українська російська англійська
Обговорено перспективу створення національного природного парку в Карпатському регіоні
03.10.2013 | 12:34
Львівська ОДА

За ініціативи департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації, 2 жовтня у м. Турка відбулась робоча нарада щодо створення національного природного парку на території Турківського району.

У ході наради обговорено перспективу створення національного природного парку в Карпатському регіоні, порядок дій дотичних сторін та схвалено необхідність і доцільність подання відповідного клопотання до Міністерства екології та природних ресурсів України. Учасники наради активно підтримали ідею створення парку.

До складу парку пропонується включити як існуючі об’єкти природно-заповідного фонду так і з метою забезпечення цілісності – нові території орієнтовною площею 15 тис. га.

Зокрема, заплановано входження ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Пікуй» (найвища в межах області вершина висотою 1406 м над р.м.), загальнозоологічного заказника «Либохорівський» та регіонального ландшафтного парку «Надсянський» (який є складовою першого в світі міжнародного українсько-польсько-словацького резервату біосфери “Східні Карпати”), пам’ятки природи «Витік р. Дністер» та заказника «Розлуч».

У цих районах на значній площі збереглися природні лісові ландшафти з рештками природних букових, яворово-букових та ялицево-букових лісів. У віддалених місцях Карпат трапляються бурий ведмідь, вовк, рись, дикий кіт.

За попередніми даними, на території росте  понад 750 видів судинних рослин, з яких майже 50 рідкісні й підлягають охороні. Понад 30 видів, що ростуть у парку, занесено до Червоної книги України. Особливе бальнеологічне значення мають джерела унікальних мінеральних вод, зокрема, у Розлучі. В окремих населених пунктах збереглися церкви, побудовані у типовому бойківському стилі. Зокрема, Церква Собору Пресвятої Богородиці, що у селі Матків, яка споруджена у 1838 року, входить до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Тут природна колиска етнічної спільноти бойків властивою їм духовною і матеріальною культурою, прив’язаністю до рідної землі, своєрідним менталітетом. Завдяки цим характерним рисам бойки зберегли свою етнічну ідентичність.

З урахуванням цього, учасниками наради підтримано назву проектованого парку «Бойківщина».

Метою створення проектованого національного природного парку є збереження, відтворення і раціональне використання ландшафтів західної частини Українських Карпат з типовими та унікальними природними комплексами, що мають важливе природоохоронне, екологічне, естетичне, освітнє та рекреаційне значення та сприянні збереженню етнокультурної спадщини бойків.

Довідково

Указом Президента України від 23.05.2005 № 838/2005 «Про заходи щодо дальшого розвитку заповідної справи в Україні», розвиток заповідної справи визнано одним із найважливіших пріоритетів довгострокової державної політики.

На території області функціонує 347 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 148,6 тис. га, що складає 6,8% від площі території області, з яких 10 є природоохоронними установами зі спеціальними адміністраціями, з них 3 – це національні природні парки. Загальна площа національних природних парків – Сколівські Бескиди, Яворівський, Північне Поділля – 58350,5 га.

 

версія для друку