українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 4 декабря 2013 года
04.12.2013 | 10:41
ДЕПАРТАМЕНТ ИНФОРМАЦИИ И КОММУНИКАЦИЙ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ СЕКРЕТАРИАТА КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені!

 

Вчора Верховна Рада України більшістю голосів висловила довіру нашому Уряду. Це однозначне рішення єдиного легітимного законодавчого органу нашої держави. І це зобов’язані прийняти як правовий факт всі, хто дійсно поважає європейські демократичні цінності: і парламентська опозиція, і політичні сили поза парламентом, і громадські активісти, і наші партнери за кордоном.

Ми вдячні народним депутатам за дуже важливе і зважене рішення, прийняте у напруженій ситуації.

Сьогодні я звертаюся до громадськості, всіх політичних сил із закликом припинити ескалацію політичної напруги, відчути нарешті відповідальність за долю народу, за мирний розвиток України.

Ми чуємо правильні заклики наших закордонних партнерів уникати насильства. Ці заклики звернені і до влади, і підкреслю, до тих, хто знаходиться на вулиці.

Влада продемонструвала витримку, максимальну терпимість і готовність до діалогу. Такий же цивілізований підхід має бути у тих, хто протестує.

Але що ми бачимо? Що окремі політичні сили, не маючи абсолютно ніякого конструктивного плану, скеровують вуличні протести на насильство, протиправне захоплення адміністративних і громадських будівель, перешкоджають роботі державних установ. Це кримінальний злочин.

Я хочу запитати так званих лідерів вуличних протестів: хто візьме на себе відповідальність за ці злочини? Хто готовий нести кримінальну відповідальність? Я вимагаю, щоб так звані лідери не ховалися за спини людей, а публічно і чітко заявили: хто персонально за все це відповідає?

І людям хочу сказати: ваші ватажки штовхають вас на злочин. Вони будуть намагатися сховатися за депутатську недоторканість, а вам ховатися нема за кого. А відповідальність неминуча. Тому зупиніться і не чиніть це.

Уряд ще раз звертається до громадян, які хочуть виявити свою позицію: ми готові забезпечити будь-які мирні, законні форми протесту. Готові навіть забезпечити мирне пікетування тих органів влади, до яких є претензії. Мирні пікети ми будемо охороняти і, безумовно, захищати права громадян.

Але ми вимагаємо припинити свавілля, беззаконня і проводити протестні акції виключно у формах, передбачених Конституцією і законами України.

Всі, в тому числі наші партнери за кордоном, повинні зрозуміти, що влада, яка не вживає передбачених законом заходів для наведення порядку, захисту прав всіх, підкреслюю, громадян, для забезпечення життєдіяльності країни, яка насправді в цілому живе мирно і спокійно, така влада сама порушує закон.

Ми на це не маємо права. Тим більше, в такій гострій економічній ситуації і на порозі зими.

Ще раз повторюю: всі повинні усвідомити, що в країні діє Конституція і закони, порушувати які не можна нікому.

Всі гострі питання і складні проблеми, які виникли, ми розв’яжемо. Всі непорозуміння вирішимо. Вирішимо справедливо. Я це обіцяю.

Всі, хто винен у протиправних діях, будуть відповідати. Відповідати згідно з нашими законами.

Тільки вирішувати все треба в спокійній обстановці. Не на вулиці, а у відповідальному діалозі. Уряд до такого діалогу готовий. Я особисто готовий взяти в ньому участь.

Довіра, висловлена нашим Парламентом Уряду, дозволяє нам приймати рішення, необхідні як для врегулювання сьогоднішньої гострої ситуації, так і для стабілізації соціально-економічного стану в Україні, що є насправді головним завданням і головною відповідальністю нашого Уряду.

Довіра, висловлена українським парламентом, дозволяє нам продовжити переговори з Європейським Союзом щодо підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі. Водночас, ми продовжуємо переговори з Російською Федерацією щодо врегулювання торгово-економічного режиму, критично важливого для збереження і розвитку української промисловості та економіки.

