українська російська англійська
В.Семиноженко: У грудні Україна видаватиме товарам "паспорти якості" ще за одним євростандартом
08.11.2013 | 10:54
Прес-служба Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації

Уже у грудні Харківська лабораторія контролю безпеки хімічної продукції, яка функціонує на базі НТК «Інститут монокристалів» НАН України, пройде міжнародну акредитацію, що дозволить проводити хімічний аналіз продукції згідно з вимогами регламенту REACh. Відповідна підготовча робота уже на завершальній стадії. На право контролю безпеки промислової продукції відповідно до регламенту RoHS лабораторія атестована раніше, що дозволяє їй повноцінно працювати з будь-якою продукцією, видаючи відповідні сертифікати якості. Про це повідомив Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко.

Як пояснив Голова Держінформнауки, щоб вітчизняні підприємці могли реалізовувати свою продукцію в більшості країн світу, насамперед країнах Європейського Союзу, необхідно впроваджувати в Україні європейські стандарти якості матеріалів, за якими має виготовлятися вся вітчизняна промислова продукція. Сертифікація стосується не тільки продукції важкої промисловості, йдеться і про меблі, побутову техніку, миючі засоби, фарби, одяг, іграшки тощо. Без виконання цієї умови наші компанії не матимуть виходу на світові ринки, а це серйозні збитки для компаній. Для прикладу, з початку поточного року експорт товарів з нашої країни склав майже 31 млрд. дол., зовнішньоторговельні операції проводилися із 209 країнами світу, обсяг експорту товарів до Європи склав 27,6%, зокрема до країн ЄС - 27,1%.

Більше того, сьогодні не тільки Європа, але й Росія та Китай вводять обмеження на ввіз несертифікованих товарів, тому якщо українські виробники не матимуть так званих паспортів якості, то і ці ринки незабаром для них можуть закритися.

«Саме тому питання імплементації європейських регламентів REACh та RoHS, яким має відповідати більшість вітчизняної промислової продукції, що експортується до країн ЄС, є дуже актуальним для нас», - зазначив Володимир Семиноженко.

Він наголосив, що Харківська лабораторія контролю безпеки хімічної продукції є єдиною лабораторією в Україні, яка відповідає всім вимогам для проведення таких аналізів. «Це унікальна і єдина на території нашої держави сертифікована лабораторія з аналізу якості матеріалів на відповідність європейським стандартам. Фактично ми створили в Україні власну інфраструктуру, яка дозволяє і імпортерам, і експортерам працювати в нормальному середовищі», - зазначив Голова Держінформнауки.

Раніше для оформлення «паспортів безпеки» на продукцію українським виробникам потрібно було звертатися до європейських і навіть китайських лабораторій і платити чималі гроші. Тепер такі послуги для українських компаній стануть доступнішими. «Але українські виробники не повинні чекати грудня, щоб сертифікувати свої товари у відповідності до євростандартів. Цю роботу слід провести заздалегідь», - вважає В.Семиноженко.

За його словами, Харківська лабораторія обладнана передовим обладнанням і може за лічені хвилини проаналізувати десятки різних сполук, тому здатна впоратися з тими викликами, які зараз стоять перед вітчизняними товаровиробниками. В «Інституті монокристалів» і, відповідно, в лабораторії працює потужна команда науковців-аналітиків. По суті, застосування на практиці євростандартів REACh і RoHS означає науковий супровід промислового виробництва в країні.

Задля створення цієї лабораторії була розроблена спеціальна програма Державний агентством з питань науки, інновацій та інформатизації. Створення лабораторії коштувало близько 8 млн. грн.: майже 2 млн. грн. – бюджетні кошти, решту - зароблені «Інститутом монокристалів».

Довідково

REACh (Registration, Evaluation, Authorisation of Chemicals) - європейська норма щодо реєстрації, оцінки, авторизації і обмеження для хімічних речовин. Це нова директива, що стосується виробництва, торгівлі та використання хімікатів, яка націлена на захист здоров’я людей та навколишнього середовища від «хімічних» ризиків, і не зашкоджує конкурентностіхімічної промисловості ЄС.

RoHS (Restriction of Hazardous Substances) - в електроніці у ході екологічних циклів накопичуються отруйні і екологічно шкідливі речовини. Директиви RoHS призначені для звільнення продуктів від цих речовин (свинцю, ртуті, кадмію, шестивалентного хрому, полібромованих біфенілів, полібромованих дифенілових етерів).

версія для друку