українська російська англійська
Експерти оцінюють законопроект про наукову та науково-технічну діяльність як прогресивний
09.07.2013 | 10:54
Прес-служба Државного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації

Українське наукове співтовариство в цілому позитивно оцінює напрацьований Держінформнауки проекту Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" у новій редакції, про що свідчать коментарі ряду експертів у цій галузі.

Так, наприклад, співавтор законопроекту про наукову та науково-технічну діяльність, кандидат фізико-математичних наук Олег Крехівський зауважив, що після прийняття цього документа на українську науку очікують глобальні зміни: починаючи від понятійної бази і статусів наукових установ, державного забезпечення галузі і закінчуючи режимом роботи науковців, оплатою їх праці, призначенням пенсій тощо.

Передбачено також унормування режиму праці науковців. У законопроекті прописані рівень оплати науковців та пенсійне питання. Ще у законопроекті детально пророблено питання фінансування наукових установ. Заявлено і про необхідність створення, крім фонду фундаментальних досліджень, також фонду прикладних досліджень, фондів підтримки наукової, науково-технічної діяльності.

За його словами, чинний закон "Про наукову і науково-технічну діяльність" видозмінено на 70%. Уточнено дуже багато понятійних речей, зокрема базових, наголосив співавтор законопроекту.

Директор Державного фонду фундаментальних досліджень Богдан Кияк теж переконаний, що положення законопроекту покликані у прогресивній формі активізувати інноваційну діяльність України.

За його словами, раніше була грантова система конкурсної підтримки наукових проектів, у тому числі - фундаментальних досліджень, а сам термін лише зараз буде введено у закон. Він визначатиме вимоги до виконання грантових досліджень, а також саме термінологічне визначення гранту.

Серед новел законопроекту науковець відзначив також створення Фонду підтримки прикладних наукових досліджень, поєднання науки і освіти, зокрема у частині залучення науковців до освітянського процесу, а також створення Центрів колективного користування унікальним обладнанням. Багато уваги у новій редакції приділено також соціальним питанням.

У свою чергу віце-президент Національної Академії медичних наук України, академік НАНУ і НАМНУ Юрій Кундієв переконаний, що нова редакція законопроекту про наукову і науково-технічну діяльність дає більшу економічну свободу науковим установам, які наразі не можуть розпоряджатися заробленими ними коштами. Він додав, що у бюджетного фінансування недостатньо, щоб розвивати науку.

Юрій Кундієв також акцентував на тому, що Україна багато втрачає через те, що молодь не хоче працювати в науково-дослідних інститутах. А законопроект містить статті, спрямовані на підвищення соціального статусу науковців, насамперед молодих.

Прийняття нової редакції закону про наукову та науково-технічну діяльність повинно посилити український науковий потенціал та певною мірою подолати елементи деградації певних напрямів і вирішити нагальні проблеми науковців, наголошує заслужений діяч науки і техніки України, доктор економічних наук, кандидат фізико-математичних наук, завідуючий міжгалузевою лабораторією МОН України та НАН України з проблем формування та реалізації науково-технологічної політики Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України Олександр Попович. За його словами, у цілому, документ має розширити можливості вчених та стимулюватиме надходження коштів в українську науку.

На думку віце-президента УСПП з питань науки та інформаційних технологій Івана Пєтухова, законопроект поліпшує існуючу ситуацію у вітчизняній науці. Серед плюсів законопроекту він назвав врегулювання правових і трудових відносини наукових працівників, визначення правового статусу наукових установ і розширення їхніх можливостей, стимулювання виробничо орієнтованої наукової діяльності, підтримка молодих учених, розширення системи грантового фінансування.

Разом з цим, зазначив І.Пєтухов, над деякими аспектами треба було б ще додатково попрацювати. За його словами, зараз до обговорення законопроекту мають підключитися всі, хто працює у сфері науки, а їхні пропозиції мають бути максимально враховані.

версія для друку