українська російська англійська
Кабінет Міністрів погодив законопроект щодо визначення кваліфікованих інвесторів на ринку цінних паперів
27.09.2013 | 10:34
Прес-служба Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Кабінет Міністрів України на своєму черговому засіданні, що відбулося 26 вересня 2013 року, погодив проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кваліфікованих інвесторів в цінні папери», розроблений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

«Зауважу, що ключовою новацією даного регуляторного акта є запровадження визначення на законодавчому рівні  поняття «кваліфікований інвестор» та передбачення механізму розміщення цінних паперів серед кваліфікованих інвесторів на фондовому ринку України. Перш за все, дані нововведення впроваджуються з метою обмеження доступу до ризикованих операцій некваліфікованих інвесторів. Тобто, просто кажучи, даною ініціативою ми хочемо захистити некваліфікованих інвесторів, так званих «пересічних громадян», від вкладення в досить ризикові інструменти, пропоновані фондовим ринком. Сподіваємось, що зазначені норми сприятимуть підвищенню ефективності інвестиційного клімату на вітчизняному фондовому ринку та адаптації національного законодавства в сфері фондового ринку до європейських норм», - зазначив Дмитро Тевелєв, Голова НКЦПФР, виступаючи перед урядовцями.

За словами розробників законопроекту, ця норма існує і досить успішно зарекомендувала себе в багатьох країнах Європейського Союзу, а також у Російській Федерації. «Тому, крім основної мети із захисту прав і інтересів некваліфікованих інвесторів, за допомогою даного документа ми робимо черговий крок до приведення українського законодавства у відповідність з директивами ЄС», - підкреслив пан Тевелєв.

Варто наголосити, що документом передбачено покладання на Комісію завдання щодо встановлення порядку ведення Реєстру кваліфікованих інвесторів в цінні папери, критеріїв відповідності фінансових установ статусу кваліфікованого інвестора, визначення критеріїв ризикованості цінних паперів та деривативів. Також законопроектом пропонується встановлення обмеження на здійснення розміщення (видачі) та обігу фінансових інструментів, які віднесені до ризикових відповідно до критеріїв ризикованості, серед некваліфікованих інвесторів та запровадження механізму забезпечення такого обмеження.

Додамо, що даний проект розроблено відповідно до пункту 17.1 Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2013 року № 128/2013. Крім того, цей законопроект є частиною роботи щодо імплементації норм Директив Європейського Парламенту та Ради 2003/71/ЄС від 4 листопада 2003 року «Про проспекти, що підлягають опублікуванню при відкритій пропозиції цінних паперів або виставленні їх на продаж» та 2004/39/ЄС від 21 квітня 2004 року «Про ринки фінансових інструментів».

Згідно з рішенням Уряду, законопроект було схвалено з незначними зауваженнями, які НКЦПФР доопрацює найближчим часом спільно з НБУ.

 

версія для друку