Про відповідні переговори Президент України домовився з керівництвом Євросоюзу і Росії. Тому буквально сьогодні урядові делегації відправляться на переговори до Брюсселю і до Москви.

Ми будемо практично вирішувати ті питання, які, власне, і послугували приводом для акцій протесту.

Я хочу відповідально заявити, що те, що стало приводом для вуличних протестів, на сьогодні вичерпане. Залишається абсолютно необхідна для цивілізованої європейської держави робота: як забезпечити стабільний економічний розвиток, доходи людей, їх соціальний і правовий захист, як дати об’єктивну правову оцінку конфліктам і правопорушенням, що сталися, і не допустити такого в майбутньому.

Виконавча влада працює безперебійно і контролює ситуацію в державі. Жодних збоїв, на щастя, не сталося, незважаючи на протиправне блокування окремих органів влади.

Шановні колеги!

Погіршення стану європейської та світової економіки а також різке скорочення експорту товарів в Російську Федерацію безумовно, негативно позначилися на  економічному стані України.

Уряд не приховує, що проблеми в економіці позначилися на наповненні державного та місцевих бюджетів, а також на бюджетах соціальних фондів.

Так в грудні минулого року ми планували зростання доходів бюджету приблизно на 6%, але за результатами 11 місяців економіка змогла забезпечити зростання доходів Державного бюджету лише на рівні 1%.

За 11 місяців 2013 року до державного бюджету надійшло 309 мільярдів гривень податків. Це на 3 мільярди гривень більше, ніж за аналогічний період минулого року, але на 34 мільярди менше, ніж передбачалося бюджетним розписом.

Державний бюджет недоотримав близько 3 млрд. грн. по податку на прибуток. При цьому до факту минулого року надходження скоротились на 4,5%.

Податків на зовнішньоекономічну діяльність зібрано на 13 млрд. грн. менше, ніж планувалось. І так далі.

Все це факти того руйнівного тиску зовнішніх ринків, який змусив нас прагматично коригувати політику і вживати заходів до врегулювання відносин з нашими основними партнерами і на Заході, і на Сході.

Кабінет Міністрів України, центральні та місцеві органи влади, не дивлячись на фінансові та політичні труднощі, вживають усіх заходів для безперебійного фінансування захищених статей бюджету: заробітної плати з нарахуваннями, грошового забезпечення військовослужбовців, пенсій, стипендій, придбання медикаментів і перев'язувальних матеріалів, оплати комунальних послуг і енергоносіїв і тому подібне.

Ми не можемо допустити, щоб сталися будь-які збої в роботі лікарень, пологових будинків, шкіл або дитячих садочків тощо.

Протягом поточного місяця видатки на виплату пенсій складуть близько 22 мільярда гривень, а на виплату різних державних допомог, пільг, гарантій і компенсацій та субсидій – понад 4 млрд. гривень. За місяць приблизно 25,5 млрд. тільки на соціальну допомогу.

Все це треба забезпечити і забезпечити безумовно.

А це прямо залежить від роботи вітчизняної економіки, промисловості в першу чергу. Кошти, необхідні для фінансування зарплат, пенсій, стипендій тощо не створюються у вулицях, тим більше на вуличних протистояннях.

Тому я ще і ще раз питаю у організаторів цих протистоянь: ви що, не розумієте, що Уряд кожен день вирішує життєво важливі для людей питання? Що людям необхідно тепло в домах, захист від надзвичайних ситуацій, безперебійне постачання всім необхідним великих міст і так далі?

В понеділок на зустрічі з іноземними послами я спитав їх: як би вони поставилися, припустимо, до блокування Білого дому або офісу канцлера Німеччини? Посол Німеччини відповів: таке неможливо в цивілізованій європейській державі. Неможливо.

