українська російська англійська
Уряд схвалив проект закону щодо поступового виводу з ринку України мийних засобів на основі фосфатів
14.10.2013 | 11:00
Прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі

В Україні планують поступово вивести з ринку миючі засоби на основі фосфатів. Відповідний законопроект Уряд схвалив на засіданні 9 жовтня. Проект  Закону, який регулюватиме ситуацію на ринку побутової хімії, був розроблений Міністерством економічного розвитку і торгівлі. У документі йдеться про зменшення та  поступове виведення з вжитку мийних засобів, що містять фосфати.

Фосфати – один з головних чинників забруднення водних об’єктів, у тому числі й тих, що є джерелами питного водопостачання. Підвищена концентрація фосфатів у водоймах сприяє розвитку негативного процесу - евтрофікації (цвітінню) води і, як наслідок, дефіциту кисню, загибелі рослинності та риби.

Як свідчить статистика, протягом 2012 року до басейну річки Дніпро надійшло 2482 тонни фосфатів, Чорного моря – 851 тонна. Наявні очисні споруди не розраховані на великі об'єми очистки стічних вод, що містять фосфати, і тому не справляються з видаленням цієї хімічної сполуки. Модернізація зношених очисних споруд для очистки вод від фосфатів потребує виділення значних фінансових ресурсів. Наприклад, реконструкція тільки Бортницької станції аерації потребує близько 5 млрд. гривень інвестицій.

Також фосфати мають негативний вплив безпосередньо на здоров’я людини. Фосфати призводять до виникнення алергічних реакцій, дерматитів, послаблення імунітету та активізують захворювання внутрішніх органів.

Велика кількість країн світу, зокрема, Італія, Австрія, Південно-Африканська Республіка, Корея, Голландія, Норвегія, Німеччина, Канада, США та Японія, добровільно відмовились від застосування в побуті мийних засобів на основі фосфатів.

Для країн ЄС Регламентом Європейського Парламенту та Ради ЄС «Про мийні засоби» у 2013 році встановлено жорсткі вимоги щодо припинення надходження на ринок ЄС фосфатних пральних порошків та мийних засобів для побутових посудомийних машин.

Заборонені в країнах ЄС мийні засоби потрапляють на ринок України, ставлячи під загрозу екологічну безпеку держави та здоров'я населення. Тому законопроектом передбачається ввести обмеження на вміст фосфатів у синтетичних мийних засобах та товарах побутової хімії. Воно буде поступовим: з 1 січня 2014 року на 17%; з 1 січня 2016-го - на 10%; з 1 січня 2019-го - на 5%  і з 1 січня 2021 року на 0,7%.

Встановлюється відповідальність за порушення вимог Закону у вигляді штрафу у розмірі 200% вартості виробленої або імпортованої продукції (за оптово-відпускними цінами).

«Упровадження цього проекту Закону сприятиме поетапному переходу вітчизняних виробників синтетичних мийних засобів на малофосфатні та безфосфатні технології. Переваги очевидні: посилення захисту здоров’я громадян, забезпечення охорони навколишнього природного середовища, скорочення витрат на очищення водних об’єктів, можливість реалізації продукції на європейському ринку відповідно до діючих в ЄС стандартів», - наголосив Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Анатолій Максюта.

Проект Закону України погоджено з усіма заінтересованими міністерствами і відомствами, а також підтримано Асоціацією хіміків України, профільними науковими організаціями, відбулося його обговорення з громадськими екологічними організаціями.

 

версія для друку