українська російська англійська
Завдяки нацпроекту "Нове життя" врятовано тисячі немовлят з вагою до 1 кг
19.11.2013 | 10:37
Прес-служба Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами

Щорічно у другій половині листопада у світі відзначають День недоношених дітей, який по праву вважається міжнародним. Головна його мета — інформування суспільства про небезпеку та наслідки передчасних пологів, а також про профілактику і необхідність збереження повного терміну вагітності.

Для того щоб покращити показник народжуваності українців та зменшити відсоток смертності серед немовлят, три роки тому в Україні стартував національний проект «Нове життя». Він передбачає створенння медичних закладів, перинатальних центрів, спеціально для вагітних жінок  із різноманітними ускладненнями, а також їхніх новонароджених дітей вагою від 500 грам.

«Те, що колись здавалося неможливим, завдяки сучасним технологіям, стало звичайною практикою. За три роки реалізації нацпроекту в суспільстві, а особливо серед медиків, зникла дискусія: виходжувати чи не виходжувати дітей, що народилися з екстремально низькою масою тіла. Дітей тепер не поділяють на категорії – доношені та недоношені. І ми вже маємо суттєві результати: смертність таких дітей зменшилася в 3-4 рази, а кількість немовлят, які вижили з вагою до 1 кілограма, значно підвищилася. Я радий, що група експертів нацпроекту та я особисто до цього причетні», - сказав керівник Національного проекту Віктор Сірман.

За словами керівника Нацпроекту, у різних регіонах країни вже відкрито 11 регіональних центрів, у яких сконцентровані найсучасніші ресурси для того, щоб мами і їхні новонароджені діти високої групи ризику могли отримати своєчасну високотехнологічну медичну допомогу. А це допомога стаціонарна, дистанційна, консультативно-діагностична, виїзна робота анестезіолого-реанімаційних акушерів та неонатальних бригад.

Кювези (інкубатори) для недоношених дітей оснащені за останнім словом техніки. У них є вбудовані ваги, автоматичні датчики з контролю і підтримки необхідної температури, вологості, а також можливість подачі додаткового кисню. За найменшими пацієнтами встановлено моніторингове спостереження.    

Довідково

Вперше святкування Міжнародного дня недоношених дітей відбулося в 2009 році. У цей день у Відні, на площі Святого Михайла, професори університетської клініки Арнольд Поллак і Ангеліка Бергер запустили в небо одночасно 500 білих куль, що дорівнювало кількості недоношених дітей, які народилися у Відні протягом року.

Національний проект «Нове життя» реалізовує Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами. Нацпроект запроваджений з ініціативи Президента України Віктора Януковича та втілюється за участі Міністерства охорони здоров‘я України, Національної академії медичних наук  України, місцевих органів самоврядування за сприяння Всеукраїнської благодійної організації «Фонд Віктора Пінчука - соціальна ініціатива» та міжнародних агенцій.

Національний проект "Нове життя" передбачає створення мережі перинатальних центрів ІІІ рівня – надання найвищої якості спеціалізованої медичної допомоги вагітним жінкам з різними ускладненнями та їхнім новонародженим, відповідають міжнародним стандартам ISO.

За 2 роки в рамках реалізації Нацпроекту перинатальні центри вже відкрито в 11 областях України: Кіровоградській (31.01.12), Київській (1-й – 10.02.12), Харківській (02.03.12), Донецькій (14.05.12), Дніпропетровській (21.06.12), Житомирській (05.07.12 АР Крим (11.12.12), Полтавській (27.12.12), Рівненській (26.02.13), Хмельницькій (23.05.13). За цей період у центрах народилося понад 30 тисяч дітей. Як результат - зменшуються показники материнської та дитячої смертності в регіонах. Наприклад, у Кіровоградській області показник малюкової смертності, який був одним із найвищих в Україні, всього за один рік зменшився на 28%. За інформацією Державної служби статистики, у 2012 році в Україні зафіксовано найменший за останні 20 років рівень смертності дітей віком до одного року.

 

версія для друку