українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 12 июня 2013 г.
12.06.2013 | 10:32
ДЕПАРТАМЕНТ ИНФОРМАЦИИ И КОММУНИКАЦИЙ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ СЕКРЕТАРИАТА КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені!

 

В умовах світової економічної рецесії відбувається жорстка конкуренція країн за інвестиції. Водночас інвестори, насторожені затяжним спадом провідних економік і уповільненням темпів росту економік, які розвиваються, обережно і вимогливо придивляються: куди вкладати гроші.

Президент України абсолютно справедливо вимагає від Уряду, щоб в Україні були сформовані такі конкурентні переваги для інвесторів, щоб було очевидно: в нашу економіку можна надійно вкладати гроші.

Ми прекрасно розуміємо, що на виконання цього завдання треба багато ще зробити, і головне – підтримувати високий інвестиційний статус роками, демонструючи стабільність і прогнозованість нашої політики.

На що орієнтуються міжнародні інвестори? У першу чергу на оцінки світових рейтингових, аналітичних центрів.

Тому робота з міжнародними рейтинговими агентствами, аналітичними центрами і авторитетними експертами світового рівня повинна бути окремим і постійним напрямком роботи. Наше завдання – оперативно і повно інформувати їх про ті перетворення, які відбуваються в країні, та добиватися об’єктивних оцінок інвестиційного клімату в Україні.

Така робота ведеться. І дає результати.

Наприклад, наприкінці травня швейцарський центр вивчення конкурентоспроможності IMD опублікував міжнародний рейтинг конкурентоспроможності. Україна покращила свої результати одразу на 7 пунктів, випередивши такі країни як Угорщина, Бразилія, Словенія, Хорватія.

Це визнання нашої системної роботи, спрямованої на лібералізацію податкової і митної системи, дерегуляцію, створення сприятливого торгового режиму завдяки зонам вільної торгівлі все з більшим числом країн світу, підвищення енергоефективності, подолання енергетичної залежності, а також зміцнення банківської системи тощо.

Згідно з повідомленням Державної служби статистики в першому кварталі поточного року іноземні інвестори вклали в економіку України майже 1,6 мільярда доларів. Це на 76% більше, ніж у першому кварталі минулого року. Але при цьому загальна сума іноземних інвестицій на 1 квітня 2013 року склала біля 56 мільярдів доларів або 1227 доларів на душу населення. Це очевидно мало для такої великої країни, як наша. І це очевидно недостатньо для масштабної модернізації нашої економіки.

Тому я вимагаю від Міністерства економічного розвитку і торгівлі та Міністерства закордонних справ активізувати системну роботу з маркетингу України на світових фінансових ринках.

Адже в Європі небагато країн, які три роки поспіль у виключно складних умовах демонструють невелике, але стабільне економічне зростання і розвиток внутрішнього ринку. Зростання обороту роздрібної торгівлі на 50% за три роки немає практично ні в кого. А у нас є – це факт.

Таким чином, факти доводять, що економічна політика, яку здійснює Уряд, послідовна і правильна, і це має бути відображено в усіх рейтингах України.

По-друге, інвестори орієнтуються на практику і рекомендації компаній, які ведуть бізнес в Україні, а також на досвід взаємодії з владою.

Тому ми повинні зробити все можливе, щоб такий практичний досвід був позитивним. Уряд відкритий для діалогу з бізнесом, для критики і пропозицій: як вдосконалювати (саме так – вдосконалювати, оскільки це безперервний процес) практику ведення бізнесу в Україні.

Саме тому Кабінет Міністрів України ініціював проведення в Києві 13-14 червня 2013 р. Міжнародної бізнес-конференції “Україна і партнери”, яка має стати регулярною.

Фактично, це перша за роки незалежності масштабна ділова конференція, на якій ми хочемо прагматично розповісти нашим партнерам: як вигідно вкласти гроші в Україну.  Участь в конференції заявили півтори тисячі компаній, понад три тисячі бізнесменів із шістдесяти двох країн світу.

Свою участь підтвердили Прем’єр-міністр Республіки Литва (яка скоро розпочне головування в ЄС) Альгірдас Буткявічюс, Прем’єр-міністр Чорногорії Міло Джуканович, відомі європейські політики Пет Кокс, Лєшек Бальцерович та ін. Планується участь у Конференції Члена Колегії Євразійської економічної комісії Тетяни Валової та Комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Оттінгера.

У секторальних дискусіях візьмуть участь члени нашого Кабінету Міністрів, керівники провідних іноземних компаній, які працюють в Україні, транснаціональних корпорацій, лідери українського ринку і визнані експерти.

Під час Конференції очікується укладення довгострокових угод про співробітництво в галузях агровиробництва, машинобудування, сталого природокористування і збереження біоресурсів, розвитку індустрії програмного забезпечення тощо.

