українська російська англійська
Держава забезпечує належний соціальний захист ветеранам та учасникам Великої Вітчизняної війни
28.10.2013 | 10:26
Львівська ОДА

Соціальний захист ветеранів війни є невід’ємною частиною соціальної політики нашої держави. Зустрічаючись із ветеранами Великої Вітчизняної війни напередодні 68-ї річниці Перемоги, Президент України Віктор Янукович закликав нащадків переможців фашизму бути гідними старшого покоління.

«Користуйтеся кожною нагодою для спілкування з нашими ветеранами. Будьте гідними їх у своїх намірах і вчинках. Плекайте в собі віру в добро та правду. Любіть цю землю так само віддано, як наші батьки та діди, і передавайте цю любов наступним поколінням українців», – наголосив глава держави.

Із кожним роком, на превеликий жаль, кількість ветеранів зменшується. І нам треба встигнути зробити все можливе, аби хоча б частково повернути той неоплатний борг.

Станом на 1 жовтня поточного року до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків внесено інформацію про 6035  інвалідів війни; 13982 учасників бойових дій; 82698 учасників війни;  9353 членів сімей загиблих (померлих); 573 жертви нацистських переслідувань.

За рахунок коштів державного бюджету їм надаються такі пільги:

    знижка з оплати за житлово-комунальні послуги в залежності від статусу ветерана, а також членам сім’ї, які проживають з ним, у межах норм споживання послуг, передбачених законодавством;

     пільги для придбання твердого палива та скрапленого газу. Ці пільги надаються готівкою, виходячи з норм та вартості, які встановлюються щороку Кабінетом Міністрів України;

     50-відсоткова знижка з абонплати за користування квартирним телефоном, а інвалідам Великої Вітчизняної війни та війни з Японією – 100% знижка;

     пільги на установку квартирного телефону;

    безоплатний проїзд усіма видами міського, приміського пасажирського транспорту загального користування;

    безоплатний проїзд усіма видами міжміського транспорту один раз у два роки, або 50- відсоткова знижка на проїзд один раз на рік (за талонами, які видаються ветеранам на всі види транспорту);

    безоплатний проїзд автобусом на міжміських маршрутах;

    капітальний ремонт власних житлових будинків та квартир;

    безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного лікування в розмірі, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Владою забезпечено постійний контроль за реалізацією права ветеранів війни на отримання пільг. На відшкодування пільг організаціям-надавачам послуг у 2013 році перераховано майже 107,9 млн. грн.

З травня 2012 року встановлено розмір підвищення до пенсій 6,8 тис. членам сімей померлих інвалідів війни на рівні 42% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Учасникам війни (92,3 тис. осіб) та учасникам війни, нагородженим орденами та медалями (0,4 тис. осіб) з 1 травня підвищено розмір пенсійних виплат на 41,90 гривень.

Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено щорічні виплати до 5 травня:

- 2359 інвалідам війни I групи  виплачено 5,7 млн.грн. (розмір допомоги 2415 гривень);

- 1642 інвалідам війни  II групи виплачено 3,5 млн.грн. (по  2110 гривень); 1895 інвалідам  війни III групи – 4,5 млн.грн. (розмір допомоги – 1895 гривень);

- 12983 учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків,  виплачено 9,7 млн.грн. (по 745 гривень);

– 1 особі, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, виплачено 2415 гривень;

– 11282 членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, виплачено 4,2 млн.грн. (по 375 гривень);

- 82354 учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога по 135 гривень на загальну суму 11,1 млн.грн.

На реалізацію ініціативи були виділені кошти із державного бюджету у сумі 38,9 млн. гривень, які отримали  майже 113 тис. осіб.

При цьому зазначаємо, що у 2013 році розміри щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань  збільшено в середньому на 10 відсотків у порівнянні з минулим роком.

На квартирному обліку в Львівській області перебувають 297 інвалідів Великої Вітчизняної війни.

Реалізація державної програми «Забезпечення житлом інвалідів війни» знаходиться на постійному контролі облдержадміністрації. У 2012 році придбано житло для 16 інвалідів війни, у 2013 – передбачено придбати 14 квартир для цієї категорії осіб.

Один із вагомих видів пільг – капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир. Упродовж 2013 року здійснено капітальний ремонт житла 7 інвалідам війни на суму 286,7 тисячі гривень.

Проводиться робота щодо забезпечення безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики України, ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», та інвалідів.

У 2012 році за рахунок державного бюджету санаторно-курортним лікуванням забезпечено 284 інваліди війни та ветеранів війни.

Наразі на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням перебуває 5612  ветеранів війни.

З початку 2013 року за рахунок коштів державного бюджету забезпечено санаторно-курортним лікуванням 630 ветеранів війни.

Інвалідам війни виплачується грошова компенсація за невикористане санаторно-курортне лікування. Середня вартість санаторно-курортної путівки визначається Міністерством соціальної політики України. У 2013 році розмір середньої вартості путівки становить 340 гривень.

2012 року 565 інвалідів війни отримали компенсаційні виплати на загальну суму 171,7 тис. гривень, у 2013 році зазначена компенсація виплачена 238 інвалідам війни на суму 77,9 тис. гривень.

Станом на 1 жовтня поточного року в департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації на обліку для забезпечення спецавтотранспортом перебувають 5339 інвалідів різних категорій, у тому числі 208 інвалідів війни з числа учасників бойових дій Великої Вітчизняної війни.

У 2012 році 61 інвалід війни забезпечений автомобілем за рахунок коштів державного бюджету, 12 інвалідів війни отримали автомобілі, що були у користуванні та 6 інвалідів – з числа гуманітарної допомоги.

З початку 2013 року 38 інвалідів війни отримали автомобілі за рахунок коштів державного бюджету, 2 інваліди війни – автомобілі, що були у користуванні та 3 інваліди – з числа гуманітарної допомоги.

28 територіальними центрами соціального обслуговування    ветеранам війни надаються соціальні послуги. Упродовж 2013 року обслужено понад 14 тис. ветеранів війни та членів сімей загиблих, в тому числі 433 – інваліди війни.

Відділеннями соціальної допомоги вдома територіальних центрів надано послуги 5550 ветеранам війни, в тому числі 171 інваліду війни.

При територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) функціонують 9 стаціонарних відділень, в яких проживають 250 одиноких громадян похилого віку та інвалідів, у т. ч. 48 ветеранів війни. В 3 геріатричних пансіонатах для самотніх громадян похилого віку та інвалідів проживає 70 ветеранів війни.

версія для друку