українська російська англійська
Потенціал зростання економіки України на сьогодні обмежений зовнішніми факторами
01.07.2013 | 18:37
Прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі

Економіка будь-якої країни є складним поєднанням динамічних систем, які можуть зазнавати різких змін у періоди нестабільності. І навіть якби заходи економічної політики відразу впливали на стан економіки, стабілізація економіки та досягнення максимально ефекту за мінімальних затрат не були б легким завданням. Адже складні нелінійні взаємозв’язки між економічними системами не завжди є передбачуваними. Разом з тим на практиці розробники економічної політики стикаються не лише із цією проблемою, але і з проблемою тривалих лагів, зазначають у департаменті макроекономічної політики, стратегічного планування та прогнозування Мінекономрозвитку.

За інформацією експертів департаменту, економісти розрізняють два види лагів економічної політики – внутрішні і зовнішні. Внутрішній лаг – це проміжок часу від моменту виникнення негативних процесів в економіці до моменту ухвалення відповідних заходів економічної політики. Зовнішній лаг – це проміжок часу від моменту ухвалення заходів економічної політики до моменту початку їх дії. Він виникає внаслідок того, що ухвалені заходи економічної політики не можуть миттєво змінити рівень видатків, доходів і зайнятості, тобто змінити усталені зв’язки між системами на інші.

«Саме дію цих внутрішніх і зовнішніх лагів і мали на увазі, коли неодноразово зазначалось, що очікувати на швидкі зміни в економіці під впливом реалізації реформ не варто. Але стверджувати сьогодні, що позитивних змін в економіці України і досі не спостерігається буде не коректно», - підкреслюють в департаменті.

Експерти Міністерства наголошують, що зважаючи на значну експортоорієнтованість вітчизняної промисловості, зараз тривають негативні процеси, значною мірою спричинені рецесією у країнах Європи, падінням цін і попиту на світових ринках металу. Але сьогодні першими результатами реформ, спрямованих на структурну перебудову і реформування промисловості, необхідно вважати не нарощування обсягів виробництва, а оновлення виробничого фонду, що наразі і відбувається. І лише після модернізації потужностей варто очікувати на підвищення конкурентоспроможності і, відповідно, нарощування обсягів виробництва.

Так, у І кварталі 2013 року збереглася позитивна тенденція освоєння капітальних інвестицій. Реальне зростання їхнього обсягу становило 3%. Для здійснення міжнародних порівнянь використовується дещо інший показник інвестиційної активності – динаміка валового нагромадження основного капіталу (ВНОК). Якщо взяти цей показник, то у І кварталі 2013 року порівняно з відповідним періодом попереднього року зростання обсягу ВНОК в Україні становило 4%.

При цьому експерти департаменту зазначають, що якщо проаналізувати галузеву динаміку інвестування в основні фонди, то слід відзначити, що зростання інвестицій демонструють галузі, орієнтовані на задоволення внутрішніх потреб, машинобудування та галузі енергетики.

Саме на них було зроблено акценти в Державній програмі активізації розвитку економіки на 2013 – 2014 роки, яка передбачає створення умов для стимулювання розвитку внутрішнього ринку та внутрішнього виробництва. Адже Уряд розуміє, що сьогодні потенціал зростання економіки України обмежений зовнішніми факторами.

Своєю чергою директор департаменту стратегічного планування розвитку економіки Мінекономрозвитку Евген Олейніков наголосив, що основна мета реформ – створення умов для розвитку економіки.

Він підкреслив, що реформи ніяк не можуть вплинути на світові ціни на сталь або сільськогосподарську продукцію, зниження яких негативно впливає на економічну динаміку. Але реформи можуть створити умови для модернізації економіки, для того щоб українські виробники підвищували свою конкурентоспроможність.

 «Ми використовуємо технології та обладнання, які просто не витягують цінову конкуренцію. Саме реформи створюють умови для того, щоб це виправити», - зазначив Євген Олейніков.

 

версія для друку