українська російська англійська
У Закарпатській області планують відкрити ще одну сонячну електростанцію - удвічі потужнішу за Ратівську
06.06.2013 | 16:13
Закарпатська Ода

Ратівська електростанція є першою на Закарпатті та найбільшою у Західній Україні. Тут розташовано майже 19 тисяч сонячних батарей на площі десять гектарів.

Електроенергії, що виробляється тут, цілком достатньо, аби забезпечити 2,5 тис. приватних будинків. Річна потужність цієї електростанції – 5,4 МВт.

 Одна сонячна батарея вартує 200 євро. Термін їх експлуатації – близько 25 років. До того ж, всі модулі мають спеціальний захист, тому ані град, ані сніг, ані якісь механічні пошкодження таким поверхням не страшні. Батареї розташовані під тридцятиградусним кутом до землі і на такій відстані, щоб за будь-якої погоди, пори року чи доби на них не потрапляла тінь. Вони самоочищуються, тому з персоналу на території самої електростанції працюють тільки охоронці.

Процес вироблення електричної енергії є безшумним, нема жодних вуглекислотних та інших токсичних викидів.

У низовинних районах Закарпаття термін сонячного освітлення складає 2000 годин щорічно, а річний енергетичний потенціал сонячної енергетики становить 140 тис. тонн умовного палива. До створення проекту та монтажу систем залучили італійських інженерів – вони контролювали процес від початку і до самого завершення.

Вартість проекту – близько 100 млн. грн. Окупність, за підрахунками фахівців, - близько 6 років. Одним зі стимулюючих факторів, зізнається інвестор, став і так званий зелений тариф. Він спрямований на підтримку таких інвестиційних проектів – держава гарантує підключення до мережі, довготривалий контракт за закупівлю виробленої енергії та надбавку до її вартості.

Технічний директор «Закарпаттяобленерго» Олександр Білак зазначив: «Завдяки «зеленому тарифу», бізнесмени можуть більше витрачати на сучасне обладнання та дослідницькі роботи. До того ж, енергія, котру виробляють на цій електростанції, повністю інтегрована в мережу обленерго, відразу постачається на енергоринок, а продаж її відбувається у всій державі за спеціально регульованими тарифами».

Як наголосив голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида: «Ратівська сонячна електростанція працює вже майже рік й доводить свою ефективність. Сюди вкладені приватні кошти, проте, безумовно, розглядатимемо можливість бюджетної підтримки, а про допомогу в оформленні документів та виділенні землі на місцевому рівні мова взагалі не йде – обласна влада однозначно підтримує такі ініціативи».

Найближчим часом у Закарпатській області планують відкрити ще одну сонячну електростанцію – удвічі потужнішу за Ратівську.  

Довідково

Сонячна електростанція «СЕ-1» розташована за адресою: Ужгородський район, с. Ратівці, вул. Добо Іштвана, 1а. Потужність станції становить 5,4 МВт. Введена в експлуатацію в липні 2012р. Розміщена на земельній ділянці правильної прямокутної форми розміром 500 х 200 м. Складається з 4-х інверторних підстанцій (1,2 МВт кожна) та 18 972 полікристалічних модулів потужністю 285 Вт, ефективність яких складає 14,68%.

 

 

версія для друку