українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Уряду 2 жовтня 2013 року
02.10.2013 | 10:41
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені!

Щойно я зустрічався з Єврокомісаром з питань торгівлі Карелом де Гюхтом. Я затримався на декілька хвилин, завершував цю зустріч. У нас відбувся ґрунтовний обмін думками щодо перспектив торгово-економічного співробітництва між Україною і Європейським Союзом. Єврокомісар поставив питання, у вирішенні яких зацікавлений Євросоюз, я висловив позиції, в яких зацікавлена Україна.

Поглиблене співробітництво з об’єднаною Європою, яке має піднятися на вищий рівень з підписанням Угоди про асоціацію, ставить нові питання перед обома сторонами. Адже асоціація і зона вільної торгівлі – це шлях з двостороннім рухом. Тому Україна повинна вирішувати питання, які турбують наших партнерів, але і Євросоюз повинен робити кроки, які усувають, я б сказав, дискомфорт для української зовнішньої торгівлі.

Перспективи роботи українських компаній на європейському ринку для нас уже питання не умоглядне, а цілком практичне. Ми взялися за адаптацію нашої економіки до умов цього ринку. І робити це треба досить швидко: не можна згаяти переваг, які надає Україні перехідний період. І Єврокомісар, до речі, підкреслював це. Що тимчасове застосування більшості положень Угоди почнеться буквально після її підписання і схвалення Європейською Радою цього питання.

Я поставив перед комісаром де Гюхтом питання про надання фінансової і технічної допомоги на імплементацію положень Угоди про асоціацію, перш за все, на запровадження в Україні стандартів і технічних регламентів, які діють у Європейському Союзі. Ще я поставив питання про сприяння інвестиціям в українську економіку, доступу до європейських програм і агенцій з розвитку, які раніше були закриті для України. А також про сприяння системному промоушену українських товарів у країнах Євросоюзу. Зокрема, і щодо вільного доступу до державних закупівель у цих країнах. Все це спрямоване на те, щоб створити українським виробникам найкращі можливості для відкриття європейського ринку. В свою чергу Україна створює рівні можливості для роботи у нас компаній з країн ЄС.

Тобто, ми окреслили досить широке коло питань, вирішення яких  зміцнює рівноправне партнерське співробітництво.

Я переконаний, що ми почули один одного і, як кажуть, визначили порядок денний практичної роботи. Ми домовилися, що  Юрій Анатолійович Бойко як Віце-прем’єр-міністр очолить роботу разом з Єврокомісаром з узгодження питань, які були підняті під час переговорів. Сьогодні ж я дам відповідні доручення і ці доручення отримають Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство промислової політики, Міністерство енергетики та вугільної промисловості, Міністерство аграрної політики та продовольства, Міністерство доходів і зборів.

Постійний діалог з конкретних питань, який відбувається на всіх рівнях: від експертів і до Прем’єр-міністра, грає дуже важливу роль. Тому ми домовились з паном де Гюхтом системно його продовжувати.

Шановні члени Уряду!

Тепер до інших справ. Укргідрометцентр вчергове щиро запевняє, що вже з найближчої суботи погода почне покращуватись (радісна новина), а з наступного тижня температура повітря в Україні взагалі може бути вище норми – біля 15-20 градусів тепла в більшості областей України.

Тим часом сьогоднішня погода не дозволяє тримати людей в холоді. Тому з вчорашнього дня на рішення Уряду «Нафтогаз» почав доводити тиск у системах газопостачання до робочої норми. І вчасно, тому що більше половини регіонів уже вирішили розпочати опалювальний сезон: подавати тепло почали Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Чернігівська області, а також Київ і Севастополь.

Всі інші регіони будуть приймати рішення про початок опалювального сезону, виходячи з конкретних погодних умов, в інтересах мешканців конкретних територій.

