українська російська англійська
Держінформнауки працює над переходом до адресного фінансування проектів, відібраних на конкурсній основі
20.06.2013 | 13:16
Прес-служба Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації

Одне із ключових завдань, яке ставить перед собою Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України - створення нових «правил гри», розширення форм та способів отримання науковцями проектного фінансування на конкурсній основі, зазначив директор Департаменту науково-технічного розвитку Держінформнауки Дмитро Чеберкус.

«Зокрема, у квітні 2011 року було створено першу в Україні Державну ключову лабораторію з молекулярної та клітинної біології. Цього року створено ще одну – з фізики високих енергій. До експертної ради обох лабораторій увійшли найбільш знані іноземні вчені зі світовим ім‘ям. Зараз Державним фондом фундаментальних досліджень оголошено відкритий конкурс проектів, що виконуватимуться в рамках цієї ключової лабораторії», – поінформував Дмитро Чеберкус.

Дмитро Чеберкус нагадав, що наразі бюджетна фінансова підтримка науки здійснюється двома шляхами. А саме – кошторисним фінансуванням діяльності державних наукових установ і вищих навчальних закладів та адресним цільовим фінансуванням окремих наукових і науково-технічних проектів в рамках цільових програм, державного замовлення, міжнародного-науково-технічного співробітництва і грантів Державного фонду фундаментальних досліджень.

Втім, за його словами, проектне фінансування займає лише 10% усього обсягу бюджетного фінансування науки. Все інше – кошторисне (базове) фінансування. Напрями його використання, зокрема в частині формування тематичних планів, жорстко пов‘язані зі структурою існуючих наукових установ та їхньою спеціалізацією. «Це суттєво ускладнює можливість управляти перспективними напрямами розвитку державного сектору науки за допомогою фінансових інструментів», - пояснив Дмитро Чеберкус.

Отже, перехід до більш адресного розподілення коштів є нагальним завданням. «На виконання цього завдання спрямовано цілий комплекс заходів, у тому числі – передбачених Концепцію реформування системи фінансування та управління науковою і науково-технічною діяльністю до 2017 року», - уточнив директор Департаменту.

версія для друку