українська російська англійська
У Музеї історії Києва відкрилася виставка "Війна. Місто. Люди"
02.11.2013 | 09:35
Київська МДА

У Музеї історії міста Києва відкрилася виставка «Війна. Місто. Люди.». Відкрив виставку голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов.

«Відкриваючи цю виставку напередодні 70-річчя визволення Києва, я, в першу чергу, хочу привітати ветеранів і низько вклонитися тим, хто виборов велику перемогу і дав усім нам можливість жити під мирним небом. Ми завжди пам’ятатимемо цей подвиг і будемо робити все, аби прийдешні покоління знали правду про війну, правду про перемогу, правду про ті події, учасниками яких були ви, шановні ветерани», –  сказав Олександр Попов, звертаючись до ветеранів під час відкриття виставки.

Він додав, що міська влада намагалася так спланувати заходи з відзначення 70-річчя визволення Києва від фашистських загарбників, аби вони були цікаві і старшому поколінню, і молоді. Серед заходів, що можуть зацікавити молодь – організація виставки у Музеї історії Києва.

«Ця виставка буде цікава багатьом, адже вона демонструє не лише свідчення війни між арміями, а й свідчення війни ідеологій, війни пропаганд. Тут представлені плакати, які друкували німці в часи окупації, представлена і радянська пропаганда, представлені фотоматеріали, які відображають побут вояків під час Другої світової війни. Більшість експонатів ми побачимо вперше. І я вдячний тим, хто долучився до організації виставки за ініціативу, за представлену всім нам можливість побачити експонати, які демонструються вперше», – сказав Олександр Попов та вручив колективу Музею пам’ятний знак «70 років визволення Києва від фашистських загарбників».

Як зазначають самі організатори виставки ця виставка – правда про війну – без пафосу, без воєнної романтики, без купюр і без ретушування. Велика вітчизняна війна була катастрофою. У тій війні не було сторонніх спостерігачів, вона торкнулася кожного. І представлена в Музеї історії Києва виставка – це розповідь, і про фронт, і про місто. Складається виставка з двох блоків – армія і цивільне населення. Виставка розказує про 10 років життя Києва в середині ХХ сторіччя (1939–1948).

Новий підхід до історії Другої світової війни у поєднанні з новими музейними технологіями та унікальними експонатами створюють «ефект присутності», коли людина повністю занурюється до зниклої доби. Пропаганда та буденна правда, паради та бойові дії, доля військовополонених та трагедія Бабиного Яру, страти військових злочинців та відбудова Києва – це далеко невичерпний перелік тем, що висвітлені на виставці.

Декілька годин німецької та радянської архівної кінохроніки 1939–1948 років, що одночасно демонструються на 17 кіноекранах та моніторах. В залах представлені особисті відеоспогади учасників і свідків війни та окупації, десятки радянських і німецьких плакатів воєнної доби, випущених спеціально для України, більшість з яких експонується вперше, німецька аерофотозйомка Києва 1941 та 1943 років та непарадні фотографії війни і мирного життя, зроблені як з радянського, так і з німецького боків, зброя, однострої та прапори часів війни та сучасні реконструкції, бойові ордени та відзнаки мирного часу, радянські та окупаційні гроші, особисті документи та фронтові листи.

Також в експозиції представлені унікальні артефакти та фотосвідчення з колекцій Олексія Шереметьєва та Федора Зернецького.

Усе це та багато іншого дасть змогу кожному скласти власне неупереджене ставлення до суперечливих та болючих проблем минулого, відчути глибину трагедії народу та міста, що опинилися в епіцентрі війни між двома наймогутнішими тоталітарними імперіями ХХ сторіччя.

Триватиме виставка у  Музейно-виставковому центрі Музею історії міста Києва (вул. Богдана Хмельницького, 7) до 24 листопада 2013 року.

До організації виставки долучилися:

Музей історії міста Києва, Музей Шереметьєвих, Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г.С. Пшеничного, Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році», Київський міський історико-патріотичний клуб «Пошук», Національний військово-історичний музей України, Центральна державна наукова архівна бібліотека, Громадський комітет «Бабин Яр», Музей партизанської слави, Федір Зернецький.

 

версія для друку