українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 14 августа 2013 года
14.08.2013 | 10:33
ДЕПАРТАМЕНТ ИНФОРМАЦИИ И КОММУНИКАЦИЙ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ СЕКРЕТАРИАТА КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені!

1 вересня припадає на неділю, вихідний день. Тому ми рекомендуємо у День знань провести святкові заходи, а вже з 2 вересня розпочати навчальний процес.

Прошу всіх керівників органів виконавчої влади потурбуватися, щоб «перший дзвоник» став дійсно незабутнім святом для дітей і батьків. Члени Уряду повинні поїхати до закріплених за ними регіонів, узяти участь у святкуванні Дня знань у звичайних школах. Привітати дітей, поспілкуватися з освітянами і батьками: щоб точніше уявляти, чим живе наша система освіти, як здійснюються в ній необхідні перетворення, які, можливо, необхідні корективи державної політики в сфері освіти. Точність реформ освіти абсолютно необхідна суспільству. Оскільки саме це визначатиме якість і конкурентоздатність людського потенціалу країни на десятиріччя вперед.

У соціальних ініціативах Президента України питання забезпечення всебічного розвитку і захисту дітей займають центральне місце.

Буквально завтра офіційно завершується підготовка всіх навчальних закладів до нового навчального року. Тобто, всі приміщення уже мають бути приведені до належного технічного та санітарного стану. Штати укомплектовані. Навчальна база підготовлена до повноцінного викладання предметів. Спортзали і спортивні майданчики – наголошую на цьому окремо – готові до фізичного виховання дітей.

Міністерство освіти та науки і регіональні адміністрації звітують, що практично завершено проведення поточних ремонтів та облаштування пришкільних територій. Зараз відповідні комісії проводять останні перевірки технічного, протипожежного та санітарного стану приміщень навчальних закладів. Вимагаю, щоб ці перевірки відбувались принципово, щоб недоліки, які, на жаль, завжди можуть бути, не маскувались, а виправлялись. І визначальною тут, вважаю, має стати думка і оцінка батьківських комітетів, які треба якнайширше залучити до перевірок.

У зв’язку з цим доручаю Міністерству освіти та науки, керівникам регіонів за результатами підведення підсумків виконаних до 15 серпня робіт, остаточно завершити підготовку усіх дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів до нового 2013/14 навчального року, вжити вичерпних заходів щодо забезпечення належних  умов для  повної безпеки вихованців, учнів, студентів.

Поточного року біля 450 тисяч першокласників сядуть за шкільні парти. Це на 17 тисяч більше, ніж минулого року. І це радує.

1 вересня гостинно відкриють свої двері 11 новозбудованих шкіл. Окрім цього, після реконструкції та капітального ремонту буде введено в експлуатацію 58 шкіл, а також завершено будівництво окремих добудов у 11 загальноосвітніх школах.

Триває підготовка навчальних закладів до опалювального сезону. Проводяться відповідні ремонтні роботи, у тому числі й котельного господарства.

До 15 жовтня треба відремонтувати та модернізувати понад 1600 систем опалення. На сьогодні відремонтовано 76% систем. На 69% завершено ремонти котелень та відремонтовано 72% покрівель.

Але проценти не повинні заспокоювати, не треба вважати, що часу ще достатньо, щоб стовідсотково завершити підготовку. Адже опалювальний сезон може розпочатися і раніше.

Я вимагаю максимально прискорити роботи. У першу чергу - з укриття і утеплення навчальних закладів.

На особливому контролі поточного року ми тримаємо проведення обов’язкових медичних оглядів школярів. Приблизно в половині областей медичні огляди школярів, на прохання батьків, які свого часу звикли до такої системи, будуть проводитись на базі шкіл, а в інших – на базі лікувально-профілактичних закладів. Життя покаже, яка система в кожному випадку буде комфортнішою та кращою. Головне, щоб всі медогляди були проведені якісно і медичні рекомендації отримали всі діти та їх батьки. Не повинні у нас хронічні хвороби і ризики «виникати» раптово, коли дитині вже потрібна невідкладна допомога.

У 2013 році передбачено максимальне за всі роки незалежності фінансування програми видання навчальної літератури – понад 243 мільйони гривень, що дозволило надрукувати нові підручники для учнів 3 та 5 класів загальноосвітніх навчальних закладів, а також здійснити видання підручників для учнів спеціальних навчальних закладів та професійно-технічних навчальних закладів, у тому числі шрифтом Брайля, посібників серії «Шкільна бібліотека», які не видавалися з 2009 року.

