українська російська англійська
Закон про ріелторську діяльність створить надійну систему захисту споживачів ріелторських послуг
20.08.2013 | 17:50
Прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі

Проект закону «Про особливості провадження ріелторської діяльності» підготовлено Мінекономрозвитку на виконання доручення КМУ до доручення Президента України для того, щоб створити надійну систему захисту прав споживачів ріелторських послуг, а також сформувати  рівні конкурентні умови для розвитку ринку нерухомості.

«На сьогодні ріелторська діяльність провадиться як «підприємницька діяльність з надання інформаційних послуг». Однакця сфера пов’язана з серйозними фінансовими і майновими питаннями, в Україні жодним чином не регулюється і не контролюється з боку держави. Тобто споживачі ріелторських послуг не застраховані від так званих «сірих» ріелторів і використання шахрайських схем у заволодінні чужим майном, що негативно позначається як на рівні захисту прав та законних інтересів споживачів ріелторських послуг, так і в цілому на розвитку ринку нерухомості», - наголосив директор департаменту державної регуляторної політики та розвитку підприємництва Мінекономрозвитку  Ігор Шевердін.

Міжнародна практика свідчить, що посередницька діяльність в операціях з нерухомістю в більшості країн суворо регламентованаРіелторські послуги підлягають ліцензуванню, споживач цих послуг на законодавчому рівні захищений від отримання неякісних послуг, оплата послуг ріелтора є законодавчо фіксованою, а її отримання контролюється державними органами.

Наприкладнеліцензована ріелторська діяльність в Австрії заборонена законом. Ліцензії на цей вид діяльності видають і в Італії, і в країнах  Бенілюксу, Туреччині, Єгипті. В США Національна асоціація ріелторів складається з приватних брокерів, які отримали ліцензії на свою діяльність. Вони працюють в компаніях, але при цьому несуть персональну відповідальність за дотримання законодавства та якість наданих послуг. У Фінляндії в агентстві нерухомості хоча б один працівник повинен мати таку ліцензію. По-перше, без ліцензії не відкриєш своє агентство. По-друге, це статус. Для клієнта - це показник професіоналізму, досвіду і надійності. Для роботодавця - важливий аргумент при виборі працівника.  

«Проектом закону передбачається делегування частки повноважень щодо регулювання ринку ріелторських послуг саморегулівним організаціям, зокрема, в частині навчання, кваліфікації фахівців, захисту прав суб’єктів ріелторської діяльності. Передбачається створення системи гарантування захисту споживачів ріелторських послуг через запровадження страхування цивільно-правової відповідальності; запровадження Державного реєстру ріелторів та суб’єктів ріелторської діяльності з відкритим доступом, обмеження максимального розміру оплати ріелторських послуг», - пояснив Ігор Шевердін.

Таким чином,  реалізація закону сприятиме створенню рівних конкурентних умов для розвитку ринку нерухомості шляхом установлення єдиних норм і правил надання ріелторських послуг, а також через запровадження саморегулювання.

Наразі законопроект перебуває на опрацюванні в Міністерстві юстиції і буде направлений на розгляд Кабінету Міністрів України лише після проходження правової експертизи.

 

версія для друку