Шановні колеги!

Ми передбачаємо, що Конференція «Україна і партнери» стане щорічною платформою визначення найбільш успішних для інвестування секторів економіки і своєрідним практикумом вдосконалення умов ведення бізнесу в Україні. Тобто, ми створюємо для інвесторів новий, постійний, системний діалог.

Думаю, акцентом першої конференції буде співробітництво в IT-галузі та агропромисловій сфері.

Тому що тут ми значно просунулись у створенні сприятливих, стимулюючих умов ведення бізнесу.

Так, Кабінет Міністрів України затвердив середньострокові пріоритетні напрями інноваційної діяльності загальнодержавного та галузевого рівнів. Визначені пріоритетні напрямки, зокрема - інформаційні та інформаційно-аналітичні технології, суперкомп’ютерні програмні технічні засоби, грід- та клауд-технології, технології та засоби математичного моделювання та системного аналізу для розв’язання надскладних завдань.

Уряд вже створив Фонд підтримки малого інноваційного бізнесу – першу в Україні спеціалізовану установу, діяльність якої націлена на підтримку наукоємних малих підприємств, які впроваджують інноваційні старт-апи.

Минулого року прийняті Закони України «Про державну підтримку розвитку індустрії програмної продукції» та «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції». Цими законами ІТ-компанії були звільнені від сплати ПДВ на послуги в сфері інформатизації, а податок на прибуток зафіксований на рівні 5%. А в парламенті сьогодні знаходиться черговий пакет пропозицій стосовно нових стимулів для ІТ-галузі.

Припиніть блокувати роботу парламенту, шановні народні депутати. Не заважайте працювати на розвиток економіки, у тому числі присутні тут, у цій залі.

Також набув чинності Закон України «Про індустріальні парки», який усуває регуляторні бар’єри, створює митні та податкові стимули для індустріальних інвесторів.

Національний проект «Технополіс» передбачає створення 5 інноваційних технологічних парків у Києві, Харкові, Львові, Дніпропетровську та Донецьку. У них буде створено спеціальні умови ведення інноваційного бізнесу.

Нарешті, ми вдвічі збільшили державне замовлення на підготовку у вузах фахівців для ІТ-індустрії. А за п’ять наступних років збільшимо підготовку таких фахівців у чотири рази, причому на якісно новій лабораторно-навчальній базі, адаптованій до випереджального розвитку індустрії програмного забезпечення.

Усе це – дуже серйозні зрушення в економічному й інтелектуальному середовищі, що в ньому працює і буде працювати ІТ-бізнес. Про ці нові можливості ми повинні якнайкраще проінформувати наших партнерів.

Щодо вітчизняного агропромислового комплексу, то Програма активізації економіки передбачає масштабні проекти за участю держави, що, безумовно, привабливі для інвесторів. Достатньо назвати проект повернення в виробничий обіг понад 2 мільйонів гектарів зрошуваних земель на Півдні України, програму випуску вітчизняної сільськогосподарської техніки з обсягами виробництва на рівні провідних європейських держав. Ми будемо вітати і підтримувати тих, хто разом з нами піде до поставленої в цих проектах мети.

Також я доручив Міністру економічного розвитку та торгівлі, Міністру промислової політики, Міністру аграрної політки та промисловості, Міністру інфраструктури разом з головою Фонду державного майна зробити на форумі «Україна і партнери» спеціальну презентацію підприємств, які поточного року підготовлено до приватизації.

Зі свого боку, держава гарантує захист інвестицій і бере на себе зобов'язання зберігати інвестиційні стимули протягом часу, необхідного для виходу на сталу прибутковість проектів. 

Але наголошую: держава буде надавати найкращі конкурентні умови в обмін на чіткі інвестиційні та соціальні зобов'язання, оскільки основа основ політки, яку проводять Президент України і Уряд – підвищення якості життя в Україні, створення робочих місць, які забезпечують добробут українських сімей.

Шановні члени Уряду!

У закладах початкової і середньої освіти України закінчився навчальний рік. Настав час на повну силу розгорнути поточний і капітальний ремонт навчальних закладів.

На чому я наголошую перш за все? Доручаю Міністерству освіти і науки та службам, які відповідають за контроль технічного та санітарного стану наших шкіл, провести поглиблену перевірку такого стану. До нового навчального року у нас не повинно залишитись жодної проблемної, а тим більше аварійної школи.

Я вимагаю вкрай відповідально виконати це завдання. Коли в школі валиться стіна або дах, замикає проводку або протікає водогін і немає тепла – це розруха не технічних споруд. Це розруха в головах керівників відповідних.

Тому особисто Віце-прем’єр-міністру К.Грищенку разом з Міністром освіти і науки Д.Табачником доручаю організувати постійний загальнодержавний моніторинг ходу ремонту, реконструкції і будівництва навчальних закладів.