Щодо централізованої підготовки до опалювального сезону - енергетичних ресурсів заготовлено достатньо, отже включати опалення можна у будь-який потрібний момент. На цьому я наголошую і закликаю місцеві органи влади, звичайно, економити енергоресурси, але не зволікати з рішенням про подачу тепла, коли це дійсно доречно.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства   запевняє, що підготовка житлових будинків, об’єктів соціальної сфери та бюджетних установ і організацій до роботи в осінньо-зимовий період фактично завершена. У цілому підготовлено до роботи в зимових умовах 205 тисяч житлових будинків, понад 20 тисяч шкіл, 14 тисяч дитячих садків, 7 тисяч лікарень, біля 25 тисяч котелень, 2 тисячі водопровідних і 3 тисячі каналізаційних насосних станцій, 243 водопровідних та 847 каналізаційних очисних споруд.

Чекають на зимову роботу понад 6 тисяч одиниць спеціалізованої техніки.

На жаль, запуск теплопостачання на наших часто зношених системах інколи може призвести до поривів. Тому особливу увагу я звертаю на готовність аварійно-відновлювальних бригад і створення необхідних запасів матеріалів для ліквідації можливих аварій. Якщо вже такі неприємності і трапляться, головне, щоб негайно були вжиті необхідні заходи та надана оперативна допомога людям, аж поки теплопостачання не буде відновлене.

Наголошую: тепло повинно бути не на папері, а в оселях і будинках, в школах, дитячих садках, лікарнях. Відповідальний за цей напрям Віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул.

Він протягом всього опалювального сезону повинен координувати всі необхідні заходи для забезпечення людей теплом і водою.

Також хочу акцентувати увагу відповідних центральних органів влади та місцевих адміністрацій на підготовку до стабільної роботи дорожнього господарства. Багато чому навчила нас минула зима. Треба бути максимально готовими оперативно і грамотно реагувати на снігопади, ожеледицю.

По-перше, будь-що треба завершити заготівлю посипних матеріалів і реагентів, шанцевого інструменту тощо. По-друге, потрібно провести ретельну інвентаризацію всієї спеціальної техніки – тягачів, бульдозерів, грейдерів, снігоочисних засобів. Причому це стосується як техніки, що знаходиться в розпорядженні державних організацій, так і техніки у приватній власності: щоб мати можливість у разі форс-мажорної потреби швидко і скоординовано мобілізувати її для розчистки міських вулиць і автомагістралей, а також залучати до відновлення електропостачання у сільській місцевості.

Доручаю Державній службі України з надзвичайних ситуацій завершити уточнення планів взаємодії центральних та місцевих органів виконавчої влади, зробити «прогон» сценаріїв роботи в екстремальних ситуаціях, затвердити розрахунки сил та засобів, забезпечити їх готовність до дій за такими сценаріями.

Шановні колеги!

Першої неділі жовтня в Україні відзначається День учителя. Звичайно, всі міністри знайдуть час і можливість щиро і від усього серця привітати наших дорогих педагогів з цим чудовим святом. Кожен член Уряду зможе це зробити в регіоні, за яким закріплений і за який відповідає.

Вчора я зустрічався з головою державної адміністрації Вінницької області Мовчаном Іваном Михайловичем. Він, зокрема, розповів, яка велика робота проведена з модернізації освітніх закладів. Так, поточного року відремонтовано 700 шкіл, 500 дитячих садків. Поновлено роботу 17 дошкільних установ. Створено 35 навчально-виховних комплексів «Школа-сад». Як доповів голова облдержадміністрації, у Вінницькій області повністю виконано завдання обладнати теплі туалети у приміщеннях шкіл. Жодного туалету на вулиці не залишилось. Це не дрібничка. Це питання і здоров’я учнів, і гігієни, і загальної культури навіть у найвіддаленіших сільських школах. Сімдесят років радянська влада і двадцять років незалежна Україна не могли це питання вирішити. А виявляється, вирішити його можна. У нас залишились буквально одиниці шкіл, де вбиральні ще на вулиці. Отже, потрібні останні зусилля, щоб завершити цю роботу, як змогли це зробити у Вінницькій області.

Школи будуються і реконструюються по всій Україні. Ось кілька характерних прикладів. 1 вересня 2013 року у селі Нова Синявка Старосинявського району Хмельницької області відкрилося новозбудоване приміщення загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Будівництво школи було розпочате ще у 1991 році. І лише цього  року завершене. Тепер тут облаштовано нові кабінети та зроблено все, щоб створити комфортні умови для успішного навчання і гармонійного розвитку дитини.

