українська російська англійська
Підписано Галузеву угоду у сфері автомобільного транспорту до 2015 року
05.07.2013 | 14:24
Прес-служба Міністерства інфраструктури

5 липня 2013 року укладено Галузеву угоду у сфері автомобільного транспорту до 2015 року. Документ підписали Міністр інфраструктури України Володимир Козак, Голова Федерації роботодавців України Орест Климпуш, Голова Профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України Олег Хмарний, Голова Ради Всеукраїнською незалежною профспілкою працівників транспорту Віктор Гербеда.

Як зазначив з приводу підписання Галузевої угоди Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул, права та соціальні гарантії працівників українських автотранспортних підприємств мають бути захищені на рівні найкращих європейських стандартів, адже вони відповідають не лише за перевезення значної частини вантажів, що йдуть територією України, але й за те, що цінніше за будь-який вантаж – за безпеку, життя, здоров’я мільйонів пасажирів, які щодня користуються послугами автомобільного транспорту.

«Ця Галузева угода спрямована на покрашення соціально-економічних умов, безпеки праці, підвищення рівня зайнятості та сталого зростання заробітної плати працівників, досягнення стабільності та злагоди у трудових колективах автотранспортних підприємств», - наголосив Володимир Козак.

Міністр зазначив, що автомобільним транспортом перевозиться близько 85% пасажирів та 25% вантажів від загальної кількості перевезень усіма видами транспорту. Утім, у І півріччі 2013 року спостерігається падіння обсягу вантажних та пасажирських автоперевезень майже на 2% проти першої половини 2012 року. Зокрема упродовж січня-травня цього року автотранспортом загального користування перевезено 67,6 млн тонн вантажів та 1374,50 млн пасажирів.

Відтак, за словами Володимира Козака, Галузевою угодою перед Мінінфраструктури, профспілками та роботодавцями поставлені завдання, які покликані забезпечити ефективний та стабільний розвиток сфери автомобільного транспорту. Зокрема серед зобов'язань Міністерства, визначених цією Угодою, щодо формування політики у сфері автомобільного транспорту, у рамках нормативно-правової роботи - прийняття Державної цільової економічної програми розвитку автомобільного транспорту на період до 2015 року та завершення за участю роботодавців і профспілок розробки проекту нової редакції Закону України «Про автомобільний транспорт».

Також Галузева угода сприятиме розвитку вітчизняного виробництва, запобіганню негативних наслідків реорганізації чи ліквідації автотранспортних підприємств. Приміром, задля підвищення рівня організації автоперевезень Мініфраструктури створить перевізникам комфортні умови для оновлення рухомого складу, зокрема, за рахунок встановлення нульової ставки ввізного мита, звільнення від акцизних зборів і ПДВ на імпорт автотягачів, що не виробляються в Україні, запровадження програм пільгового кредитування тощо. Окрім цього, Мінінфраструктури продовжить роботу по виведенню«нелегальних» перевізників з ринку та надалі вдосконалюватимемеханізм допуску перевізників на автобусні маршрути загального користування.

Для працівників автотранспортних підприємств Галузева угода слугуватиме гарантом стабільної заробітної плати - документом встановлено коефіцієнти співвідношень тарифних ставок і посадових окладів до місячної мінімальної заробітної плати в Україні, визначено доплату за роботу у важких та шкідливих умовах, передбачено інші соціальні виплати. Окрім цього, підприємствами-роботодавцями за умови наявних фінансових ресурсів можуть передбачатися доплати до пенсій, грошова та інша допомога, торговельно-побутове обслуговування, медичне і санаторно-курортне лікування. Наразі, за статистичними даними, середня заробітна плата на автотранспортних підприємствах за першу половину 2013 року складає 1401 грн. Як зазначив Міністр, це на 3,3 % більше порівняно до аналогічного періоду 2012 року, хоча й утричі менше, ніж на залізничному транспорті, та у 7 разів менше, ніж у авіаторів.

Галузевою угодою передбачено й поліпшення умов праці. Наприклад, Міністерство вживатиме заходи для розвитку пунктів автотранспортного сервісу на вітчизняних автошляхах для забезпечення місць належного відпочинку водіїв. А з метою покращення стану безпеки дорожнього руху Мінінфраструктури впроваджуватиме єдині принципи підвищення професійної компетентності водіїв та фахівців, що надають послуги з перевезення пасажирів і вантажів автотранспортом.

У свою чергу роботодавці та профспілки відповідно до укладеної Галузевої угоди зобов'язуються дбати про збалансування попиту і пропозиції робочої сили, запобігати масовому безробіттю, створювати нові робочі місця, вчасно виплачувати заробітну плату, дотримуватися норм охорони праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, впроваджувати обов’язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті працівників, які безпосередньо зайняті у перевезеннях і т.д.

Положення Галузевої угоди є обов'язковими для виконання. На основі цього документу на автотранспортних підприємствах будуть укладені нові колективні договори, або внесені відповідні корективи до існуючих.

«Наше спільне завдання – Міністерства, профспілок та роботодавців – забезпечити соціальну стабільність, ефективний розвиток підприємств у сфері автотранспорту. А укладення нової Галузевої угоди дасть новий поштовх створенню гідних умов праці автомобілістів, їх соціальній захищеності та прозорості відносин», - підсумував Міністр інфраструктури Володимир Козак.

версія для друку