українська російська англійська
Експерти обговорили перспективи створення конкуретного ринку надання комунальних послуг
30.10.2013 | 16:45
КИЇВСЬКА МДА

29 жовтня у прес-центрі інформаційного агентства «Українські новини» відбулося засідання експертного «круглого столу» на тему: «Хто обслуговуватиме твій будинок? Сценарії, перспективи, загрози».

Фахівці житлово-комунальної сфери обговорили питання створення умов для надання комунальних послуг на конкурентній основі. Представники міської та районної влади, експерти, практики дискутували про можливі законодавчі зміни у цій сфері, реалістичність перспективи домінування на ринку «приватних ЖЕКів», про проблеми створення, діяльності ОСББ тощо.

За словами директора департаменту реформування та розвитку житлово-комунального господарства Мінрегіонбуду Наталії Олійник, міністерство вже підготувало два законопроекти, які допоможуть реформувати систему ЖКГ.

«Це законопроекти «Про особливості права власності на багатоквартирні будинки» та «Про управління багатоквартирними будинками». Їх ухвалення дозволить демонополізувати ринок попиту та пропозиції на комунальні послуги. Наразі ми працюємо над тим, щоб до 2015 року ця законодавча база почала діяти. Створимо прозорі правила гри на ринку, що відкриє нам шлях до санації житлового фонду. Адже таку санацію зможе здійснити лише ефективний власник», – наголосила Наталія Олійник.

У свою чергу начальник управління розвитку та реформування департаменту житлово-комунальної інфраструктури Київської міської державної адміністрації Петро Пантелєєв підкреслив, що ОСББ не покликано замінити собою ЖЕКи.

«Це об’єднання мешканців для прийняття рішень щодо свого будинку. Зазвичай проблеми виникають тоді, коли ОСББ береться надавати комунальні послуги, хоча не зобов’язане це робити. Що стосується ЖЕКів, то їх форма власності не так важлива. Головне, щоб між ними була конкуренція», – сказав Петро Пантелєєв.

Також він повідомив, що сьогодні в Києві у 740 будинках вже створено ОСББ, в 913 діють Житлово-будівельні кооперативи, 8,5 тис. будинків обслуговують підприємства комунальної форми власності. За його словами, в столиці діють 100 комунальних ЖЕКів та більше 200 підприємств, які надають експлуатуючі послуги.

Голова Голосіївського району Юрій Курінний заявив, що монопольне право комунальних ЖЕКів на обслуговування житла в містах слід ліквідувати вже в найближчий час.

«Держава не має нести відповідальності за приватне майно, за це повинен відповідати конкретний власник, а якщо говорити про багатоквартирні будинки, то спільність власників, об’єднаних в ОСББ. Приватні ЖЕКи в таких умовах будуть реальною альтернативою. Але подібних експлуатуючих організацій повинно бути багато і різних. За таких умов у мешканців буде право вибору. Вони самі обиратимуть той перелік послуг, який їм потрібен»,  – зауважив Юрій Курінний.

У цілому учасники дискусії почули багато цікавого не лише в плані констатації фактів, але й в плані конструктивних пропозицій та порад. Вони висловили сподівання, що подібні заходи позитивно впливатимуть на формування ефективної державної та муніципальної політики.

версія для друку