українська російська англійська
Унікальні архівні документи в Україні будуть страхувати
09.08.2013 | 10:40
Прес-служба Міністерства юстиції

В Україні планується страхування унікальних документів Національного архівного фонду та страхування документів Національного архівного фонду, які надаються у користування поза архівними установами.

Це передбачено законопроектом «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про страхування», який розробило Міністерство юстиції України (схвалено з доопрацюванням  на засіданні Кабінету Міністрів України) у зв’язку з прийняттям змін до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи».

 

Довідково

До складу Національного архівного фонду включаються інформаційно насичені документи підприємств і установ різних сфер діяльності, а також документи видатних осіб, які існують у єдиному примірнику.

Є у фонді і частина документів, які належать до категорії унікальних і визначаються як національне культурне надбання. Це - унікальні акти державності, інші важливі архівні матеріали, кіно-, фото- і фонодокументи, давні рукописи, рідкісні друковані видання.

Так, до Державного реєстру національного культурного надбання внесено 253 унікальні документи Національного архівного фонду центральних державних архівів та державних архівів областей. Зокрема, це: Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р., Заповіт Гетьмана Української держави Павла Скоропадського 3 серпня 1918 р. з автографом і сургучевою печаткою, Універсал Директорії Української Народної Республіки про злуку з Західно-Українською Народною Республікою 22 січня 1919 р., II універсал Центральної Ради 3 липня 1917 р., Закон про громадянство Української Народної Республіки 15 листопада 1921 р., вірші Т.Г.Шевченка “Думка” 1838 р., “Бандуристе! Орле сизий!” 1840 р., “Миколі Івановичу Костомарову” 1847 р., “Сон” 1859 р., студентська робота Івана Франка “Про Лукіана і його сучасність”, грамоти на пергаменті XIII–XV століть та інші.

При цьому унікальні документи Національного архівного фонду у тимчасове користування за межами архіву не видаються.

Протягом 2009-2013 років архівними установами України видано у тимчасове користування за межі архіву 17 тис. архівних справ, які складаються з різної кількості документів Національного архівного фонду.

Видаються вони для експонування на виставках, богослужіння, підготовки факсимільних видань, здійснення порівняльного джерелознавчого аналізу, судово-слідчих дій, також – у музеї, наукові установи, релігійні громади, суди, правоохоронні органи.

Тож видача оригіналів документів Національного архівного фонду у тимчасове користування за межі архівних установ потребує додаткового важеля у збереженні документів Національного архівного фонду, яким і виступає страхування.

 

версія для друку