українська російська англійська
О.Вілкул презентував унікальну книгу-фотолітопис, присвячену 70-річчю битви за Дніпро
16.11.2013 | 13:56
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра

Віце-прем’єр-міністр України, голова Державної комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни Олександр Вілкул презентував унікальну книгу-фотолітопис, присвячену 70-річчю битви за Дніпро.

«Бути патріотом означає любити рідну землю, знати історію та пам’ятати її. Донести ці знання і почуття до молоді та майбутніх поколінь – це справа кожного: батьків, педагогів, істориків, громадськості… До 70 річчя однієї із кровопролитних битв в історії людства – битви за Дніпро та визволення Дніпропетровської області від фашистських загарбників – ми створили унікальну книгу-фотолітопис. У ній розказується про історію нашої області за минуле і нинішнє століття, як крок за кроком кувалась Велика перемога і якою неймовірною ціною заплатили Переможці за наше майбутнє. Через реалізацію таких проектів, через створення документальних фільмів, відкриття музеїв бойової слави у школах, проведення зустрічей молоді з ветеранами відбувається прямий зв'язок поколінь, зберігається історична пам'ять та повага до подій тих років. Усе це – збереження правдивої історії нашого народу», - сказав Олександр Вілкул.

До книги під назвою «Повік Герой у народі не вмира, який поліг на березі Дніпра..» увійшло понад 500 унікальних фотографій, 100 документів, раритетів періоду 1930-1950-х років, які висвітлюють історію Дніпропетровщини напередодні війни, у воєнні часи та повоєнний період відбудови області. Більшість із них публікуються вперше. Матеріали використані переважно з колекції Дніпропетровського національного історичного музею ім. Яворницького, а також фотоматеріали Державного архіву Дніпропетровської області, Національного музею Великої Вітчизняної війни (Київ), Музею історії міста Дніпродзержинська, Криворізького міського історико-краєзнавчого музею, Нікопольського краєзнавчого музею, Павлоградського історико-краєзнавчого музею. Є в книзі також і рідкісні документи з приватних колекцій. Книга видана двома мовами — українською та англійською.

«Ідею створення подібного видання ми виношували багато років, - сказала директор Дніпропетровського національного історичного музею імені Яворницького. - Наш музей має величезну кількість фотоматеріалів військового періоду, які правдиво висвітлюють події, розповідають про мужність і героїзм наших земляків, тих, хто обороняв і визволяв Дніпропетровщину. Велика частина цих матеріалів ніколи не виставлялася. Нам дуже хотілося представити їх як можна більшій кількості людей. Величезна подяка Олександру Вілкулу, який ініціював створення книги і втілив у життя наші мрії. А також спасибі колегам з музеїв Дніпропетровщини та небайдужим мешканцям, унікальні фотографії з особистих архівів яких стали справжньою окрасою книги».

На 320 сторінках фотоальманаху – справжня історія Дніпропетровщини. У книзі – 8 розділів: 1. «Напередодні війни (1930-1940)»; 2. «Оборона області (1941)»; 3. «Окупація (1941-1944)»; 4. «Опір: підпільний та партизанський рух (1941-1943)»; 5. «Форсування Дніпра (1943)»; 6. «Визволення області (1943-1944)»; 7. «Відродження рідного краю (1943-1955)»; 8. «Пам'ятаємо».

В останньому розділі представлені сучасні фотоматеріали, що відображають турботу суспільства про ветеранів і увічнення пам'яті про героїчні подвиги учасників війни. У тому числі, у книзі представлені фотоматеріали патріотичної акції «Безсмертний полк», у рамках якої 55 тисяч жителів Дніпропетровщини пройшли колоною з фотокартками своїх родичів-фронтовиків.

Під час презентації книги Олександр Вілкул передав 60 перших екземплярів книги ветеранам Великої Вітчизняної війни - захисникам і визволителям Дніпропетровщини. Ще 600 примірників  та спеціальних видань документального серіалу «Серце України» передані в шкільні музеї, а також бібліотеки навчальних закладів області.

«Тільки відчувши зв'язок з минулим, молодь стає продовжувачем традицій попередніх поколінь. А це означає, що пам'ять про героїв буде жити вічно», - сказав Олександр Вілкул.

Додатково

Книга-фотоальбом «Повік Герой у народі не вмира, який поліг на березі Дніпра..» - це складова низки проектів про Велику Вітчизняну війну, реалізованих за підтримки Олександра Вілкула. Так, з 2010 року було знято три історичних документальних цикли - «Жива пам'ять регіону» про історію Катеринославщини - Дніпропетровщини в період з 1910 по 2010 роки (10 серій, 2010 р.), «Гірке зернятко Перемоги» про героїзм учасників переправи через Дніпро в районі села Військове восени 1943 року (1 серія, 2010-2011 рр), «Маленька гаряча батьківщина» про становлення і розвиток Кривбасу як одного з провідних промислових центрів України та Європи (5 серій, 2011-2012 рр.).

Цього року презентовано документальний цикл «Серце України», що складається з п'яти 45-хвилинних документальних фільмів про 5 основних наступальних операцій. Це – «Павлоградська увертюра» про звільнення Павлоградщини, «П'ятихатський смерч» про П'ятихатську операцію, «Берег лівий - берег правий» про визвольні бої за Дніпропетровськ, а також  «Нікопольський потоп» і «Криворізьке торжество», що розповідають про Нікопольсько-Криворізьку операцію.

Загалом було створено 21 документальний фільм. Кожен бажаючий може завантажити та переглянути ці фільми на сайті http://www.vilkul.ua (розділ - документальне кіно).

 

 

 

 

версія для друку