А ми тоді в якій державі? То я питаю: на який європейський шлях ведуть Україну організатори вуличних протистоянь? Вони мають чесно визнати, що борються не за європейські цінності, а за владу і тільки за владу. Але за владу треба боротися на виборах, і ніяк інакше.

За десять років це вже третя спроба протизаконно захопити владу. Перша – помаранчевий майдан, друга – незаконний розпуск парламенту. Сьогодні третя. І кожен раз порушення Конституції і закону призводило до тяжких наслідків для України. Відкидало нас на шляху розвитку. Ви цього хочете? А народ України цього не хоче!

Я твердо заявляю, що сьогодні такого катастрофічного розвитку подій Уряд не допустить!

Шановні члени Уряду!

Серед першочергових завдань також підготовча робота для стабільного фінансування в наступному році.

Більшість людей навіть не уявляє, яка кропітка нормативна робота має бути проведена для того, щоб з початком нового бюджетного року перерахування здійснювалися безперебійно.

Наприклад, для того, щоб із 4 січня була розпочата виплата пенсій (а нагадаю, що в перші тижні нового року традиційно незначні надходження до бюджетів), потрібно накопичити кошти ще у грудні.

Отже, саме зараз блокування урядових органів рівнозначно блокуванню виплат пенсій 13 мільйонам пенсіонерів, виплат державної допомоги 4 мільйонам сімей з дітьми, малозабезпеченим, молодим мамам, дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім’ям тощо.

Завдання усіх органів влади – не допустити затримок соціальної підтримки громадян, необхідно дійти до кожного пенсіонера, інваліда, незахищеного громадянина і надати кожному допомогу.

Ніякі перешкоди, не повинні зривати процес фінансування будинків-інтернатів для людей похилого віку та хворих із психічними захворюваннями, реабілітаційних центрів для інвалідів, територіальних центрів для надання соціальних послуг одиноким громадянам, центрів соціальних служб для сімей, молоді та дітей.

Особливо звертаю увагу тих окремих місцевих громад на Заході країни – підкреслюю, одиничні приклади – коли місцева влада припинила роботу для участі у протестах. Така аморальність і безвідповідальність місцевих чиновників може  призвести до того, що на центральному рівні кошти будуть виділені, проте на місцевому рівні вони, в зв’язку з непрацюючою місцевою владою просто не дійдуть до отримувачів.

Також нагадаю, що через бюджетну систему здійснюються розрахунки за надані громадянам України пільги і субсидії,  виплати за енергоносії. Якщо їх вчасно не здійснити, то під загрозу зриву, в мороз,  буде поставлено теплопостачання міст.

І все тільки через те, що працівники, яких найняли місцеві громади для забезпечення їх життєдіяльності, вирішили погратися в політику замість того, щоб виконувати свої прямі обов’язки. А їх політика – життєзабезпечення громад.

Уже сьогодні, кожний орган місцевої влади повинен підготувати та прийняти необхідні рішення для того, щоб з 1 січня 2014 року було забезпечено безперебійне фінансування з державного та місцевих бюджетів, особливо в соціальній сфері. Ось за це справді треба спитати з чиновників місцевих.

Чи витримають наші зношені системи життєзабезпечення саботаж, до якого закликають провокатори-політикани?

Чи зможуть комунальники і рятівники по всій країні працювати, якщо саботажники перекриють їм доступ до фінансових та матеріальних ресурсів?

Я знову адресую ці питання тим, хто закликає до хаосу. Невже ви берете на себе відповідальність за наслідки для людей похилого віку і дітей, які не можуть обійтися без підтримки держави?

На щастя, переважна більшість працівників місцевих органів влади і комунальних служб чесно виконують свої обов’язки, утримують нормальну ситуацію. Я вдячний цим людям, які виявляють високу відповідальність і витримку в напруженій ситуації у цих містах.