Сьогодні стовідсотково виконано державне замовлення на видання підручників для учнів 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів: надруковано 103 назви підручників загальним накладом майже 6,5 мільйона примірників.

Важливим залишається питання безпечного перевезення учнів, які проживають у селі, до місць навчання і додому.

У 2013 році система освіти отримає 438 шкільних автобусів, які закуплені за кошти державного бюджету, та 204 шкільних автобуси, закуплених за кошти місцевих бюджетів. Сьогодні до регіонів поставлено 248 автобусів. До завершення цього тижня буде поставлено ще 37. А до 25 серпня абсолютно усі автобуси мають бути в регіонах, і з 1 вересня забезпечувати підвезення учнів та педагогічних працівників. 

Ось уже третій рік поспіль програма «Шкільний автобус» виконується ритмічно і у повному обсязі. Отже, немає ніяких сумнівів, що до 2015 року, на завершення дії цієї програми, ми стовідсотково забезпечимо потребу у перевезенні школярів новими, відповідно обладнаними автобусами.

І ще: звертаю увагу керівників регіонів на важливість проведення шкільних ярмарків. Треба допомогти батькам школярів без перешкод і без зайвих витрат підготувати дітей до школи. Так, у столиці з 17 серпня до 8 вересня діятимуть шкільні ярмарки, де буде представлено широкий асортимент товарів для учнів.

У ярмарках візьмуть участь підприємства легкої промисловості та підприємці з усіх регіонів України. Завдяки безкоштовним місцям торгівлі ціни на товари для школярів повинні бути нижчими, ніж у роздрібній торговельній мережі. Прийнятна ціна і доступність товарів – головний смисл організації ярмарків. Звертаю увагу на те, що для шкільних ярмарків мають бути створені найбільш сприятливі умови.

А ще окремо прошу керівників місцевих органів влади, соціальних працівників звернути особливу увагу на допомогу багатодітним сім’ям.

І наостанок хочу зазначити, що ми працювали і далі працюємо над збільшенням місць у дошкільних навчальних закладах. До кінця року додатково почнуть працювати майже 390 дитячих садків і нових груп у дошкільних навчальних закладах та. Це нові дитсадки, реконструйовані, повернуті для використання за призначенням, відновлені, а також відкриті у пристосованих приміщеннях.

По всій країні запроваджується електронна форма обліку дітей дошкільного віку, батьки яких мають бажання направити їх у дошкільні навчальні заклади. Це крім іншого, питання соціальної справедливості і прозорості дій влади. Зазначені заходи поступово зменшують черги у дошкільні навчальні заклади. Наше завдання, яке ставить перед Урядом Глава держави, за лічені роки взагалі ліквідувати черги у дитячі садки.

Шановні колеги!

Літо ще триває. Але робота щодо підготовки до наступного осіннє-зимового сезону повинна йти повним темпом. На сьогодні роботи з підготовки житлово-комунального господарства України до опалювального сезону виконані на 75%.

За даними Мінрегіону, до зими підготовлено вже 133 тисячі житлових будинків, 15 тисяч шкіл, 11 тисяч дитячих садків і 5,3 тисяч лікарень.

Відповідно до графіка підготовлено до експлуатації 17 тисяч котелень.

Кращими темпами проходить підготовка котелень у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Закарпатській, Тернопільській, Рівненській, Харківській областях та місті Севастополь. Крім того, відремонтовано 1070 кілометрів водопровідних мереж і 424 кілометри каналізаційних мереж.

Заготовлено майже 4,5 мільйона тонн вугілля та створено запаси рідкого палива в обсязі біля 59 тисяч тонн.

Зазначу, що крім дорожньої техніки для прибирання снігу взимку буде підготовлено 93 тисяч одиниць шанцевого інструменту і закуплено понад мільйон тонн посипного матеріалу та реагентів. Це дуже непогано, особливо коли пригадати минулу зиму.

Мінрегіон створив 4 мобільні групи для перевірки в регіонах фактичного стану підготовки житлово-комунального господарства та об'єктів соціальної сфери до роботи в осінньо-зимовий період.

Доручаю Віце-прем’єр-міністру Олександру Вілкулу активізувати підготовку до опалювального сезону. Особливу увагу зараз приділити остаточній ліквідації виявлених аварійних ситуацій, створенню «запасу міцності» на об’єктах життєзабезпечення. Цей процес необхідно контролювати щоденно.

Звертаю особливу увагу на питання тарифоутворення, покращення стану розрахунків теплокомуненерго за природний газ.

