українська російська англійська
НКРЕ: Збільшуються обсяги будівництва, реконструкції та модернізації великих енергетичних об'єктів
06.09.2013 | 14:54
Прес-служба Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики

З моменту проголошення Україною незалежності і до 2007 року, тобто за 16 років, було реконструйовано та модернізовано лише 2 енергоблоки ТЕС (№ 4 Старобешівської та № 8 Зміївської).

Проте за останні 5 років згідно затвердженого «Плану реконструкції та модернізації теплоелектростанцій та теплоелектроцентралей у період до 2020 року» на сьогодні вже завершено реалізацію 12 проектів реконструкції та модернізації енергоблоків ТЕС. Всі вони введені у промислову експлуатацію:

- 2 енергоблоки у 2009 році (№ 5 Курахівської, № 2 Зуївської);

- 2 енергоблоки у 2011 році (№ 7 Курахівської, № 1 Зуївської);

- 5 енергоблоків у 2012 році (№ 8 Курахівської, № 3 Криворізької, № 10 Луганської, № 9 Придніпровської, № 7 Бурштинської);

- 3 енергоблоки у 2013 році (№ 1 Запорізької, № 4 Зуївської, № 13 Старобешівської).

Результатом стали позитивні зміни в роботі енергоблоків, а саме підвищення потужності на 241 МВт, зниження питомих витрат умовного палива та подовження терміну експлуатації на 15-20 років. Крім того, тепер енергоблоки можуть брати участь у первинному та вторинному регулюванні частоти та потужності, що відповідає вимогам ENTSO-E щодо об’єднання з енергосистемою ЄС.

Необхідно відмітити, що сьогодні продовжується реалізація ще 23 проектів з реконструкції та модернізації ТЕС. Згідно проектів після їх завершення потужність зросте на 435 МВт, збільшиться діапазон маневреності на 56%, термін експлуатації буде продовжено на 15-20 років.

Таким чином, станом на 01.01.2016 буде реконструйовано біля 25% генеруючих потужностей ТЕС України.

Суттєві зміни відбулися у гідроенергетиці. Стосовно великих гідроелектростанцій варто зазначити, що протягом останніх п’яти років було проведено реконструкцію 23 гідроагрегатів, після чого загальна потужність ГЕС збільшилася майже на 80 МВт.

Основною метою реконструкції є продовження строку експлуатації ГЕС, збільшення їх потужності, забезпечення надійності, підвищення безпеки обладнання і споруд, вдосконалення системи управління.

Так, ПАТ "Укргідроенерго" наразі здійснює реалізацію «Проекту ІІ черги реконструкції гідроелектростанцій». Проектом заплановано продовжити реабілітацію гідросилового обладнання на 9-ти ГЕС (46 гідроагрегатів), замінити обладнання з регулювання, збудження, управління, захисту гідроагрегатів, а також завершити реконструкцію та оновити високовольтне обладнання підстанцій, обладнання середньої напруги, силові трансформатори, гідромеханічне обладнання, обладнання зв’язку і комунікацій. Крім того, також планується завершити роботи із забезпечення безпеки гребель, а саме оснастити ГЕС автоматизованими системами контролю безпеки гребель та підвищити рівень інституційної спроможності компанії.

У 2010 році було введено в експлуатацію перший гідроагрегат Дністровської гідроакумулюючої електростанції та планується введення в експлуатацію ще двох гідроагрегатів, після чого буде завершено комплекс робіт із здачі в експлуатацію Першої черги Дністровської ГАЕС у складі трьох гідроагрегатів (загальна потужність складатиме 972 МВт).

Будівництво І черги Дністровської ГАЕС має велике значення для забезпечення сталої роботи та ефективної експлуатації Об’єднаної енергетичної системи України. Гідроакумулююча електростанція – надійний резерв, оскільки забезпечує покриття пікового навантаження, регулювання частоти та потужності в об’єднаній енергосистемі України.

Після закінчення будівництва Дністровська ГАЕС має стати однією з найбільших гідроакумулюючих станцій Європи – згідно з проектом її потужність становитиме 2268 МВт (7 гідроагрегатів).

Сьогодні в Україні діє 87 малих гідроелектростанцій, з яких 15 введені в експлуатацію за останні п’ять років.

Стосовно ліній електропередач варто зауважити, що протягом п’яти років йде тенденція до щорічного збільшення обсягів будівництва та реконструкції.

Так, якщо за 2009 рік обсяг будівництва та реконструкції електромереж становив понад 3 тис. км, то у поточному році заплановано близько 5 тис. км. Загалом за п’ять років реконструйовано та збудовано більше ніж 20 тис. км ліній електропередач.

Наприклад, з метою належного забезпечення електричною енергією споживачів м. Дніпропетровська та області було здійснено проект з будівництва повітряних ліній 330 кВ Дністровська ГЕС - Ладижинська ТЕС на Дністровську ГАЕС, а також було побудовано та введено в експлуатацію підстанцію 150/10/6 кВ «Славута» з кабельними лініями 150 кВ.

У 2010 році для підвищення надійності електропостачання південно-західного та центрального районів Одеської області, у т.ч. в режимах роздільної роботи енергосистем України та Республіки Молдова, було добудовано та введено в експлуатацію повітряну лінію 330 кВ «Аджаликська-Усатове».

Для підвищення пропускної спроможності електричних зв’язків ОЕС України – Кримської енергосистеми у 2011 році було розроблено і реалізовано проект з переведення повітряної лінії 220 кВ Сімферополь - Севастополь на рівень напруги 330 кВ з розширенням ПС «Сімферополь» і «Севастополь».

У 2012 році тільки у Києві було побудовано ПС 110кВ «Аеропорт» і ПС 110/10 кВ "Університетська" з КПЛ 110 кВ "Університетська - Теремки", а також реконструйовано ПС 110/35/10 кВ «Московська» з КПЛ 110 кВ «Московська - ТЕЦ-5».

На сьогодні для забезпечення надійним електропостачання міста Києва та Київської області, а також для підвищення пропускної спроможності перетину Захід – Вінниця та видачі в нормальній схемі без обмежень повної потужності Рівненської та Хмельницької АЕС здійснюється проект із спорудження нових повітряних ліній 750 кВ Рівненська АЕС - Київська та підстанції 750 кВ «Київська».

З метою видачі потужності Запорізької АЕС в обсязі 6000 МВт розроблено проект з будівництва ПЛ 750 кВ Запорізька АЕС – Каховська з ПС 750 кВ «Каховська» та заходами ПЛ 330 кВ.

За останні 5 років реконструйовано та збудовано понад 9 тис. трансформаторних підстанцій та розподільних пунктів.

Серед потужних підстанцій у поточному році очікується введення в експлуатацію об’єктів по проекту розширення та реконструкції ПС 330/110/10 кВ "Сєверна".

З альтернативних джерел енергії в Україні нараховується 24 великих сонячних та 10 великих вітрових електростанцій. Усі великі СЕС та 5 ВЕС побудовані в останні п’ять років.

За поточний рік сонячними та вітровими електростанціями разом вже вироблено більше 400 млн кВт•год електричної енергії.

Таким чином лише за п’ять років здійснено чималу кількість заходів із будівництва, реконструкції та модернізації енергетичних об’єктів України. Завдяки цьому в країні забезпечується надійне енергопостачання, безпека, ефективність і продовження терміну експлуатації обладнання, підвищення якості виробленої електроенергії та стабільність функціонування енергетичної системи України в цілому.

версія для друку