українська російська англійська
Укрзалізниця ініціює впровадження безпаперових технологій у вантажоперевезеннях
19.09.2013 | 10:54
Прес-служба Державної адміністрації залізничного транспорту

Укрзалізниця продовжує впроваджувати безпаперові технології у вантажних перевезеннях між Україною та суміжними державами, які дають можливість вантажовласникам та операторам здійснювати перевезення вантажів виключно за електронними перевізними документами.

Впровадження електронних технологій та інформатизація у внутрішньому вантажному обігу на залізницях України створила необхідні  передумови для поширення досвіду та впровадження цих технологій у перевезеннях з сусідніми країнами. Це відкриває можливості для  попереднього інформування про підхід вантажу на міжнародному рівні з країнами-учасницями ОСЗ та сусідніми країнами Європи та значного пришвидшення проходження вантажів.

За ініціативою Укрзалізниці система тестується  на перевезеннях порожніх вантажних вагонів з Росією та Білорусією, проте в подальшому технологія буде вдосконалюватися та поширюватися. Українські залізничники зможуть використати набутий досвід та поділитися ним із закордонними колегами.

Так, упродовж серпня поточного року між Укрзалізницею та ВАТ «РЖД» станціями України оформлено 3642 електронних накладних СМГС  на 9167 порожніх власних вагонів з ознакою електронності, що становить 79,73% від загальної кількості документів.

Станціями Російської Федерації оформлено 4729 електронних накладних СМГС, це становить 54,7% від загальної кількості документів на перевезення 8075 порожніх власних вагонів.

За першу декаду вересня вже оформлено 1248 електронних накладних СМГС на 3485 вагона з ознакою електронності, що становить 78,9% від загальної кількості документів. Станціями Російської Федерації оформлено 1091 електронних накладних СМГС на перевезення 2000 порожніх власних вагонів.

У подальшому планується використовувати в електронному вигляді документи ЦІМ/СМГС замість митної декларації для декларування товарів, (крім товарів, що перевозяться за умови забезпечення сплати митних платежів у режимі транзиту на залізничному транспорті України).

З метою розповсюдження досвіду у травні фахівці Укрзалізниці  підписали угоду щодо перевезень вантажів та порожніх вагонів за безпаперовою технологією між Україною та Білорусією. Наразі проходить узгодження структура повідомлення, механізм електронних  цифрових підписів та підписання відповідних угод про здійснення перевезень.

З метою подальшої співпраці у цьому  напрямку укладено Угоди про інформаційний обмін даними з ВАТ «РЖД», Білоруською залізницею, ЗАО МАВ Карго Хунгарія (Угорщина), ЗССК Карго (Словаччина), ПКП Карго (Польща), АТ «Національна компанія «Казахстан Темір жоли», тривають підготовчі роботи з організації інформаційного обміну між Україною та Румунією.

Окрім того, на прикордонних станціях Укрзалізниці на автоматизованих робочих місцях станцій (АРМах) оформлюються перевізні документи на транзитні вантажі на вході на територію України. Повнота обробки таких перевізних документів за оперативними даними становить 98%. Обробка перевізних документів по виходу з території України здійснюється на дослідних полігонах Південно-Західної та Донецької залізниць та складає 97%.

Довідково.

ЦІМ/СМГС – єдиний перевізний документ, уніфікована транспортна накладна для країн із різним транспортним правом (ЦІМ та СМГС). Вона використовується перевізниками, вантажовідправниками та вантажоодержувачами для здійснення перевезень у міжнародному сполученні. Уніфікована накладна ЦІМ/СМГС зближує дві правові транспортні системи Сходу і Заходу.

Використання уніфікованої транспортної накладної дозволяє часникам перевізного процесу не здійснювати  переоформлення накладної СМГС на ЦІМ та навпаки, спрощує процедуру перетину кордону, прискорює рух вантажів через кордон, забезпечує правові гарантії клієнтам при перевезеннях вантажів залізничним транспортом із країн Європи до країн Азії, підвищує ефективність товарообігу, покращує якість обслуговування та зменшує транспортні витрати вантажовідправників.

Рішення про розробку уніфікованої накладної ЦІМ/СМГС було прийняте з ініціативи Укрзалізниці у жовтні 2003 року в Києві, на Міжнародній конференції з транспортного права. У розробці документа, що тривала протягом 2003-2006 років, брали участь фахівці залізниць України, Німеччини, Польщі, України, Білорусі, Латвії, Росії та Литви, за підтримки Комітетів Організації співпраці залізниць (ОСЗ) і Міжнародного комітету залізничному залізничного транспорту (ЦІТ).

Рішення про впровадження єдиної накладної ЦІМ/СМГС було прийнято на 34-й сесії Наради Міністрів транспорту ОСЗ, що відбулася 13-15 червня 2006 року  у Софії.

 

 

версія для друку