українська російська англійська
Основою гармонійного розвитку територій є містобудівна документація
14.11.2013 | 13:14
Прес-служба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

Населені пункти мають розвиватися відповідно до генеральних планів, які пройшли громадські слухання і експертизу. На цьому наголосив Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул у ході наради щодо активізації розробки генеральних планів населених пунктів.

«Необхідно не допустити хаотичної забудови міст і сіл, пов'язаної з лобізмом на рівні місцевих рад. Населені пункти мають розвиватися по Генеральному плану, який пройшов громадські слухання і експертизу. В цьому – запорука гармонійного розвитку територій та будівельної галузі», - сказав Олександр Вілкул.

На перше січня 2013 року забезпеченість актуальними генеральними планами населених пунктів становила для обласних центрів, міст Києва, Севастополя, Сімферополя -85%; міст обласного (республіканського значення)  - 62%; міст районного значення - 42%; селищ міського типу - 21%; селищ – 6.5%; сіл - 5%. А на перше жовтня 2013 року аналогічні становлять для: обласних центрів, міст Києва, Севастополя, Сімферополя - 96,2%; міст обласного (республіканського значення)  - 69,0%; міст районного значення - 49,1%; селищ міського типу - 28,5%; селищ –7,5%; сіл  - 5,4%.

Про це повідомили у департаменті містобудування, архітектури та планування територій Мінрегіону України.

За інформацією фахівців, з метою використання застарілих генеральних планів у сучасних умовах, Мінрегіон у першому півріччі цього року організував актуалізацію містобудівної документації. На сьогодні актуалізовано майже 100% наявних генеральних планів населених пунктів.

«Ця робота дозволила максимально задіяти наявні генеральні плани у процесах містобудівного освоєння територій та проведення інвестиційної діяльності», - сказав директор департаменту містобудування, архітектури та планування територій Ігор Соколов. За його словами, результати проведеної актуалізації свідчать, що з 20754 наявних актуалізованих генеральних планів населених пунктів потребують розроблення та оновлення у 18623 населених пунктах (ті, які розроблені до 1991 року і втратили свою актуальність).

 Також, за словами Ігоря Соколова, потребує законодавчого врегулювання вирішення питання розроблення генеральних планів 8993 сільських населених пунктів, на які містобудівна документація не розроблялась взагалі.

«Діючим законодавством врегульовані процедурні та нормативні питання  розроблення генеральних планів. Однак органи виконавчої влади та місцевого самоврядування не в змозі забезпечити підвідомчі території оновленою містобудівною документацією за рахунок коштів місцевих бюджетів», - сказав Ігор Соколов. Він додав, що протягом трьох кварталів цього року на розроблення містобудівної документації спрямовано 17,2 млн. грн. – це всього 20,6% від загальної кількості, передбаченої місцевими бюджетами на 2013 рік.

Директор департаменту поінформував, Мінрегіон надав Мінфіну пропозиції щодо передбачення у Державному бюджеті України на 2014 рік видатків у сумі 120,0 млн. грн. на забезпечення фінансування розроблення (оновлення) містобудівної документації за принципом співфінансування обласних та районних державних адміністрацій.

Довідково

Основою нормативного забезпечення гармонійного розвитку територій регіонів та населених пунктів відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” є містобудівна документація.

Нормативна база для цього напрацьована в повному обсязі.    

Міністерством забезпечено розроблення та прийняття Закону, 14 постанов Кабінету Міністрів України, 15 наказів Мінрегіону України, 4 національних стандартів України, 6 державних будівельних норм, завдяки чому:

суттєво скорочено перелік видів планувальної документації, максимально спрощено процес її погодження;

впроваджено безстроковість дії генеральних планів;

удосконалено порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів;

значно розширено перелік об’єктів, для проектування яких не потрібно отримувати містобудівні умови і обмеження;

удосконалено Порядок проведення експертизи містобудівної документації;

передбачено можливість фінансування планів зонування та детальних планів територій за рахунок «інших джерел, не заборонених законом».

Запроваджено нові державні будівельні норми щодо складу та змісту містобудівної документації:

ДБН Б.1.1- 13:2012 «Склад та зміст містобудівної документації на державному та регіональному рівнях» - наказ Мінрегіону від 12.03.2012

№ 105;

ДБН  Б. 1.1-15:2012 «Склад та зміст генерального плану населеного пункту» – наказ Мінрегіону від 13.07.2012 №  358;

ДБН Б. 1.1-14:2012 «Склад та зміст детального плану території» - наказ Мінрегіону від 12.03.2012 № 107;

ДБН Б.2.2-3:2012 «Склад та зміст історико-архітектурного опорного плану населеного пункту» (внесення змін до ДБН Б.2.2.-3-2008)– наказ Мінрегіону від 12.03.2012 № 106;

ДСТУ-Н Б Б.1-1-12:2011 «Настанова про склад та зміст плану зонування території (зонінг)» - від 15.12.2011 №345.

Крім того, Мінрегіоном підтримано:

Законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який у разі прийняття надасть можливість спрямування  коштів пайової участі на розроблення містобудівної документації;

 Законопроекти  «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» та «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», спрямовані на надання можливості фінансування розроблення (оновлення) містобудівної документації на регіональному та місцевому рівнях як за рахунок місцевих, так і державного бюджетів.

Напрацьовані Мінрегіоном підзаконні акти та правове поле, утворене на їх основі, дають змогу місцевій владі у повній мірі вирішувати питання планування територій населених пунктів шляхом розроблення генеральних планів.

 

версія для друку