українська російська англійська
Олександр Лавринович: Зміна Конституції на референдумі відповідає українським і європейським нормам
26.06.2013 | 13:36
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

Питання внесення змін до Конституції на всеукраїнському референдумі лежить у політичній площині, і жодним чином не порушує європейські правові норми. Про це заявив Міністр юстиції Олександр Лавринович на брифінгу в Кабінеті Міністрів України, коментуючи заяву секретаря Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії) Томаса Маркерта, який назвав прийнятий з подачі української влади закон про референдум «небезпечним для стабільності України».

«Буквально вчора і позавчора в Люксембурзі в ході дискусії з експертами Єврокомісії, і в тому числі з єврокомісаром з питань розширення, були питання нормативного забезпечення євроінтеграції України. І в тому числі було і це питання. І я абсолютно спокійно показав, що те, що міститься в нашому законі – є в законах інших європейських країн. Те, що відзначав секретар Венеціанської комісії, стосувалося можливості ухвалення Конституції на загальнонаціональному референдумі. Принаймні у двох країнах Європейського союзу саме так було зроблено. І питання, чи мати таку норму, чи ні – воно лежить не в правовій площині, а в площині політичної доцільності. Ми поспілкувались і, в принципі, винесли цю тему за дужки і для обговорення на рівні політичної стратегії, а не на рівні відповідності якимось правовим документам», - сказав Олександр Лавринович.

Крім того, наголосив Міністр юстиції, норма про можливість прийняття поправок до Конституції на всеукраїнському референдумі повністю відповідає Конституції, і з цього приводу є рішення Конституційного Суду від 2005 року. «У Конституції чітко є кілька принципів: єдиним джерелом влади в Україні є народ, і неможлива зміна позиції, яка змінює суспільний устрій, без українського народу. І єдиним способом прийняття безпосередньо рішень є загальнонаціональний референдум. Тому що немає іншого способу прийняття рішень усіма громадянами», - зазначив він.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум 6 листопада 2012 р. Закон встановлює, що всеукраїнський референдум може проводитися на предмет схвалення нової редакції Конституції, внесення до неї змін, скасування або визнання нечинним закону про внесення змін до Конституції. Також референдум може проводитися щодо питання зміни території України.

Днями секретар Європейської комісії за демократію через право Томас Маркерт в інтерв'ю Deutsche Welle заявив, що прийнятий з подачі української влади закон про референдум є небезпечним для стабільності України: "Я не хотів би спекулювати з приводу мотивів, якими керується українська влада. Однак, я думаю, для стабільності країни є надзвичайно небезпечним існування ймовірності, при якій фактично будь-що може бути змінено шляхом референдуму".

 

 

версія для друку