українська російська англійська
МОЗ: Озвучені депутатами показники забезпеченості регіонів України вакцинами не відповідають дійсності
10.07.2013 | 12:03
ПРЕС-СЛУЖБА МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

У зв’язку із заявами народних депутатів України щодо начебто нерівномірного забезпечення вакцинами регіонів України, роз’яснюємо:

Міністерство охорони здоров'я України централізовано забезпечує регіони імунобіологічними препаратами (ІБП) відповідно до наданих ними заявок. Щорічне формування заявок на закупівлю імунобіологічних препаратів проводиться у межах визначених квот відповідно до обсягу коштів, затвердженого Державним бюджетом України на поточний рік. При формуванні заявки враховується 100% потреба та наявність залишків препаратів у лікувально-профілактичних закладах.

Відповідно до здійснених закупівель і з урахуванням заявок регіонів МОЗ України здійснює розподіл імунобіологічних препаратів по адміністративно-територіальним одиницям. Тобто централізоване забезпечення МІБП здійснюється безпосередньо до наданої заявки конкретного регіону.

Надалі на регіональному рівні здійснюється розподіл отриманих від МОЗ України вакцин безпосередньо до кожного лікувально-профілактичного закладу області. Формування потреби у межах регіону та подальший її розподіл серед лікувально-профілактичних закладів, а також контроль за станом забезпечення вакцинами на рівні закладів охорони здоров'я територій, здійснюють безпосередньо структурні підрозділи з питань охорони здоров’я.

З урахуванням наявного залишку препаратів на початок року забезпеченість Чернігівської області вакцинами у 2012 році становила за усіма позиціями імунобіологічних препаратів 100%, Запорізької області - понад 75%, Івано-франківської області - 100%, Херсонської області - близько 76%.

Варто підкреслити, що показники забезпеченості вакцинами, озвучені народними депутатами у ЗМІ, абсолютно не відповідають реальному стану речей. Нагадаємо, що постачання вакцин відбувається у межах визначеної квоти, яка не враховує 100% потреби у вакцинах для регіону, а пропорційно враховує можливості держбюджету в цьому напрямку. Тому перевищення квоти, яке досягається економією коштів чи додатковим фінансуванням, на сьогодні в жодному регіоні не перевищило реальної 100% потреби у вакцинах.

Наприклад, потреба, визначена Чернігівською областю у вакцині Пентаксим відповідно до квоти, у 2012 році становила 17471 дозу. Завдяки економії коштів МОЗ вдалося надати 18809 доз, в той час як реальна потреба цього регіону у вакцині становить 20471 дозу. У Запорізькій області квота становила 25114 доз, надано завдяки економії під час закупівель 26165 доз, а реальна 100% потреба – 47138 доз. Тобто перевищення квоти у разі появи такої можливості відбувається майже однаково для всіх регіонів.

Втім головна проблема недостатньої забезпеченості вакцинами регіонів – недофінансування з держбюджету закупівлі імунобіологічних препаратів. Так, при потребі у 414,4 млн грн на закупівлю імунобіологічних препаратів бюджетне  фінансування у 2012 році становило 302,1 млн грн, що становило 72,9% від реальної потреби. Водночас на 2013 рік відсоток фінансової забезпеченості ще менший і не перевищує 65%. При потребі у 465,9 млн грн обсяг державного фінансування у поточному році залишився на рівні минулого року. Тобто при зростаючій потребі у вакцинах, фінансове забезпечення виконання заходів програми з імунопрофілактики залишається незмінним.

МОЗ України шукає шляхи для поліпшення ситуації і постійно вживає усіх можливих заходів щодо максимального забезпечення імунобіологічними препаратами.

версія для друку