українська російська англійська
О.Вілкул відкрив Пошукову Вахту "Пам'ять жива!" На честь захисників Київщини 1941 р.
17.06.2013 | 19:30
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра

Віце-прем'єр-міністр Олександр Вілкул відкрив Пошукову Вахту «Пам'ять жива!» На честь захисників Київщини 1941 року в околиці села Веселинівка, Баришівського району Київської області. Він зазначив, що підтримка Урядом військово-пошукового руху є важливим елементом збереження правдивої історії нашого народу про Велику Вітчизняну війну.

«На Київщині велися запеклі бої з німецько-фашистськими загарбниками. Серед істориків та пошуковців це місце називається «Баришівський казаном». З липня по вересень 41-го тут загинули і потрапили в полон десятки тисячі солдатів і офіцерів. Ми збережемо пам'ять про їхній подвиг. Пам'ять про всіх полеглих солдатів у боях з фашизмом повинна жити вічно в серцях українців», - сказав Олександр Вілкул.

На початку року Віце-прем'єр-міністр України вийшов з ініціативою до пошуковців в пам'ять про мільйони солдатів і офіцерів, загиблих в роки Великої Вітчизняної Війни, до 70-річчя Перемоги створити меморіальний комплекс «Дзвін Перемоги - Дзвін Пам'яті». Його віділлють з осколків гільз снарядів і патронів, зібраних пошуковими України, Росії і Білорусії з полів битв у роки війни. У тому числі, з полів «Баришівського котла». Встановити пам'ятник планується на місці, де сходяться кордони України, Росії та Білорусі.

«Відлуння цього дзвону завжди будуть нагадувати нам про Велику Перемогу. Про мільйони солдатів і офіцерів, які віддали свої життя за Перемогу і завоювали для нас право на мирне життя», - сказав Олександр Вілкул.

Віце-прем'єр-міністр підкреслив, що українці шанують пам'ять полеглих солдатів, які подарували нам свободу. Він подякував пошуковцям за їх роботу із знаходження невідомих військових поховань, ідентифікації солдатів.

«Робота пошуковців - це практична реалізація Указу Президента України Віктора Януковича «Про заходи у зв'язку з відзначенням 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників і 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років». Це також важливий елемент патріотичного виховання молоді», - сказав Віце-прем'єр-міністр.

За останні два роки пошуковці Союзу «Народна Пам'ять» провели понад 950 експедицій. У ній активно бере участь молодь з усіх областей України.

«За цей час ми виявили останки 2000 загиблих, з яких вдалося ідентифікувати 175 чоловік. Також вдалося знайти понад 50 сімей, які дізналися про долю їхнього батька, діда, прадіда, який вважався зниклим безвісти десятки років. І я дякую Олександру Вілкулу за підтримку пошуковців», - сказав глава правління ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Ярослав Жилкін.

У Баришівському районі завдяки роботі пошуковців вже знайдено останки 13 людей. Перепоховати прах солдатів планується до 70-річчя Перемоги.

«Разом з іншими воїнами, будуть перепоховані останки мого земляка Михайла Ілліча Литовченка, який народився в 1920-му році в селищі Фрунзенское на Дніпропетровщині. У 1939 році він навчався в Київській консерваторії, у цьому ж році був призваний в армію. У 1941 році він загинув під час київської операції. Силами пошуковців його останки були виявлені в одиночному окопі. За медальйоном і значком із зображенням арфи він був ідентифікований. Ми знайшли його родичів і розповіли їм правду про його подвиг. Зв'язок часів і поколінь була відновлений» - сказав Олександр Вілкул.

Символічно, запальничкою часів Війни, вогонь пам'яті на відкриття Пошукової Вахти запалив учасник Київської операції Андріан Галябардник. У 1941-му йому було 16 років. На початку війни він був у полоні, а після втечі - виконував спеціальні завдання в підпіллі на Київщині.

На церемонії відкриття Вахти, Андріан Галябардник також підняв державний прапор України спільно з 14-річним пошуковцем з Умані Дмитром Білашем.

«Важливим напрямом діяльності пошуковців є створення музеїв Пам'яті Великої Вітчизняної Війни в школах і на підприємствах, проведення міжнародних Вахт Пам'яті. У цих Вахта беруть участь студенти та школярі, які під керівництвом досвідчених інструкторів проводять пошукові роботи на місцях битв», - сказав Віце-прем'єр.

Історична довідка:

26 вересня 1941-го року завершилася Київська операція (7 липня - 26 вересня). У ході запеклих боїв радянські війська залишили Київ і ряд районів Лівобережної України, зазнавши при цьому важкі втрати. 37-я армія 1-го формування (до якої увійшли 147-я, 171, 175, 206, 284 і 295-а стрілецькі дивізії Київського укріпленого району, артилерійські й інші з'єднання і частини) відтягнула значні сили групи армій противника «Центр» на південь, що затримало наступ фашистських військ в московському напрямку. Частина військ Червоної Армії окремими групами вийшла з оточення і з'єдналася з військами фронту. Село Скопці (Веселинівка) перебувало на південно-східному напрямку відходу частин 37-ї Армії з Києва. Вона припинила існування 25 вересня 1941 р. після 82-х діб боротьби. За час оборони Києва у «Баришівському котлі» загинули і потрапили в полон десятки тисяч радянських воїнів.

За спогадами очевидців з Веселинівка, в останні дні вересня 1941 р. цей населений пункт неодноразово переходив з рук в руки: вранці 19 вересня село захопили німці, які були вибиті ввечері 20 вересня. Наступного ранку, 21 вересня, після важкого бою, німці знову захопили село і протрималися там до вечора. У 18:00 стрімка атака червоноармійців принесла успіх, і село знову було звільнено від німецьких окупантів. На наступний день події повторилися: опівдні 22 вересня Скопці (Веселинівка) знову зайняли німці - але всього лише на п'ять годин, після чого контратака червоноармійських частин змусила ворога залишити населений пункт. 23 вересня, в середині дня німецькі частини прорвалися в Скопці, бій тривав до вечора, але успіху не приніс, і німці відступили. Тим не менше, вдень 24 вересня залишки регулярних частин Червоної Армії покинули Скопці.

 

версія для друку