українська російська англійська
МОН: Українським вченим треба бути активнішими у світовому науковому співтоваристві
02.11.2013 | 16:43
Прес-служба Міністерства освіти і науки

1 листопада 2013 року під головуванням Першого заступника Міністра освіти і науки Євгена Суліми відбулося перше засідання робочої групи з підготовки пропозицій щодо включення показника цитування вчених у виданнях, які входять до міжнародних наукометричних баз, до державних вимог з акредитації вищих навчальних закладів України.

До складу робочої групи увійшли фахівці Міністерства освіти і науки, Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, науковці Національної академії педагогічних наук України,  Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Одеського національного політехнічного університету, Київського національного університету будівництва і архітектури, Сумського  державного університету, Національного університету «Львівська політехніка» та Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Як повідомив Євген Суліма, Програмою економічних реформ на 2010–2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» передбачено перехід на міжнародні критерії оцінювання праці вчених та присутності вищих навчальних закладів України в основних міжнародних рейтингах найкращих університетів.

 «У країнах – наукових лідерах, наявність публікацій у міжнародних журналах – це неодмінна імперативна умова наукової діяльності. Дискусії з питання, наскільки реально це відображає роботу вченого, ніяк не змінюють того факту, що про науковий потенціал окремих дослідників, установ та країн судять саме за кількістю публікацій та їхнього цитування», - зазначив Перший заступник Міністра.

За його словами, на думку експертів основними причинами  пов'язаними з низьким рівнем цитування є мала активність вітчизняних науковців у світовому науковому співтоваристві, незначна кількість видань, які індексуються у міжнародних  наукометричних базах даних (у Scopus – 43 видання, Web of Science – 16) та українські журнали, які в своїй більшості не перекладаються англійською мовою.

«Одним із напрямків стимулювання вищих навчальних закладів до збільшення частки цитування є включення індексу цитування до державних вимог з акредитації магістрів та вищого навчального закладу за IV рівнем акредитації; включення індексу цитування до критеріїв, які використовуються для розміщення державного замовлення на підготовку магістрів; видання журналів англійською мовою та виконання ними вимог щодо включення їх до міжнародних  наукометричних баз даних. Також потрібно збільшити  кількість спільних публікацій за участю іноземних науковців», - наголосив Євген Суліма.

Він повідомив, що інша складова цього процесу – фактична присутність наукових праць українських вчених у зарубіжних фахових виданнях.

«Як ви розумієте, такої присутності і не буде, якщо ці праці не будуть своєчасно та якісно викладені іноземною мовою, принаймні англійською. З цього приводу нагадаю, що Міністерство вже доручало керівникам вищих навчальних закладів призначити особу на кожній кафедрі, відповідальну за переклад наукових праць та їхню публікацію англійською мовою», - зазначив Перший заступник Міністра.

Під час засідання члени робочої групи обговорили низку питань, зокрема, щодо визначення (розрахунку) критерію – індекс цитування, як мінімальну вимогу для вищих навчальних закладів під час акредитації; створення єдиних підходів до розрахунку такого критерію, можливості його перегляду та визначення його усіма заінтересованими сторонами (ВНЗ, Міністерством, експертами).

 

 

версія для друку