українська російська англійська
На Дніпропетровщині торік понад 2,5 тис. дітей пройшли курс медико-соціальної реабілітації у спеціальних центрах
31.05.2013 | 13:46
Дніпропетровська ОДА

На Дніпропетровщині функціонує ціла система центрів та відділень реабілітації дітей з особливими потребами. У минулому році допомогу в них отримали понад 2,5 тис маленьких пацієнтів. Напередодні Міжнародного дня захисту дітей голова Дніпропетровської ОДА Дмитро Колєсніков завітав до одного з таких закладів – Дніпропетровського центру ранньої медико-соціальної реабілітації дітей. Керівник регіону ознайомився з його роботою, привітав дітей зі святом та поспілкувався з їх батьками.

Наразі на Дніпропетровщині вже функціонує два центри та два відділення медико-соціальної реабілітації дітей загальною потужністю у 250 ліжок, де надається комплексна медична, соціальна, психологічна та педагогічна допомога. Дмитро Колєсніков зазначив, що створення таких закладів є важливим напрямком у роботі обласної влади та дав доручення розробити відповідний план розширення мережі таких центрів та відділень реабілітації для дітей-інвалідів.

Одним із таких закладів є Дніпропетровський центр ранньої медико-соціальної реабілітації дітей. Як окремий заклад, розрахований на 100 ліжок, його було відкрито в вересні 2012 року. За цей час необхідну реабілітацію тут вже пройшли близько 900 дітей. До цього чотири роки центр функціонував лише як структурний підрозділ спеціалізованого будинку дитини №1, у складі якого було 14 ліжок для реабілітації дітей.

Пацієнти центру – це діти віком від 2 місяців до 14 років з особливими потребами, переважно з психоневрологічними захворюваннями та порушеннями функцій опорно-рухового апарату. Вони потрапляють сюди за направленням від лікаря, проте перед початком лікування обов’язково проходять медогляд спеціалістами центру. Це необхідно для того, щоб визначити індивідуальний підхід до кожної дитини та назначити найбільш ефективні для неї методики реабілітації.

Діти перебувають у Центрі цілодобово. Щодня з ними займаються лікарі, логопеди, психологи, вихователі, медсестри з масажу і фізіотерапії та інші спеціалісти. У центрі створена потужна база для соціального, медичного та психологічного лікування пацієнтів з особливими потребами. При цьому велика увага приділяється саме не медикаментозному лікуванню. Діти виконують спеціальні фізичні вправи, займаються на тренажерах, їм роблять різноманітні масажі, вони відвідують сеанси ароматерапії, заняття сенсорної інтеграції. На останніх, за допомогою спеціальних вправ, дітей навчають долати їх неприйняття звуків, кольорів, дотиків. Також діти відвідують музичний зал, займаються арт-терапією.

Однією з найбільш цікавих методик реабілітації дітей, що застосовується в центрі, є «Монтессорі». Її суть полягає в тому, що спеціаліст центру підбирає індивідуальну методику для кожної дитини, проте як саме проявити себе у межах цієї методики – обирає сам пацієнт. Наприклад, на заняттях з арт-терапії необхідно намалювати море. Проте маленький пацієнт самостійно обирає чим він буде його малювати. Це можуть бути фарби, олівці, морська сіль тощо. Таким чином, дитина не лише виконує необхідні вправи, але й розвиває в собі особистість.

Директор центру зазначає, що найбільш дієвою методикою у лікуванні є «Тандем». Вона передбачає одночасні заняття з дитиною одразу кількох спеціалістів.

У Центрі проводиться також й навчання батьків дітей. Їм розповідається як саме робити ті чи інші вправи, надаються рекомендації щодо розвитку дитини поза межами Центру, надаються консультації психологів.

Дніпропетровський центр ранньої медико-соціальної реабілітації дітей, розрахований на 14 ліжок, було відкрито вперше в Україні на базі будинку дитини в 2008 році. Протягом 2010-2012 років на базі ще трьох будинків дитини у Кривому Розі, Дніпродзержинську та Нікополі були створені відділення ранньої медико-соціальної реабілітації дітей з обмеженими фізичними можливостями, ураженням нервової системи, вродженими вадами розвитку, затримкою психо-мовного розвитку, які виховуються у сім’ях. Їх потужність у 2011 році склала 150 реабілітаційних ліжок. А з 1 вересня 2012 року два будинки дитини Дніпропетровська та Нікополя були повністю перепрофільовані в спеціалізовані Центри медико-соціальної реабілітації дітей, розраховані на 170 ліжок. У тому числі 25 ліжок для сумісного перебування дітей з матерями.

 

 

 

версія для друку