українська російська англійська
Раїса Богатирьова ознайомилася зі станом первинної медичної допомоги на Дніпропетровщині
30.05.2013 | 15:27
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова у середу здійснила робочу поїздку до Дніпропетровської області. Метою поїздки було ознайомлення Міністра із станом розвитку первинної медико-санітарної допомоги на Дніпропетровщині, що будується на засадах сімейної медицини  та розглядається як основний стратегічний напрямок у реформуванні галузі охорони здоров’я.

Раїса Богатирьова відвідала Старокодацьку амбулаторію Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) Дніпропетровського району, Нижньодніпровський фельдшерський пункт ЦПМСД Дніпропетровського району, Гвардійську амбулаторію ЦПМСД Новомосковського району. Також Міністр побувала у Павлоградському районі, де ознайомилася з роботою Булахівської амбулаторії та Малоолександрівського фельдшерського пункту ЦПМСД.

Керівник МОЗ України висловила сподівання, що Дніпропетровська область, «набравши досить хороші темпи у організації роботи первинної медико-санітарної допомоги, буде їх утримувати». «Сьогодні я побувала в амбулаторіях та фельдшерсько-акушерських пунктах трьох районів Дніпропетровської області, розмовляла з медичними працівниками та пацієнтами, які висловлювали досить багато позитивних оцінок щодо такої форми організації медичної допомоги, як первинка», – зауважила Раїса Богатирьова, відповідаючи на питання журналістів.

Як відомо, Дніпропетровська область є одним з пілотних регіонів із запровадження медичної реформи. У 2012 році тут розпочато налагодження функціонування системи первинної медико-санітарної допомоги, поліпшення умов роботи медичних працівників та перебування в медичних закладах пацієнтів: відремонтовано 90% лікарських амбулаторій, 100% амбулаторії оснащено автотранспортом, заклади первинної медичної допомоги отримали необхідне обладнання, що дозволяє своєчасно встановити пацієнту діагноз та розпочати лікування. Активно впроваджуються такі форми надання медичної допомоги, як «стаціонар вдома» та денні стаціонари.

З метою забезпечення доступу населення сільських районів до роздрібної торгівлі лікарськими засобами в підрозділах центрів первинної медико-санітарної допомоги відкрито аптеки (аптечні пункти) у 619-ти (96,3%) амбулаторіях та фельдшерсько-акушерських пунктах.

В області продовжується активна підготовка спеціалістів за фахом «Загальна практика – сімейна медицина», підвищення кваліфікації медичних працівників. На сьогодні практикують 713 сімейних лікарів, якими обслуговується 47% населення області, у тому числі сільського населення – 90%. У 2013 році очікується поповнення штату сімейних лікарів на 400 осіб, у тому числі за рахунок спеціалізації 362 лікарів первинної медичної допомоги., 67% яких навчаються за кошти місцевих бюджетів.

Медичним працівникам первинної медико-санітарної допомоги виплачується надбавка за обсяги виконаної роботи в 53 центрах ПМСД області (100%). У бюджетах міст та районів передбачено 67,5 млн грн для зазначених виплат, виплачено 29,5 млн грн (з 01.04.2012 – 01.05.2013). В усіх містах та районах області рішеннями сесій затверджено регіональні програми місцевих стимулів для медичних праціаників. У 2012 році фінансування програм «Місцеві стимули» по області склало 47,5 млн грн. На 2013 рік передбачено фінансування у сумі 32,8 млн грн.

Під головуванням Міністра охорони здоров’я України Раїси Богатирьової відбулася нарада з питань реформування галузі охорони здоров’я Дніпропетровської області, на якій розглядалися проблемні питання, що виникають під час перетворень. Ті недоліки, які виявляються в ході реформування, за словами Богатирьової, спільними зусиллями обласної влади та МОЗ України усуваються. «Реформа у пілотних регіонах для того і проводиться, щоб побачити «слабкі місця» і вчасно внести корективи у наші дії, щоб реформа рухалася далі», – наголосила Міністр.

Що ж стосується позитивного досвіду, який є сьогодні в пілотних регіонах, то він, на переконання Раїси Богатирьової, має бути задіяний в практиці організації охорони здоров’я і в інших областях. За словами Міністра, в непілотних регіонах країни, особливо західних, які теж почали проводити реорганізацію «первинки», реформа проходить досить успішно. «Не варто чекати, коли скажуть згори. Ми дозволяємо, але контролюємо», – зазначила Богатирьова.

Під час спілкування з журналістами Міністр спростувала інформацію щодо закриття пологових будинків на Дніпропетровщині. Раїса Богатирьова нагадала, що проблема материнської смертності в області виникла більше десятка років тому. Для її розв’язання ще з 2000 року почали вживатися відповідні заходи, а саме – створення мережі кращих в оснащенні та кадровому забезпеченні медичних родопомічних установ. «Завдяки тому, що на Дніпропетровщині розпочато розбудову мережі перинатальних центрів та багатопрофільних лікарень, у регіоні за десять років вдалося знизити материнську смертність в десять разів. А це життя багатьох молодих жінок, – зазначила Міністр охорони здоров’я України. На сьогоднішній день, за її словами, вже відпадає потреба в функціонуванні малопотужних пологових відділень на 10-15 ліжок, в яких відсутні безпечні умови для пацієнтів. «Тому ми пропонуємо залишити в жіночій консультації ліжка денного перебування, де можна буде пролікувати нескладну патологію. А якщо виникає необхідність – є транспорт, яким можна доставити жінку у велику родопомічну установу».

Раїса Богатирьова наголосила, що мова не йде про закриття пологових будинків, закриваються лише відділення, у той час, як пологовий будинок – це самостійна установа.

версія для друку