 У школі  сучасно оформлені навчальні кабінети, класні кімнати, просторий спортивний зал, шкільна їдальня.

У селі Коробочкине Чугуївського району Харківської області відкрито реконструйоване приміщення навчально-виховного комплексу.

 У ході реконструкції проведено облаштування фасаду будівлі, ремонт покрівлі, заміну вікон, ремонт їдальні, туалетів, спортивної та актової зал, зроблено благоустрій території.

 Раніше школа в цьому селі була розташована в 3-х будівлях, дві з яких 1853 та 1817 років. Були відсутні спортивна та актова зали, їдальня, а також теплі вбиральні. Тепер все це у дітей є.

Все це дуже добре. Але по всій країні треба зробити набагато більше: хоча б тому, що постійно зростають вимоги до якості, комфорту і обладнання приміщень навчальних закладів. Більшість старих приміщень треба утеплити за сучасними технологіями, обладнати енергоощадними приборами, світильниками тощо.

Такі речі й багато іншого треба господарським оком побачити, оцінити, якщо треба, дати пораду і допомогу місцевій владі.

Тому я хочу, щоб спілкування членів Уряду в регіонах було не формальною участю у святкуванні, а змістовним діалогом з освітянами. Якими проблеми сьогодні живуть вчителі? Як держава може і зобов’язана їм допомогти в конкретних ситуаціях?

Для нас і всього суспільства питання освіти принципові, життєво важливі. Треба чітко усвідомити: сьогоднішні випускники українських шкіл повинні мати інші знання та вміння, ніж 10 років тому. А саме: вільно володіти іноземними мовами, інформаційними технологіями, вміти вдосконалювати знання та навички протягом всього життя.

За прогнозами фахівців, вже у зовсім недалекому майбутньому, буквально за три-чотири роки відчутно зросте попит на спеціалістів у галузі інформатики та обчислювальної техніки. Економіка потребуватиме фахівців із освітою, отриманою за такими напрямками як: метрологія, вимірювальна техніка та інформаційно-вимірювальні технології, транспорт та транспортна інфраструктура. Серед галузей, в яких очікується збільшення попиту на кваліфікованих працівників (насамперед у частині конструкторських та інженерних розробок) є: енергетика, текстильна та легка промисловість, машинобудування та обробка металу, авіаційна та ракетно-космічна техніка, морська техніка, рибне господарство, біотехнології, ветеринарія, харчова промисловість. Фактично цей прогноз є основою для формування майбутнього широкого державного замовлення на таких спеціалістів, а отже, і основою для майбутнього фахово-орієнтованої середньої освіти. Адже без початкової і середньої бази знань не достатньо ефективна сфера середнього спеціалізованого і вищого навчання. Тому починати перетворення потрібно зі школи. І практично втілювати це мають наші вчителі.

В Україні функціонує близько 20 тисяч загальноосвітніх навчальних закладів. Починаючи з минулого навчального року поступово впроваджуються новий Державний стандарт початкової загальної освіти, відповідно школи розпочали працювати за новими програмами і підручниками.

Рішучим кроком стало впровадження у новому стандарті інформаційно-комунікаційних технологій, починаючи з 2 класу. Це основа для того, щоб вивести нашу країну у світові лідери з використання інформаційно-комунікаційних технологій.

Ще однією вимогою сучасності стало підвищення рівня знань іноземних мов,  вивчення яких усі школярі України тепер розпочинають з 1 класу.

У 2015/2016 навчальному році відбудеться завершення переходу початкової школи на новий зміст навчання.

А з 1 вересня 2018 року почнеться перехід загальноосвітніх навчальних закладів на профільне навчання. Для цього треба створити нормативно-правове, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення.

У зв'язку із зазначеним, забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів комп'ютерною технікою та навчальними кабінетами хімії, біології, фізики, географії та математики тощо залишається нашим першочерговим завданням.

