українська російська англійська
Завершуються підготовчі роботи до будівництва Бескидського тунелю
18.07.2013 | 13:21
Прес-служба Державної адміністрації залізничного транспорту

У Карпатах завершуються підготовчі роботи  до будівництва нового двоколійного Бескидського тунелю. На сьогодні підготовчі роботи виконані вже на 90%, їх планують закінчити восени. Врізка тунелю розпочнеться після затвердження проекту Кабінетом Міністрів України.

За словами начальника відокремленого відділу з будівництва Бескидського тунелю Володимира Харлана, оскільки будівництво Бескидського тунелю вестиметься безперервно у три зміни, то сформовано достатній запас будівельних матеріалів. Для будівництва тунелю буде використано понад 81 куб. метр бетону та понад 7 тис. тонн армованих конструкцій. Будівельні матеріали постачатимуть українські виробники.

Залізничники облаштовували склади для піску, щебеню, змонтували ємності для зберігання цементу. Утворено склад вибухових речовин, за допомогою яких відбуватиметься проходження гірської породи. Підвозитимуться матеріали дорогою, яку проклала Львівська залізниця. Крім того, буде споруджено 300 м бетонного покриття до відвалу гірської маси з пройденого тунелю. Натомість генпідрядник завершуватиме прокладання 150 м дороги до порталу. На виконання цих робіт знадобиться приблизно місяць.

Для прокладання доріг використовуються залізобетонні плити і лотки, виготовлені на залізничному заводі залізобетонних конструкцій і будівельних деталей. Для доставки великогабаритних і сипучих будівельних матеріалів залізничники проклали до станції Бескид три під’їзні колії загальною протяжністю 959 м. Таким чином надходження вантажів не стане на заваді звичному руху поїздів.

Одночасно залізничні будівельники виконують підготовчі роботи для істотного зменшення радіуса кривої на найвищій точці перевалу — «обтесують» схил гори. Тут буде вибрано 40 тис. м3 грунту і прокладено залізничну колію, якою поїзд зможе рухатися зі швидкістю 70 км/год, що значно більше, ніж зараз.

Фахівці компанії-генерального підрядника  розповіли про непросту технологію проходки тунелю, яку потрібно буде застосувати. Спочатку заплановано  пройти половину тунелю, а потім спуститися до рівня, на якому буде прокладена колія, і зворотнім ходом освоїти нижню частину. Після цього виконають її монолітну обробку. Щоб розпочати ці роботи, спочатку облаштували колектор для річки Опірець, що протікає з гори повз місце, де буде тунель. Таким чином вона не становитиме загрози, бо не розливатиметься після сильного дощу і танення снігів.

За підрахунками фахівців, для проходки тунелю і закріплення нижнього та верхнього склепінь знадобиться 960 днів. Інженерна споруда довжиною 1 тис. 800 м і діаметром майже 11 м пролягатиме на глибині 180 м від поверхні Бескидського хребта. Внутрішні роботи виконуватимуть залізничні підрозділи, зокрема, вони прокладуть колії, мережі зв’язку тощо.

Новий тунель буде обладнано сучасними приладами робочого та аварійного освітлення, вентиляцією, відеонаглядом, контрольними датчиками визначення рівня шкідливих газів, а також постійним моніторингом внутрішнього стану, засобами пожежної безпеки і системою антикорозійного захисту.

 

Довідково

Для України Бескидський тунель має стратегічне значення, оскільки цим маршрутом перевозяться вантажі до західного кордону країни, а також понад 40% транзитних вантажів у напрямку Західної і Центральної Європи.

Бескидський тунель розташований на напрямку перспективного розвитку сполучення Москва – Відень колії 1520 мм на 1637-1638 км перегону Бескид – Скотарське Львівської залізниці. Одноколійний Бескидський тунель розташований на електрифікованій двоколійній дільниці

Тунель був збудований за часів Австро-Угорської імперії 1886 року і на сьогодні є бар’єрним місцем  V Критського Міжнародного транспортного коридору, який проходить по території  Італії, Словенії, Угорщини, Словаччини, України та Росії (Трієст-Любляна-Будапешт-Братислава-Ужгород-Львів), оскільки це єдина одноколійна дільниця на усій його довжині. Через деформацію обробки, руйнування дренажної системи та невідповідність габариту діючим нормативним вимогам тунель вичерпав свій експлуатаційний ресурс.

Новий двоколійний залізничний Бескидський тунель будуватиметься за рахунок коштів кредиту ЄБРР з метою підвищення транзитного потенціалу України, приведення до відповідних технічних вимог V Критського Міжнародного транспортного коридору та забезпечення безпеки руху поїздів на стратегічному напрямку Київ – Львів –  Чоп. Орієнтована вартість складає 102,7 млн. євро без врахування підготовчих робіт на підходах до тунелю, які Львівська залізниця здійснює за власні кошти.

Згідно з проектом, який розробила Будівельна асоціація «Інтербудмонтаж – Україна», новий тунель будуватимуть паралельно із існуючим на відстані 30 метрів від нього. Ширина тунелю становитиме 10,5, висота – 8,46 м. Новий тунель буде довшим за існуючий становитиме 1822 м, тоді як протяжність старого тунелю 1746 метрів.  Двоколійний Бескидський тунель буде другим в Україні за довжиною після Лутугинського (Донецька залізниця).

версія для друку