українська російська англійська
В Одесі проходить українсько-японська конференція з питань науково-промислового співробітництва
25.10.2013 | 17:48
Прес-служба Міністерства освіти і науки

25 жовтня 2013 року в Одеському національному політехнічному університеті проходив другий день Міжнародної українсько-японської конференції з питань науково-промислового співробітництва.

Конференція проходила у форматі пленарних засідань.

Відкрили й привітали учасників конференції Перший заступник Міністра освіти і науки України Євген Суліма, заступник Міністра освіти, культури, спорту, науки та технології Японії Фудзікі Кандзі, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Саката Тоічі, Президент Агентства з науки та технологій Японії (JST) Накамура Мічіхару, які зазначили високий науковий та технологічний потенціал дослідницької університетської науки та окреслили перспективи співробітництва України та Японії як в дослідницькій, так і в індустріальній сферах.

Під час Конференції окреслено перспективи подальшої роботи Японського центру при Одеському національному університеті ім. І. І. Мечнікова, Ради ректорів Одеського регіону в сфері трансферу технологій, у тому числі, й для потреб зарубіжного виробника, центрів трансферу технологій при вищих навчальних закладах тощо.

Окремо Євген Суліма наголосив на необхідності підготовки нової угоди про співробітництво в науково-технічній сфері між Україною та Японією, адже до цього часу взаємини регулюються угодою від 10 жовтня 1973 р. між СРСР та Японією.  

У своїй доповіді Перший заступник Міністра, зокрема, зазначив: «Певним важливим результатом першого дня роботи конференції мені видається те, що присутні на форумі керівники українських вузів, міністерства й державних агенцій могли безпосередньо поспілкуватися з японськими керівниками науки, організаторами трансферу технологій. Перемовини між українською та японською сторонами велися в практичних планах. А оскільки тут представлені керівники вищого щаблю української вузівської науки, прошу потроїти зусилля щодо активізації співпраці з третьою країною в світі в галузі розвитку науки, економіки, освіти».

Євген Суліма поінформував про конкретні шляхи та проекти з комерціаналізації науки; окреслив конкретні сфери науки, в яких вже сьогодні можлива плідна співпраця, а саме: атомна енергетика, нано-технології, біотехнології, співпраця в рамках програми сталого ровитку SATREPS. Саме тепер формуються робочі українсько-японські групи й комісії для розробки спільних програм та проектів.

Про сучасний стан науково-промислового співробітництва та трансферу технологій в Японії розповів Виконавчий директор Агентства з науки та технологій Японії (JST) Обара Мічіо, продемонструвавши конкретні працездатні для країни схеми співпраці академічної науки та стрімко зростаючого виробництва своєї країни.

Механізми та інструменти трансферу технологій в Україні висвітлив у своїй доповіді заступник Голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Віктор Івченко. Зокрема, він продемонстрував вдалі зразки використання українськими підприємствами зарубіжних технологій, а також наукоємні доробки, які країна вже сьогодні захистила міжнародними патентами та може впроваджувати назовні, так би мовити «зворотній трансфер».  

Щодо проблем захисту авторського права, інтелектуальної власності розповіли Голова Державної служби інтелектуальної власності України Микола Ковіня, один із керівників JST Тономура Шоічіро, директор Інституту інтелектуальної власності Національного університету «Одеська юридична академія» П. М. Цибульова та інші.

Частина доповідей учасників була присвячена конкретним розробкам, які вже сьогодні готові до впровадження у виробництво. Але в них так чи інакше звучала стурбованість у спроможності захисту комерційних інтересів науковців та університетів у процесі реалізації технологій та продуктів, з одного боку, і необхідності дієвої державної підтримки, з іншого.

Перспективи подальшого співробітництва університетської науки та виробництва України й Японії в галузі наукоємних технологій, попередні результати Міжнародної українсько-японської конференції з питань науково-промислового співробітництва стали основними питаннями до обговорення під час прес-конференції, яку для засобів масової інформації провели представники української та японської делегацій.

На прес-конференції вони підбили та оприлюднили перші підсумки Конференції та окреслили плани подальшого співробітництва.

 

версія для друку