українська російська англійська
Розпочала роботу виставка архівних документів "Визволення Дніпропетровська"
22.10.2013 | 15:40
Дніпропетровська ОДА

З нагоди  70-ї річниці визволення Дніпропетровська та Дніпропетровської області від фашистських загарбників у приміщенні облдержадміністрації розпочала свою роботу виставка архівних документів «Визволення Дніпропетровська». За дорученням голови Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитра Колєснікова його заступник – керівник апарату Надія Подоплєлова відкрила експозицію. Виставка проходить у рамках виконання завдання Президента України Віктора Януковича щодо збереження пам’яті про Велику Перемогу. Виставка триватиме до 25 жовтня, після чого буде переміщена до будівлі Державного архіву Дніпропетровської області, де продовжиться до 5 листопада.

«Сьогодні в рамках марафону «Слава визволителям» ми відкриваємо архівну виставку «Визволення Дніпропетровська». Це та правдива історія героїзму наших дідів і батьків, наших земляків, яку ми зберігаємо і передаємо з покоління в покоління», - зазначила Надія Подоплєлова.

На виставці експонуватимуться 110 чорно-білих та кольорових фотокопій відомих і маловідомих архівних документів із фондів Державного архіву Дніпропетровської області, Центрального державного кінофотофоноархіву (ЦДКФФА) України ім. Г. С. Пшеничного та приватних колекцій, а також газетних матеріалів і зведень «Радінформбюро», що відображають події Великої Вітчизняної війни на території Дніпропетровської області.

На стендах розділу «На захист вітчизни», будуть представлені заяви тих, хто пішов добровольцями на фронт, фотографії перших місяців війни, статті з газети Дніпровська правда.

У розділі «Два роки окупації» експонуватимуться документи німецької окупаційної влади, українських допоміжних установ і організацій, де відображені різні сторони життя жителів окупованої Дніпропетровщини: постанови, накази, особові документи, фотографія членів Дніпропетровської міської (української допоміжної) управи, фотографії обласного центру 1942–1943 років.

 У розділі «Остарбайтери» експонуватимуться копії листів вихідців із Дніпропетровської області з місць невільницької праці, трудові книжки, світлини того часу і фотографія кладовища остарбайтерів у Німеччині, що була зроблена в 90-х роках ХХ століття. Також уперше будуть експонуватися документи, що передані до держархіву тільки у березні 2013 року: фотографії дівчат, що працювали на примусових роботах в Австрії, особові документи.

Розділ «Злочини окупантів» містить копії документів німецької окупаційної адміністрації та Комісії з обліку збитків, заподіяних німецько-фашистськими загарбниками та їх посібниками. Документи дають можливість наочно показати всі жахи наведення так званого «нового порядку» й «остаточного вирішення єврейського питання» – поневолення та масового знищення мирного населення. Будуть представлені фотографії, що були зроблені під час ексгумації жертв фашистів і сучасні світлини тих місць.

У розділі «Рух опору» буде представлений звіт німецько-фашистських військових про боротьбу з партизанами у придніпровських плавнях у 1941 році, а також звіт про ці події Нікопольського міському компартії та інші документи.

Значною мірою розділ «Визволення Дніпропетровщини у 1943-1944 роках» наповнений фотографіями із ЦДКФФА, що були отримані держархівом області у 2013 році. Стенди з розділами «Контрольні роботи школярів м. Дніпропетровська «Що я пережив під час окупації», «Відбудова області після окупації» і «Перемога» завершують виставку.

версія для друку