Звіт щодо стану підготовки підприємств паливно-енергетичного комплексу, житлово-комунального господарства та об’єктів соціальної сфери до стабільної роботи в осінньо-зимовому періоді 2013/14 року та щодо стану розрахунків за спожиті енергоносії Уряд розгляне на найближчому засіданні.

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Уряд послідовно готується до саміту «Східного партнерства», який відбудеться 28-29 листопада у Вільнюсі. Наша мета - підписання під час саміту Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом включно із створенням зони вільної торгівлі. Наш курс - кардинальні економічні, правові, соціальні зміни. Ми йдемо на них свідомо і розсудливо, маючи на меті перспективний сталий розвиток України.

Дуже важливо, щоб і громадяни України, і українські компанії заздалегідь знали, до яких перетворень треба готуватися, за якими правилами буде функціонувати економіка в перспективі.

Саме тому при Кабінеті Міністрів створена і працює міжвідомча робоча група, яка повинна зробити системний аналіз та необхідний прогноз щодо розвитку економіки в умовах дії Зони вільної торгівлі з ЄС.

В понеділок на Урядовому порталі був опублікований погоджений стороною ЄС і Україною проект Угоди про асоціацію. Це великий і дуже серйозний документ. Результат багаторічної роботи, непростих переговорів, в яких компроміси обмежувались лише нашими національними інтересами.

Завершується юридично-лінгвістична перевірка перекладів Угоди українською мовою та мовами ЄС. Вносяться технічні зміни у зв’язку з вступом Хорватії до ЄС.

Сьогодні проект Угоди є відкритим для аналізу громадськості як в Україні, так і в ЄС. Тим самим ми демонструємо, що наша політика відкрита, прозора і відповідальна.

Ми хочемо, щоб не тільки органи влади, а й наші промисловці, бізнес, експертне співтовариство, наукові установи і громадські організації - тобто, все суспільство - мало б свідому можливість взяти участь у реалізації цієї Угоди, коли її буде підписано.

А робота буде складна і наймасштабніша за всю історію України. На це послідовно орієнтує нас Президент України. Особливо в частині створення Зони вільної торгівлі з Євросоюзом і переводу української економіки, так би мовити, на європейські рейки. Європейські стандарти - це більш висока конкурентоспроможність української економіки. І цього треба досягти.

Відповідно до домовленостей з ЄС, Україна повинна адаптувати своє законодавство до більш, ніж 200 директив і близько 150 регламентів ЄС. Україна також повинна приєднається до низки міжнародних конвенцій і врахувати в своєму законодавстві Рекомендації Європейського Парламенту та Європейської Ради. Певна частина роботи вже виконана. Підготовлено проект програми імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, який буде розглянутий на засіданні Уряду.

Стан підготовки всіх згаданих та інших документів ми також розглянемо на наступному тижні на засіданні Групи високого рівня під моїм головуванням

Не можна думати, що щось можна відкласти на потім. Насправді конкурентні перетворення – це щоденна робота, щоденні зміни, які треба нам самім здійснювати в Україні в інтересах наших громадян.

Крім того, сьогодні не можна допустити ослаблення євразійського вектора нашої зовнішньої політики, втрату ринків для наших товарів і послуг у країнах Митного союзу. А певні негативні тенденції тут вже проявляються. Україна несе втрати через скорочення обсягів взаємної торгівлі товарами і послугами.

Хочу підкреслити, що підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС не перешкоджає поглибленню відносин з Митним Союзом у рамках розширення вже існуючої зони вільної торгівлі СНД.

На моє доручення вже найближчим часом буде завершено аналіз наслідків підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС для розвитку коопераційних зв‘язків між підприємствами України та країн Митного союзу. Зокрема, щодо  реалізації програм співробітництва і угод у ракетно-космічному, машинобудівному, авіапромисловому, оборонно-промисловому та інших секторах промисловості та про результати буде поінформовано Кабінет Міністрів.

Також доручаю Міністерству економічного розвитку і торгівлі України, разом з Міністерством закордонних справ України прискорити підготовку конкретних пропозицій щодо приєднання до окремих угод і технічних регламентів Митного союзу.

Пропоную також розглянути питання про можливість і доцільність участі України в діяльності Євразійського банку розвитку. Треба використовувати всі можливості для розвитку економіки України.

Шановні члени Уряду!

Як не прикро про таке говорити, але мушу привернути увагу до однієї болючої, вкрай нетерпимої проблеми.

З початку року в Україні сталася 1051 дорожньо-транспортна пригода, спричинена нетверезими водіями. В них загинули 138 людей, 1399 травмовані. А всього за цей час виявлено біля ста тисяч фактів керування транспортним засобом у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.

