українська російська англійська
У Києві обговорюють підходи практичної реалізації Конвенції РЄ "MEDICRIME"
11.06.2013 | 15:15
Прес-служба Державної служби з лікарських засобів

11 червня 2013 року в Києві, за підтримки Віце-прем'єр-міністра України Грищенка К.І., відбулося відкриття міжнародної конференції «Підходи до практичної реалізації Конвенції Ради Європи про підроблення медичної продукції та подібні злочини, що загрожують охороні здоров'я (Конвенція «MEDICRIME», організатором якої є Рада Європи та Держлікслужба України.

У 2011 році Україна була в числі країн, що першими підписали Конвенцію MEDICRIME. Влітку 2012 року, після її ратифікації українським Парламентом, Конвенція у нашій країні набула статусу Закону. Тому, ініціюючи даний захід, Рада Європи звернулася саме до України з пропозицією провести міжнародну конференцію, з метою:

          сприяння зростанню інформованості про Конвенцію «MEDICRIME» серед професіоналів охорони здоров’я, правоохоронних органів, міжнародних організацій тощо;

          поширення інформації про проблеми фальсифікації лікарських засобів;

          презентація практичних кроків, спрямованих на виконання положень Конвенції «MEDICRIME», зроблених Україною;

          організація безпосередніх контактів між представниками правоохоронних, контролюючих органів іноземних країн та міжнародних організацій, у тому числі Парламентської Асамблеї Ради Європи, відповідних Директоратів Ради Європи,  Всесвітньої організації охорони здоров’я тощо.

Проблема фальсифікації медичної продукції є однією з актуальних у міжнародному співтоваристві. Фальсифікація лікарських засобів є злочином, який носить міжнародний характер, оскільки не визнає кордонів і юрисдикцій.

 

Небезпека фальсифікації медичної продукції полягає у тому, що:

її якість не піддається перевірці: активні речовини, наповнювачі або упаковка (пластмаса, скло) можуть виявитися токсичними;

навіть якщо фальсифікована продукція містить ті ж речовини, що і оригінальна, не виключається їх нерівномірний розподіл в препаратах: у деяких партіях активної речовини може виявитися або занадто багато, або дуже мало;

псування продукції через ймовірність порушення умов зберігання;

небезпечною є також повна відсутність активної речовини, оскільки в цьому випадку хворий приймає препарати, які не сприяють одужанню;

прийом ліків, що не діють, може своєю бездіяльністю нанести непоправну шкоду здоров’ю людини;

фальсифікація продукції позбавляє доходу легальну промисловість, а державні бюджети – податків.

 

Відкриття Конвенції MEDICRIME для приєднання відбулося 28 жовтня 2011 р. у Москві. На сьогодні це вже зробили 22 країни світу, в тому числі: Австрія, Бельгія, Вірменія, Гвінея, Данія, Ізраїль, Ісландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Ліхтенштейн, Люксембург, Марокко, Молдова, Німеччина, Португалія, Російська Федерація, Туреччина, Україна, Фінляндія, Франція, Швейцарія.

 

Конвенція "MEDICRIME" є першим міжнародним інструментом кримінального законодавства, яка рекомендує кожній державі-учасниці передбачити в національному законодавстві відповідальність за:

умисне виробництво фальсифікованої медичної продукції, активних речовин, наповнювачів, компонентів, матеріалів та приладдя;

навмисне ​​постачання і торгівлю фальсифікованими лікарськими засобами, активними речовинами, наповнювачами, компонентами, матеріалами та приладдям, де під поставкою маються на увазі дії, пов'язані з посередництвом, брокерством, закупівлею, продажем, даруванням, просуванням (включаючи рекламу) цієї продукції;

фальсифікацію будь-яких документів, що мають відношення до медичної продукції, з метою ввести споживачів в оману щодо її автентичності;

подібні злочини - несанкціоноване виробництво або постачання лікарських засобів та маркетинг медичних виробів, що не відповідають певним вимогам.

 

Конвенція MEDICRIME також забезпечує основу для національного і міжнародного співробітництва між різними секторами державного управління, координації на національному рівні, захисту жертв і свідків злочинів, пов'язаних з фальсифікацією медичної продукції.

 

Під час Конференції будуть розглянуті наступні питання:

розуміння Конвенції MEDICRIME;

стратегії боротьби з підробками, шляхи та наслідки її реалізації;

підвищення рівня обізнаності суспільства щодо реалізації Конвенції MEDICRIME;

превентивні заходи за участі Європи та Європейського Директорату з якості лікарських засобів (ЄДЯЛЗ);

значення положень Конвенції для Європи, перспективи з погляду Всесвітньої митної організації (ВМО);

вплив Конвенції MEDICRIME і роль ВМО в боротьбі з фальсифікованою продукцією та іншими аналогічними злочинами;

співробітництво з Францією, Туреччиною, Болгарією, Польщею: досвід та можливі шляхи до реалізації;

міжсекторна співпраця регуляторних та правоохоронних органів, пропозиції з реалізації Конвенції MEDICRIME.

 

В Україні вже прийнято низку законодавчих актів, націлених на виконання норм Конвенції MEDICRIME.

Зокрема, в Україні в 2011 році прийнято, а в 2012 році посилено кримінальну відповідальність за фальсифікацію лікарських засобів.

В усіх територіальних органах Держлікслужби України створені та функціонують Регіональні Програми із запобігання ввезенню та розповсюдженню на території області неякісних, фальсифікованих та незареєстрованих лікарських засобів. Створені постійно діючі робочі групи за участю представників Держлікслужби України, правоохоронних та митних органів із відстеження шляхів розповсюдження фальсифікованих лікарських засобів.

Також цього року в Україні стартує Пілотний проект із запровадження індивідуального маркування виробником зовнішньої упаковки лікарських засобів, розроблений Держлікслужбою України. Прийняття Проекту дозволить державі унеможливити потрапляння фальсифікованих лікарських засобів у легальну мережу поставок та ідентифікувати лікарський засіб в режимі реального часу.

 

 

 

версія для друку