українська російська англійська
Україна спростила процедуру приєднання до електромереж
03.11.2013 | 11:14
Прес-служба Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики

У рейтингу легкості ведення бізнесу «Doing Business-2014» Україна піднялася на 28 позицій порівняно з «Doing Business-2013» та посідає 112-е місце. Про це йдеться у звіті експертів Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації (IFC), опублікованому 29 вересня.

 За даними звіту, реформи в Україні зафіксовані за 8 показниками, серед яких і «Доступ до електроенергії».

 На англійській версії сайту «Doing Business» (www.doingbusiness.org/reforms/overview/economy/ukraine) зазначено, що «Україна спростила доступ до електричної енергії шляхом оновлення процедури нових приєднань до електричних мереж» («Getting Electricity: Ukraine made getting electricity easier by streamlining the process for obtaining a new connection»).

 Це стало можливим із прийняттям Верховною Радою України 22 червня минулого року Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій», який набрав чинності з 1 січня 2013 р. Закон прийнято для недопущення зловживання суб'єктами господарювання, що надають послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж, своїм монопольним становищем та забезпечення рівноправного становища суб'єктів господарювання, а також для законодавчого врегулювання питання приєднання та плати за приєднання об'єктів споживачів до електричних мереж (збільшення потужності існуючих).

 Для реалізації положень Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затвердила Ставки плати за стандартне приєднання електроустановок (постанова від 25 грудня 2012 р. № 1695), Правила приєднання електроустановок до електричних мереж (постанова від 17 січня п.р. № 32) та Методику розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж (постанова від 12 лютого п.р. № 115).

Завершується робота над проектом Порядку фінансування послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж, оприлюдненого на офіційному веб-сайті НКРЕ з метою отримання зауважень та пропозицій.

 Згідно із Законом змінюється юридична сутність приєднання, яке переведено в ранг платної послуги, що надає електропередавальна організація. Крім того, для спрощення процедури приєднання для більш ніж 95% замовників передбачається впровадження стандартного приєднання - максимально спрощеної процедури з ціною послуги, яка відома до укладення договору. У разі нестандартного приєднання (5 % замовників) вартість послуги визначається за проектною документацією відповідно до замовленої потужності та стягується пропорційно заявленій потужності.

Упровадження стандартного приєднання передбачається в три етапи за ступенями потужності:

1) перший ступінь (до 16 кВт включно) – здійснено з 1 січня п.р. шляхом встановлення ставок для стандартних приєднань та граничних строків надання послуг з приєднання;

2) другий ступінь (від 16 кВт до 50 кВт включно) – планується з 2015 р.;

3) третій ступінь – (від 50 кВт до 160 кВт включно) – планується з 2017 р.

 Упровадження приєднання як платної послуги електропередавальної організації сприятиме:

- прозорості надання послуг з приєднання;

- визначенню термінів надання послуг з приєднання;

- встановленню обґрунтованої плати за приєднання;

- адаптації законодавства України до законодавства ЄС.

 Для роз’яснення нових вимог законодавства при НКРЕ двічі проводилися семінари з представниками електропередавальних організацій та двічі - з представниками газорозподільних компаній. На 16 грудня заплановано проведення круглого столу з обговорення питань приєднання до електричних мереж.

 Крім того, з метою вдосконалення законодавства та вчасного внесення змін у нормативно-правові акти працюють робочі групи Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та Антимонопольного комітету за участю представників Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

 Слід зазначити, що питанням приєднання до електричних мереж Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, приділяє особливу увагу під час проведення планових та позапланових заходів з державного нагляду та контролю. За виявлені порушення суб’єкти природних монополій суворо караються.

Таким чином, на сьогодні Україна перебуває на стадії докорінних змін процедури приєднання до електричних мереж, які завершаться впровадженням з 1 січня 2017 року третього ступеня стандартного приєднання.

 

 

версія для друку