українська російська англійська
У МАГАТЕ високо оцінили роботу "Енергоатому" щодо збереження знань в атомній енергетиці
04.10.2013 | 17:45
Прес-служба МІНІСТЕРСТВа ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Фахівці ДП НАЕК «Енергоатом» виконали велику і ефективну роботу з формування в компанії системи управління знаннями в сфері атомної енергетики в рамках проекту міжнародної технічної допомоги МАГАТЕ «Удосконалення системи знань в ядерній галузі України». Таку думку в ході семінару, що проходив у НАЕК «Енергоатом» 3 жовтня, висловив керівник Групи з управління знаннями у сфері ядерної енергетики МАГАТЕ Золтан Пашторі.

Основним завданням семінару був аналіз процесу впровадження в НАЕК «Енергоатом» системи управління знаннями. «Раніше ми відвідали всі виробничі майданчики українського оператора АЕС, де провели зустрічі, присвячені виконанню рекомендацій МАГАТЕ щодо запобігання втрати, так званих, прихованих знань у сфері ядерної енергетики, в тому числі і у зв'язку з відходом досвідчених фахівців на пенсію. Я радий, що доповіді представників українських АЕС, які пролунали в ході сьогоднішнього семінару, свідчать про велику та ефективну роботу, яка була виконана в напрямку систематизації та збереження знань і досвіду, накопичених в ході експлуатації різного устаткування українських станцій», - наголосив З.Пашторі.

Під час семінару фахівці «Енергоатому» провели презентацію внутрішньокорпоративного порталу з управління знаннями. Даний портал покликаний стати не тільки інтерактивним сховищем технічної документації у сфері проектування, будівництва та експлуатації об'єктів атомної енергетики, а й майданчиком для спілкування фахівців компанії. «Створення корпоративного порталу НАЕК «Енергоатом» з управління знаннями в атомній енергетиці - це величезний крок для всієї компанії в сфері збереження знань», - зазначив Пашторі.

Разом з тим він визнав, що процес збереження знань далеко не завжди йде гладко. Як в Україні, так і на інших АЕС світу далеко не всі фахівці готові розкривати свої унікальні знання. Одним із найважливіших завдань у цьому контексті фахівці МАГАТЕ вважають пошук підходів до кожного співробітника, максимально широке залучення досвідчених фахівців до роботи з навчання молодих атомників у Навчально-тренувальних центрах (НТЦ) станцій.

Золтан Пашторі відзначив особливу важливість збереження знань, накопичених у процесі підготовки енергоблоків до продовження експлуатації. «Ми хотіли б впровадити в Україні інструмент щодо збереження знань МАГАТЕ під назвою таксономія (тaxonomy) тобто систему класифікації та систематизації знань . Цей інструмент дозволить зібрати і впорядкувати всі напрацювання і особистий досвід фахівців Рівненської та Южно-Української АЕС з продовження термінів експлуатації енергоблоків , адже на РАЕС два енергоблоки вже працюють у понадпроектний період, а на енергоблоці № 1 Южно -Української такі роботи наближаються до завершення. Ці знання сьогодні особливо цінні для тих українських станцій, на яких проектні терміни експлуатації енергоблоків наближаються до завершення і заплановані роботи з їх продовження», - додав угорський експерт.

При цьому він нагадав, що практично всі країни, що експлуатують АЕС, приймають рішення щодо продовження термінів експлуатації енергоблоків після завершення проектного періоду експлуатації. «МАГАТЕ розробило методики оцінки ступеня зносу обладнання енергоблоків і рекомендації щодо їх оновлення та модернізації - об'єднані документом під назвою Safety Aspects of Long Term Operation (SALTO). Виконання цих рекомендацій дозволяє забезпечити високий рівень безпеки експлуатації енергоблоків, терміни експлуатації яких продовжуються. Наприклад, у цьому році енергоблок типу ВВЕР -440 на угорській АЕС Пакш отримав ліцензію на експлуатацію у понадпроектний період ще протягом 20 років. Зараз ведеться підготовка до продовження термінів експлуатації на 3-х інших блоках станції Пакш», - додав Золтан Пашторі .

Довідково:

За визначенням Міжнародного агентства з атомної енергії, управління знаннями - це інтегрований, системний підхід до процесу ідентифікації, отримання, перетворення, розвитку, поширення, використання та збереження знань, важливих для досягнення поставлених цілей в ядерній галузі, а також забезпечення загального доступу до них. На проблему управління знаннями в ядерній галузі МАГАТЕ звернуло пильну увагу у 2002 році, коли стало очевидним, що світова атомна енергетика в недалекому майбутньому може зіткнутися з проблемою старіння персоналу і, як наслідок, з можливою втратою ключових знань і компетенцій. Беручи до уваги глобальність проблеми, МАГАТЕ розробило та ввело в дію програму з управління та збереження ядерних знань. У рамках програми у 2009 - 2013 рр. реалізовувався проект з удосконалення управління знаннями в ядерній галузі, які застосовувались до АЕС України. Система управління знаннями поєднує три основних компоненти: людей, процеси та інформаційні технології.

 

версія для друку