Окремо хочу виділити, може найголовнішу проблему нашої школи: старіння педагогічних кадрів. Сьогодні в навчальних закладах працює 80 тисяч вчителів пенсійного віку, що складає приблизно 17 відсотків від загальної кількості педагогічних працівників. Причому, за останні десять років їх кількість збільшилася на 15 тисяч осіб. Натомість, кількість учителів у віці до 30 років з кожним роком зменшується.

Звичайно, в освітній сфері досвід, мудрість і перевірені морально-етичні принципи викладача цінуються, мабуть, як ніде. Ми щиро шануємо і любимо педагогів, які виховали кілька поколінь учнів. Але ж очевидно, що вікова ротація необхідна і неминуча.

А з цим у нас, як бачимо, не просто проблема, а вже тривожна хронічна ситуація.

Такий парадокс: випускників педагогічних вузів цілком достатньо для планомірного оновлення кадрів, а працювати нікому. Держава витрачає значні кошти на підготовку молодих вчителів, а випускники правдами і неправдами влаштовуються працювати де завгодно, тільки не в школі. Це абсолютно ненормальна ситуація.

Доручаю Міністру освіти і науки Дмитру Табачнику критично проаналізувати стан справ і терміново запропонувати такі зміни до нормативної бази, які передбачали б, щоб випускники педагогічних вузів, які навчалися коштом бюджету, обов’язково б отримували призначення за фахом і принаймні певний час обов’язково б відпрацювали у школі.

Потрібно серйозно, системно  напрацювати нові стимули для залучення молоді до педагогічної роботи. На зміну літнім педагогам, які досягли пенсійного віку, повинні вчасно прийти молоді вчителі. Також вчасно повинен створюватись резерв молодих керівників і методистів.

Настав час системно і на довгу перспективу вирішувати цю проблему. Доручаю Міністерству освіти і науки розробити  програму перетворень у педагогічній освіті та створення умов для оптимального омолодження педагогічних кадрів.

Ми хочемо, щоб наші громадяни увійшли до спільного європейського ринку конкурентоспроможними висококласними спеціалістами. А це закладається у школі. І ми всіма силами і можливостями держави повинні допомогти нашій школі, нашим вчителям вийти на рівень, відповідний рівень новітніх вимог і викликів.

Шановні колеги!

Щодо питань порядку денного.

Сьогодні ми розглянемо Державну програму авіаційної безпеки  та зміни до Повітряного кодексу, які приводить вітчизняне законодавство до міжнародних стандартів.

З метою адаптації вітчизняного законодавства до директив ЄС про загальні правила функціонування внутрішнього ринку електроенергії, а також для доступу до мережі транскордонної передачі електроенергії розроблено зміни до закону «Про електроенергетику».  

У контексті запровадження європейських директив в медичній сфері на схвалення членів уряду виносяться  Технічні регламенти щодо:

- медичних виробів;

- активних медичних виробів, які імплантують;

- медичних виробів для діагностики in vitro.

Ця робота важлива як для забезпечення споживачів безпечними та ефективними медичними виробами, так і для конкурентоспроможності та визнання вітчизняної продукції.

Також на сьогоднішньому засіданні Уряду ми   схвалимо проект Концепції головування України у 2014 році у Співдружності Незалежних Держав, який буде передано на затвердження Президенту України.

Починаючи з 2010 року, нам багато чого вдалося досягти у форматі багатостороннього співробітництва у рамках СНД, насамперед укласти Угоду про зону вільної торгівлі.

Наше завдання - нарощувати взаємовигідне співробітництво і домогтися функціонування зони вільної торгівлі без виключень та обмежень.

Уряд продовжує роботу, спрямовану на підвищення соціального захисту ветеранів війни.

Так, ми запровадимо норму, відповідно до якої інваліди війни ІІ та ІІІ групи та учасники бойових дій у період війни 1945 року з імперіалістичною Японією, яким виповнилося 85 років і більше, із  1 вересня п.р. будуть отримувати щомісячну пенсійну виплату в розмірі, не нижче, ніж  інваліди війни І групи. Тобто не нижче 2  тис. 548 грн.

Нагадаю, із травня аналогічне підвищення було здійснене для інвалідів війни та учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.

Дякую за увагу. Які є пропозиції до порядку денного?

 

 

 

 

 

 

версія для друку