українська російська англійська
О.Вілкул взяв участь в урочистостях з нагоди 70-річчя визволення Дніпропетровська
29.10.2013 | 17:56
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра

У ході візиту на Дніпропетровщину Президент України Віктор Янукович відзначив державними нагородами ветеранів Великої вітчизняної війни, які брали участь у боях при форсуванні річки Дніпро. Глава держави поклав квіти до пам’ятника Воїнам 152-ї стрілкової дивізії та переглянув наймасштабнішу в історії України реконструкцію історичних подій Битви за Дніпро. У заходах також взяли участь Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул, голова Дніпропетровської ОДА Дмитро Колєсніков, голова обласної ради Євген Удод, Дніпропетровський міський голова Іван Куліченко.

«Одне з найважчих випробувань за всю багатовікову історію випало на долю українського народу в роки Великої Вітчизняної війни. Сьогодні ми відзначаємо одне з найбільших подій в історії нашого благословенного краю - 70-річчя визволення Дніпропетровська. 25 жовтня 1943 року перед визволителями постало зруйноване війною місто. Завдяки трудовому подвигу і таланту жителів Дніпропетровщини у важких умовах воєнного часу почалося відновлення базових галузей народного господарства регіону - металургійної, транспортної та енергетичної. Вже в 1944 році підприємства почали виплавляти метал і давати прокат», - зазначив Віктор Янукович.

У реконструкції Битви за Дніпро взяли участь 26 клубів реконструкторів із України, Росії та Білорусії. Зокрема, це «Червона зірка» (Київ), «Східний вал» (Дніпропетровськ), Таганрозький військово-історичний музей (Таганрог), Бєлгородська регіональна громадська організація «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук» тощо.

«Тут, на цих берегах Дніпра, 70 років тому проходило одне з найбільш кровопролитних битв Великої Вітчизняної війни - битва за Дніпро. Втрати тільки з радянської сторони склали більше мільйона чоловік убитими та пораненими. Ми відновили частину битви, яка була присвячена визволенню Дніпропетровська. У реконструкції взяли участь понад півтори тисячі військових та реконструкторів з України, Росії та інших держав. Була задіяна справжня бойова техніка часів Великої Вітчизняної війни. Кожен зміг відчути дух того часу, наповнений великим подвигом наших солдатів», - сказав Віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул.

Під час реконструкції історичних подій були задіяні понад 170 одиниць техніки: 50 одиниць військової техніки часів Великої Вітчизняної війни: танки Т-34, німецький танк «Пантера», німецький бронетранспортер «Ганомаг», радянський бронеавтомобіль БА-64Б, БМ-13 «Катюша», польові і зенітні гармати періоду війни та ін. У реконструкції також була задіяна техніка, яка безпосередньо брала участь у визволенні Дніпропетровська та Дніпропетровської області у 1943-1944 роках: пушки 44 мм та ЗИС-3, німецькі пушки ПАК-40, а також бронетранспортери, артилерійські знаряддя, міномети.

Також до реконструкції була залучена сучасна військова техніка: понтонно-мостова техніка, бронетанкова техніка (БМД-2, БТР-80), артилерійські системи («Смерч», «Град», «Ураган») і засоби протиповітряної оборони (ЗРК «Оса», ЗУ-23-2). У повітряному бою взяли участь 4 літаки.

Під час реконструкції понад 200 вибухів імітували вогонь артилерії та удари авіації (підрив літаків, катерів, плотів).

Президент України Віктор Янукович прийняв військовий парад. В урочистому строю пройшли військові з'єднання, техніка часів Великої Вітчизняної війни та сучасна техніка, військові оркестри із Севастополя та Дніпропетровська. Було продемонстровано 7 літаків та 4 гелікоптери.

Загалом у проведенні реконструкції форсування річки Дніпро та військовому параді з нагоди святкування 70-ї річниці визволення Дніпропетровська від фашистських загарбників були задіяні понад 1,7 тис людей.

«Сьогодні ми ще раз віддаємо данину пам’яті героям, які пали на полях битви, звільняли нашу Вітчизну. Наразі у Дніпропетровській області проживає 191 учасник цієї доленосної битви. Знову й знову дякуємо тим, хто залишився в живих, тим, хто виборов Велику Перемогу, хто підняв з руїн зруйновану країну. Дніпропетровщина відзначає 70-річчя визволення від фашистських загарбників марафоном «Слава визволителям». У його рамках кожне місто та район у день визволення вшановує пам'ять героїв, згадує страшну та славну історію боротьби, говорить слова вдячності та поваги ветеранам. Сьогодні Марафон рухається по слідам солдатів – місцями, які крок за кроком визволяли від загарбників. Реконструкція битви за Дніпро – це данина поваги та шани нашим героям, це яскравий приклад мужності та героїзму для молодого покоління», - зазначив Дмитро Колєсніков.

Довідково

Битва за Дніпро – це одна з найбільших воєнних операцій у світовій історії. Загалом у ній брали участь більше 2,6 млн. осіб, 2400 танків, 2850 літаків. Не повернулося з поля бою більше 400 тис солдат, понад мільйон – померли від ран. За форсування Дніпра, за самовідданість і героїзм у боях на плацдармах 2438 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Це 20% від загального числа нагороджених цим званням за всю Велику Вітчизняну війну.

 

Переглянути відео

версія для друку