українська російська англійська
МОЗ: Кожна людина повинна задекларувати згоду чи незгоду стати донором органів після смерті
05.11.2013 | 09:50
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Кожна людина має задекларувати своє прагнення – згоди чи незгоди стати донором органів. Про це йшлось під час брифінгу, присвяченого десятій річниці з дня проведення в Україні успішної пересадки серця, який відбувся в МОЗ України.

Заступник Міністра охорони здоров'я України Олександр Толстанов розповів, що нині в Україні діє Закон України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів» згідно з яким лише найближчі родичі донора можуть дозволити приймати рішення, після констатації факту смерті мозку, забирати орган у померлого чи ні. «Цей законодавчий акт, прийнятий у 1999 році, є не зовсім гуманний. Це морально важко: уявіть, батькам щойно повідомили страшну новину про те, що вони втратили сина чи доньку, і їм потрібно в такому стані приймати рішення – погоджуватись на донорство органів чи не погоджуватись», – зауважив Олександр Толстанов.

Фахівці Міністерства охорони здоров'я України ініціювали зміни до Закону України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів». У результаті обговорення законопроекту суспільством та фахівцями, затверджено заміну існуючої «презумпції незгоди» на «презумпцію згоди», яка відповідає духовній та громадській ментальності нашого суспільства. Окрім того, парламентськими спеціалістами позитивно прийнята концепція формування Національного організаційно-координаційного центру трансплантації, завдання якого полягатиме у забезпеченні діяльності трансплантаційної служби України, розробці нормативно-правової бази, координації взаємодії трансплантаційних центрів та пунктів вилучення органів, забезпеченні роботи центрального донорського реєстру.

Сьогодні, відповідно до 16 статті про презумпцію незгоди, треба взяти дозвіл у родичів на трансплантацію органів померлого. Однак, зважаючи на стан, у якому перебуватимуть рідні після звістки, а потім цілого ряду документів, які їм потрібно заповнити щодо свого погодження, донори, як правило, не доживають. Тому люди повинні мати змогу після 16 років самостійно приймати рішення щодо добровільної згоди чи незгоди віддавати органи після своєї смерті, переконаний Олександр Толстанов. «Ми підготували проект змін до Закону України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини», однак депутати розділились на дві групи – одні виступають за прийняття змін, інші говорять, що прийняття даного законопроекту може призвести до процвітання «чорної трансплантології», – зауважив урядовець.

Борис Тодуров навів приклади таких практик у США (у водійських правах зазначено – донор органів), Іспанії, яка взагалі є рекордсменом у трансплантології (на дверях церкви розміщена табличка з написом: не забирайте свої органи з собою, на небі знають, що вони потрібні на землі). Наразі пацієнти з України на операції по пересадці серця змушені їхати до Білорусії, де такий закон діє, розвиваючи у такий спосіб економіку їхньої держави.

версія для друку