При цьому не один, не два, не три рази вся країна з обуренням дізнавалася про факти, коли дорожньо-транспортні пригоди скоювали нетверезі представники органів влади. Найстрашніше, що в таких аваріях гинули діти.

П’яний за кермом – завжди злочинець. А коли він має владні повноваження – це взагалі за межею добра і зла.

Люди шоковані тим, що таке взагалі можливе. І, на жаль, не вірять у справедливе покарання п’яних злочинців. Часом лише якимось дивом ситуації зупинялися на межі самосуду.

Такі випадки - це виклик суспільству, виклик державі.

Я переконаний, що головна причина тут – у відчутті безкарності та відсутності належних моральних якостей у окремих працівників державних структур. У потуранні, безпринципності окремих керівників. Тому досить «виводити плями на мундирі». Треба рішуче очиститися від не гідних представляти владу.

Також переконаний, що настав час суттєво посилити відповідальність як за керування транспортними засобами у нетверезому стані, так і за приховування або фальсифікацію виправдальних матеріалів щодо таких злочинів.

У випадках, коли йдеться про державних службовців, треба негайно відстороняти їх від виконання обов’язків, а коли є абсолютні підстави – звільняти з роботи. Справедливій правовій оцінці діянь не повинні заважати ніякі чини і зв’язки.

Я вимагаю, по-перше, щоб в кожному випадку «п’яних» ДТП за участю працівників органів влади було справедливе, а це означає – найсуворіше - покарання. По-друге, щоб жоден злочин не було навіть можливості приховати, не було зволікань з експертизою і таке інше.

І по-третє, найголовніше, я вимагаю розгорнути масштабну, постійну профілактичну роботу з державними службовцями, працівниками правоохоронних і силових органів з метою попередження правопорушень.

Загальновідомо, що особи із алкогольною чи наркотичною залежністю не можуть перебувати на державній службі. Цієї норми треба дотримуватись неухильно, без жодних виключень і без вагань.

В ході профілактичної роботи взагалі треба принципово усунути такі фактори ризику. Не допускати, щоб люди, які не мають належних моральних і фахових якостей, працювали на державній службі. Робити це з повагою до особи, але абсолютно безкомпромісно.

Шановні колеги!

Щодо питань порядку денного.

Ми продовжуємо роботу, спрямовану на підвищення доступності лікарських засобів. Пілотний проект із здешевлення ліків від гіпертонії успішно реалізується. Зараз МОЗ вийшов з ініціативою запровадити пілотний проект із державного регулювання цін на препарати інсуліну. Це стосується щонайменше 200 тисяч інсулінозалежних хворих. Порядок реалізації такого проекту ми маємо затвердити, обов’язково з урахуванням досвіду запровадження референтних цін на ліки від гіпертонії.

Ще одним із напрямків вдосконалення надання медичних послуг є раціональне використання медичного обладнання. Для цього буде проведена інвентаризація обладнання в медичних закладах, що надають спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу. Порядок проведення такої інвентаризації ми сьогодні затвердимо.

Вносяться зміни до законодавства, які передбачають зарахування до страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності періоду відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Це не тільки поновить право цієї категорії застрахованих осіб на зарахування до страхового стажу такої відпустки, а й дозволить збільшити виплати по тимчасовій непрацездатності молодим мамам.

Уряд ініціює запровадження Державної премії за видатний внесок в розвиток театрального мистецтва – імені Богдана Ступки, славетного українського актора, творчість якого стала насправді європейським набутком. Сьогодні ми схвалимо відповідний законопроект для внесення до Верховної Ради.

Зважаючи на надзвичайно велику потребу у ремонті та будівництві дорожнього покриття та обмеженість коштів щодо забезпечення цих робіт, ми активно працюємо над залученням інвесторів, в т.ч. на умовах концесії.

Перелік об’єктів, які можуть бути збудовані на умовах концесійного договору вже є. Сьогодні ми його доповнимо.

В цілому, ми вважаємо що державно-приватне партнерство поки що не набуло достатнього поширення в нашій державі. Причин тут багато – від недостатньої впевненості щодо отримання інвестором вигоди та розподілу ризиків до складності процедур прийняття рішень. Це наш величезний резерв.

Саме тому Мінекономрозвитку підготовлена Концепція розвитку державно-приватного партнерства до 2018 року, яку ми теж детально сьогодні обговоримо.

Дякую за увагу. Які є пропозиції до порядку денного?

 

версія для друку