українська російська англійська
Впровадження в Україні євростандартів якості матеріалів промпродукції потребує наукового супроводу, - В.Семиноженко
18.10.2013 | 16:47
Прес-служба Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації

Впровадження в Україні європейських стандартів якості матеріалів, за якими має виготовлятися вся вітчизняна промислова продукція, що експортується до країн ЄС, потребує серйозного наукового супроводу промислового виробництва в країні. На цьому наголосив Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко в інтерв’ю журналістам під час робочої поїздки на Харківщину.

Він відзначив, що підписання Угоди про асоціацію та створення зони вільної торгівлі з ЄС відкриває нашій державі шлях до безперешкодного виходу на ринок Європи. «Це, безумовно, створює великі можливості для зростання вітчизняного бізнесу. Але водночас, умови роботи на європейському ринку вимагають і кардинальних змін, як в якості української продукції, так і в методах контролю якості», - зазначив Голова Держінформнауки.

Зокрема, нагальною стає імплементація європейських регламентів REACH та RoHS, яким має відповідати більшість вітчизняної промислової продукції, що експортується до країн ЄС.

За його словами, застосування цих регламентів для сертифікації продукції неможливо без наявності досить потужної науково-технічної бази, здатної забезпечити правильне та надійне визначення вмісту шкідливих компонентів у промислових матеріалах. Для цього необхідно мати не лише обладнання та кваліфіковані кадри, але й досвід та науково-технічний доробок у розробці методів аналізу матеріалів.

«Тому акредитовану лабораторію з аналізу якості матеріалів на відповідність європейським стандартам неможливо створити на порожньому місці за жодні гроші. Це можна зробити тільки на базі активно працюючої наукової установи. По суті можна сказати, що застосування на практиці Європейських регламентів REACH та RoHS означає науковий супровід промислового виробництва в країні», - наголосив Володимир Семиноженко.

Він повідомив, що на сьогодні в Україні є лише одна аналітична лабораторія, яка відповідає всім вимогам для проведення таких аналізів. Вона організована на базі НТК «Інститут монокристалів» НАН України і вже атестована на право контролю безпеки промислової продукції відповідно до регламенту RoHS та завершує підготовку до міжнародної акредитації, що дозволить проводити хімічний аналіз згідно з вимогами регламенту REACH. Але поки що вітчизняний бізнес не розуміє необхідності реальної перевірки якості своєї продукції на відповідність європейським стандартам.

«А вже перші аналізи показали, що проблеми з якістю матеріалів в українських виробників є і сподівання на традиційне слов’янське «авось» у Європі не пройде, адже виявлення невідповідності хоча б однієї партії продукції вимогам стандартів призведе до заборони випуску всієї продукції підприємства до проходження повної повторної сертифікації. Це великі втрати для бізнесу – причому і грошей, і часу. В Європі набагато дешевше випускати якісну продукцію, чим сподіватися, що брак не знайдуть. Це повинні зрозуміти українські бізнесмени і активно розпочати підготовку до таких умов ведення бізнесу. І тут вітчизняна наука може реально допомогти з виходом на європейський ринок», - заявив Голова Держінформнауки.

 

 

версія для друку