на покаранні. - Ключове завдання – переформувати ставлення до дитини, зрозуміти її та допомогти. Працівники застосовних органів повинні чітко усвідомлювати, що дитина – це особистість із своїми поглядами, почуттями і власною гідністю, - підкреслив Юрій Павленко.

Заступник Міністра внутрішніх справ України Віктор Ратушняк під час наради зазначив, що мета цієї зустрічі – це покращення методів роботи та, найголовніше, попередження і профілактика серед підліткової злочинності. Він наголосив на тому, що діти повинні бути повноцінними громадянами нашого суспільства. Вже зараз спостерігається чітка тенденція до зменшення, як кількості учинених підліткових злочинів, так і кількості осіб, які раніше вчиняли злочини та осіб, з яких судимість не знята і не погашена. Заступник Міністра підкреслив, що актуальною залишається потреба у вдосконаленні системи профілактики, налагодженні взаємодії з кримінально-виконавчою інспекцією, покращенні стану індивідуальної та профілактичної роботи із засудженими.

«Наш основний обов’язок – допомогти дитині, яка помилково стала на асоціальний шлях, скоїла правопорушення та своєчасно відреагувати, розібратися в причинах вчиненого. Необхідно продовжити процес реформування системи кримінальної юстиції стосовно неповнолітніх в Україні», - додав наостанок Віктор Ратушняк.

Представники українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» довели до присутніх положення міжнародних стандартів щодо покарань для неповнолітніх. Керівник служби пробації щодо молодих правопорушників Міністерства у справах дітей та молоді провінції Онтаріо Гейл Стідс поділилася з українськими колегами досвідом роботи щодо застосування ефективних методів роботи з неповнолітніми правопорушниками з метою запобігання рецидивів: принципи, теорія і практика.

Також під час наради було розглянуто результати Національного досвіду щодо виконання покарань, не пов’язаних з позбавленням волі стосовно неповнолітніх, а саме реалізація пілотного проекту в м. Мелітополі. Саме там вже більше року функціонує пілотна модель з впровадження методик роботи з неповнолітніми засудженими в Центрі відвідування.

Проблема повторних злочинів серед засуджених неповнолітніх залишається вкрай актуальною і потребує подальшого аналізу й пошуку шляхів її вирішення, - наголосив начальник департаменту кримінально-виконавчої інспекції та соціально-психологічної роботи з засудженими ДПтС України Олег Янчук. Адже, за словами Олега Янчука, проведений департаментом аналіз свідчить, що з числа засуджених неповнолітніх, які перебувають на обліку, 60% вчинили злочини у складі груп; з них: 17% - за участю дорослих; 7% - у стані алкогольного сп’яніння; а 8% неповнолітніх, раніше вже мали судимість.

Начальник кримінальної міліції у справах дітей МВС України Олексій Лазаренко наголосив на тому, що з метою переходу від карального підходу вирішення долі неповнолітнього правопорушника до відновного, змінено основну направленість діяльності служби. Насамперед це пов’язано з необхідністю посилення профілактичної складової у діяльності уповноваженого підрозділу.

«Профілактику кримінальних правопорушень потрібно розглядати в контексті: по-перше потрібно усунути причини і умови, що сприяли вчиненню правопорушення, по-друге – необхідно підвищити рівень правового і соціального захисту дітей, які перебувають у конфлікті з законом, по-третє – створити екеширну систему перенаправлення до відповідних державних органів, в разі якщо вирішення проблем дитини виходять за межі компетенції і повноважень, як органів внутрішніх справ, так і кримінально-виконавчої інспекції. Основними напрямками формування нашої служби є вдосконалення змісту, форм і методів профілактики правопорушень серед дітей, професійна підготовка працівників кримінальної міліції у справах дітей для роботи в нових умовах функціонування служби та створення нової нормативної бази, - підкреслив Олексій Лазаренко.

Начальник КМСД МВС України також зазначив, що нині вже розроблений проект наказу про організацію роботи приймальників-розподільників.

«Ми вбачаємо в цих установах потужний резерв до проведення відповідних методів для профілактичної роботи саме з тими дітьми, які вже пройшли «по суду». Саме там є посади вихователів, інспекторів профілактики, які можуть проводити відповідну специфічну корекційну роботу на основі оцінки ризиків і потреб цієї дитини. Цей проект практично погоджений», - додав Олексій Лазаренко. Керівник підрозділу наголосив також на тому, що особливої уваги сьогодні потребує і вирішення комплексу питань щодо попередження профілактики правопорушень серед дітей і, зокрема, її рецидивних форм. Досвід роботи підрозділів кримінальної міліції у справах дітей свідчить про необхідність залучення до цієї роботи широкого кола фахівців державних органів і служб, до яких відносяться і соціальні служби.

Учасники міжвідомчої наради мали можливість поділитись здобутим досвідом роботи з профілактики дитячої злочинності, досягнутими результатами роботи, взаємодії з громадськими організаціями в цьому напрямку, визначити пріоритети та першочергові завдання щодо усунення причин і умов, що спонукають підлітків скоювати правопорушення.У 2013 році вже четверо медичних працівників Дніпропетровщини отримали власне житло – у Дніпропетровську, Новомосковську, а також у Криничанському та Васильківському районах. Як повідомив голова Дніпропетровської ОДА Дмитро Колєсніков, у цьому році ще 90 медиків регіону, в тому числі 54 сімейних лікарів, також отримають службове житло.

«На Дніпропетровщині в усіх містах та районах діють програми «місцевих стимулів», що спрямовані на забезпечення медиків грошовими надбавками до заробітної плати, власним житлом, безкоштовним мобільним зв’язком тощо. Таким чином, ми не лише ефективно заохочуємо медичних працівників до роботи, але й суттєво підвищуємо якість їх життя. Саме на це спрямована практична реалізація завдань Президента України Віктора Януковича», – зазначив голова Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитро Колєсніков.

Загалом протягом 2010-2012 років житло отримали 213 медичних працівників області.

 

версія для друку