українська російська англійська
Вінницькі медики представили українське ноу-хау: віртуального пацієнта "СКІФ"
03.06.2013 | 14:14
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

На спільному засіданні колегії Міністерства охорони здоров'я України, Президії Національної академії медичних наук України та Вченої ради Вінницького національного медичного університету імені М.І.Пирогова, яке відбулося 1 червня під головуванням Міністра охорони здоров'я України Раїси Богатирьової, було представлено унікальну комп'ютерну модель життєдіяльності організму людини - віртуальний пацієнт "СКІФ".

Ця комп'ютерна програма, над розробкою якої протягом п'ятнадцяти років працював колектив співробітників Вінницького національного медичного університету ім. М.І.Пирогова на чолі з Героєм України, академіком Національної академії медичних наук України, професором Василем Морозом, має стати проривом у вітчизняній медичній освіті та науці.

Виступаючи на засіданні, Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова назвала систему "СКІФ" видатним науковим досягненням, яке демонструє революційний підхід до сприйняття механізмів діяльності організму людини, починаючи з окремих клітин та закінчуючи органами і системами організму людини у їхній тісній взаємодії, а також у взаємодії зі зовнішнім середовищем. "Те, що ми побачили, без перебільшення, вражає. Це абсолютно новий погляд на людину з точки зору великої науки, який може бути покладений в основу нового наукового напряму", - наголосила Міністр, вітаючи науковий колектив Вінницького національного медичного університету імені Миколи Пирогова.

За словами Раїси Богатирьової, медики та біологи отримали універсальний інструмент, який дозволяє на якісно новому рівні вивчати, розуміти та засвоювати механізми діяльності організму здорової людини, і, що надзвичайно важливо - патогенетичні механізми виникнення різних патологічних станів.

Унікальна вітчизняна комп'ютерна система "СКІФ", на думку керівника МОЗ України, дозволяє на порядок підвищити і рівень оволодіння лікарями практичними навичками, оскільки надає можливість самостійно, багаторазово моделювати різноманітні патологічні стани, використовувати для їхньої корекції лікарські препарати, спостерігаючи за їхньою фармакінетикою та фармадинамікою та інші методи лікування.

Ця проривна наукова розробка, вважає Раїса Богатирьова, має стати потужною базою навчально-методичних тренінгових центрів вищих навчальних закладів для підготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів на додипломному рівні, лікарів-інтернів та курсантів різного профілю у закладах післядипломної освіти, лікарів загальної практики - сімейних лікарів у центрах первинної медико-санітарної підготовки для практичної підготовки.

"Впевнена, що ця науково-медична інновація знайде найширше впровадження при проведені наукових досліджень в медицині, фармакології, біології у наших та закордонних наукових центрах, а також сприятиме просуванню України до світового освітнього та наукового простору", - зауважила Міністр.

Раїса Богатирьова запропонувала академіку Морозу довести систему "СКІФ" до рівня впровадження у практичну медицину та захистити на міжнародному рівні це національне наукове надбання як інтелектуальну власність нашої держави.

Перебуваючи у Вінниці, Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова також ознайомилася з роботою обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та обговорила з медиками Вінниччини актуальні питання розвитку та реформування вітчизняної системи охорони здоров'я.

Довідково

Комп'ютерна модель життєдіяльності організму людини - віртуальний пацієнт "СКІФ" максимально відображає природні механізми та процеси, які протікають в організмі людини в нормі та при патологічних станах. В основі моделі сотні тисяч фізіологічних, біохімічних, біофізичних параметрів, розроблений алгоритм функціонування та взаємодії клітин, органів, систем та організму у цілому. На цій базі модулюються різноманітні патологічні стани, вивчається ефективність лікування та його корекція. Вона надає унікальну можливість одночасно спостерігати процеси, які протікають у будь-якій системі організму, їхні реакції на різні внутрішні та зовнішні зміни, механізми регуляції їхньої діяльності.

Величезний обсяг інформації (фізіологічної, біофізичної, біохімічної) комп'ютерної моделі "СКІФ", у тому числі, склад протоплазми клітин та міжклітинної рідини, структура мембрани клітин з іонними каналами, робота K+ та Na+ насосів, структура всіх органів та взаємозв'язків між ними, усі існуючі метаболіти, ферменти, гази, солі, вода, формені елементи крові, змодельовані процеси в артеріях, артеріолах, капілярах, венулах, венах, генерація необхідної для життєдіяльності АТФ через систему біохімічних реакцій циклу Кребса та ін.

Вся методологія обрахувань, алгоритмів представлених масивів даних являє собою абсолютне українське ноу-хау.

 

версія для друку