Треба зробити все можливе, щоб ремонт скрізь було зроблено якісно і вчасно. Не треба думати, що літо тільки почалося, і часу начебто вдосталь.

Насправді поточного року треба вирішити багато «відкладених» проблем: централізованого водопостачання шкіл; обладнання санвузлів у приміщенні, а не надворі; модернізації шкільних їдалень, щоб кожна без виключень відповідала сучасним санітарно-гігієнічним умовам; створення належних умов для диспансеризації школярів у навчальних закладах.

Минулого року до школи пішли 431 тис. першокласників. А поточного року їх буде ще більше. Це справді гордість для країни. І діти повинні відчувати цю гордість в тому, що їм створено кращі умови для навчання. З першого дзвінка відчувати! 

Нагадую також, що запровадження нового державного стандарту навчання з поглибленим вивченням інформатики та іноземних мов ставить підвищені вимоги до технічного забезпечення шкіл, забезпечення підручниками і учбовими матеріалами, до кадрового забезпечення. Школи повинні все це отримати вчасно і у повному обсязі.

Наприкінці серпня Кабінет Міністрів традиційно заслухає підсумкову інформацію про готовність до навчального року і дасть оцінку тому, як виконано це надважливе соціальне завдання.

Шановні колеги!

Ще кілька поточних питань, які ми попередньо обговорили на робочій нараді в понеділок.

Люди скаржаться, в тому числі мені на сторінці у «Фейсбуку», що квитків на потяги в південному напрямку неможливо купити. І в той же час, за їх словами, потяги ходять напівпустими. Якщо це так, то є очевидні зловживання або службова недбалість відповідальних керівників у Міністерстві інфраструктури.

Я попереджаю Міністра Козака про персональну відповідальність за наведення порядку в цій сфері. Люди повинні отримати можливість відпочити без перешкод. Організуйте жорстку контрольно-ревізійну роботу. Прошу долучитися до неї правоохоронні органи. Секретаріату Кабінету Міністрів доручаю перевірити: як організовано продаж квитків у наших великих індустріальних центрах. Запровадьте громадський контроль. Треба – вводьте додаткові поїзди. Але абсолютний порядок і справедлива доступність до транспортних послуг просто має бути, і все. Без винятків і виправдань.

20-25 червня в українській частині басейну Дунаю очікується прихід «великої води» з центральноєвропейських країн. Може бути підйом води до метра вісімдесяти сантиметрів. Всі ми свідки, що сусідні країни не всюди впорались з екстремальним підйомом води. А ми повинні захистити наші населені пункти і господарські об’єкти. Тим більше, що такі рівні води, які очікуються, наші гідроспоруди уже витримували. Але знову необхідно все, що потрібно - зміцнити, заготовити матеріали і техніку, профінансувати всі необхідні роботи. Ще два тижні приблизно є. Доручаю Віце-прем’єр-міністру О.Вілкулу, голові Держслужби з надзвичайних ситуації М.Болотських і голові Держагентства водних ресурсів В.Сташуку особисто, з виїздом на місце, контролювати ситуацію.

Щодо питань порядку денного.

Вчора на засіданні Комітету економічних реформ було розглянуто хід перетворень в медичній галузі. Сьогодні Уряд розгляне пропозиції Міністерства охорони здоров’я щодо вдосконалення пілотного проекту із запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Досвід тут напрацьований позитивний: ліки для наших людей подешевшали на 12%, треба іти далі.

В освітній сфері, яка теж була предметом розгляду у Глави держави, буде розглянуто перелік державних стандартів освіти. Стандарти підвищуються і вдосконалюються відповідно до вимог часу.

Опалювальний сезон нещодавно закінчився. Без затримки ми повинні не тільки проаналізувати його підсумки, а й затвердити план заходів з підготовки підприємств паливно-енергетичного комплексу, житлово-комунального господарства та об’єктів соціальної сфери до стабільної роботи в осінньо-зимовий період. Це принципове питання, і підготовка повинна розгортатись негайно, тому Уряд сьогодні розгляне такий план заходів.

Буде також обговорено проект Державної цільової прогарами розвитку метрополітенів до 2020 року. 

Крім того, будуть внесені зміни до порядку часткового відшкодування суб’єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, що спростить отримання такої допомоги.

І наостанок традиційно (добре, що складається така традиція) – про досягнення українців. Минулого тижня на Чемпіонаті Європи з боксу, що проходив у Мінську, чемпіоном став лідер національної збірної України з боксу Павло Іщенко.

Я щиро вітаю нового чемпіона і його тренера. І всі ми сподіваємося на нові перемоги.

Дякую за увагу. Які є пропозиції до порядку денного?

 

версія для друку