українська російська англійська
НКЦПФР: Кабінет Міністрів ініціює врегулювання інтересів міноритаріїв та мажоритаріїв
19.09.2013 | 11:23
Прес-служба Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Кабінет Міністрів України на своєму засіданні, що відбулося 18 вересня 2013 року, схвалив проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах»  (щодо обов’язкового продажу акцій  акціонерами на вимогу акціонера – власника 95 відсотків акцій товариства)», розроблений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку( НКЦПФР).

«Проблема паритетного врахування інтересів власників великих пакетів акцій і міноритаріїв у законодавстві багатьох країн значною мірою вирішується шляхом застосування прав на обов’язковий викуп акцій - сквіз-аут (squeeze-out). Ця процедура спрямована на захист міноритарного акціонера, якому як компенсація пропонується викуп належних йому акцій за справедливою ціною. Адже, у випадку придбання акціонером великого пакета акцій, дрібні акціонери повністю виключаються із процесів, які впливають на роботу компанії і прийняття рішень на зборах. Крім того, при зосередженні в руках одного акціонера такого пакета ліквідність міноритарного пакета може знизитися, і міноритаріям буде складно реалізувати свої акції за вигідною ціною на публічному ринку», - зазначив Анатолій Амелін, в.о. Голови Комісії, презентуючи законопроект на засіданні Уряду.

За словами пана Амеліна, згідно з пропозиціями НКЦПФР, мажоритарні акціонери при зосередженні ними 95 % акцій набувають права вимагати від решти акціонерів продажу належних їм акцій, а в той же час міноритарії мають запропонувати свої пакети цінних паперів мажоритаріям. Важливим моментом є визначення справедливої ціни акцій, і даний законопроект прописує умови її визначення з дотриманням інтересів усіх акціонерів.

«Також процедура сквіз-аут спрямована на унеможливлення рейдерского  захвату підприємств, - підкреслив у своїй доповіді в. о. Голови регулятора. - Так, за захистом своїх порушених прав до суду може звернутися будь-який акціонер, навіть власник однієї акції, який буде незадоволений  невеликим технічним огріхом у процедурі ухвалення рішень загальними зборами акціонерів тощо. Потім може бути застосована рейдерська схема втягування акціонерного товариства у судові спори, які створюють перепони в управлінні підприємством. Запропонований механізм обов’язкового продажу акцій міноритарним акціонером акціонеру – власнику 95 і більше відсотків акцій унеможливлює такі випадки. Таким чином, дана ініціатива Комісії направлена на дотримання паритету у захисті інтересів міноритаріїв і мажоритаріїв».

Зазначимо, що необхідність розробки зазначеного законопроекту передбачена проектом  Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ Президента України на 2010 - 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».

версія для друку