Зараз робота з життєзабезпечення населених пунктів виконується як треба. Наприклад, вчора оперативно ліквідували локальні пориви теплових мереж, внаслідок яких було відключено від теплопостачання 6 житлових будинків та 2 школи в місті Києві.

Через негоду  було знеструмлено 77 населених пунктів в Київській, Вінницькій, Житомирській, Чернігівській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Черкаській та Сумській областях.

Наслідки всіх цих ситуацій були оперативно ліквідовані.

За це окрема подяка від Уряду Першому віце-прем’єр-міністру Арбузову і  Віце-прем’єр-міністру Вілкулу, які змогли організувати роботу і безперервний контроль.

Шановні колеги!

Щоденна робота Уряду та державних установ абсолютно необхідна для безперебійного забезпечення життєдіяльності країни, вирішення соціальних проблем та задоволення потреб суспільства

Водночас ми зобов’язані приймати рішення на майбутнє.

Серед стратегічних документів - бюджет наступного року. Його дуже важко розробити в сьогоднішніх економічних реаліях і важко приймати. Але ми це повинні зробити і ми це зробимо.

Хочу в першу чергу звернути членів Уряду увагу на акценти соціально-економічної політики у 2014 році, які Президент України Віктор Федорович Янукович визначив 2 грудня.

Перше. Бюджет 2014 року повинен бути бюджетом розвитку регіонів. Повинно продовжуватися і нарощуватися державне фінансування будівництва, капітального ремонту і будівництво об’єктів соціальної інфраструктури: шкіл, дитячих садків, лікарень, амбулаторій, закладів культури і спорту.

Друге. Наступного року необхідно значно збільшити обсяги фінансування ремонту і будівництва місцевих доріг.

Президент України цілком справедливо звернув увагу на вкрай незадовільний стан дорожнього покриття.         Будемо відвертими, що майже 90 відсотків доріг не витримують навантажень, а часто й перевантажень, сучасного надважкого вантажного автотранспорту, що призводить до руйнування не лише їх покриття, але й фундаменту.

Тому надзвичайно важливим є завдання Президента України: визначити одним із головних завдань у 2014 році – будівництво регіональних автомобільних доріг. З метою реалізації цього пріоритету здійснюються не тільки заходи з його ресурсного, але й організаційного забезпечення.

Глава держави деталізував   завдання у сфері охорони здоров`я. Йдеться про забезпечення:

- Виплати надбавок за обсяг та якість виконаної роботи медичним працівникам, які надають первинну медичну допомогу. Такий підхід був апробований у пілотних регіонах (Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві), і тепер його треба розповсюдити на всю країну;

- Виплати надбавок медичним працівникам системи екстреної медичної допомоги, передбачених Законом України „Про екстрену медичну допомогу”;

- Відкриття у 2014 році перинатальних центрів не менш ніж у п’яти регіонах (Волинській, Львівській, Тернопільській, Черкаській та Чернівецькій областях), а також започаткування робіт щодо створення таких центрів не менш ніж у семи регіонах (Вінницька, Київська, Закарпатська, Івано-Франківська, Херсонська, Сумська області та м. Київ);

- Утворення єдиних регіональних оперативно-диспетчерських служб із використанням сучасних GPS технологій для зменшення часу прибуття бригад швидкої медичної допомоги до пацієнта.

Все це надзвичайно важливі завдання для підвищення якості послуг в сфері охорони здоров`я.

Я підкреслюю, що кожен міністр має конкретний перелік завдань на наступний рік.

Забезпечення їх виконання вимагатиме від кожного члена Уряду повної самовіддачі та слідування принципам командної роботи.

Вимоги до ефективності роботи міністрів будуть високими, а відповідальність за досягнення результату – персональною.

Уряд повинен працювати без збоїв, як добре злагоджений механізм.

Так, нам вдалося далеко не все із задуманого. Хто не впорався з завданнями, не отримав довіри суспільства, зробив помилки – повинен відповідати. Відповідати перед суспільством і перед законом.

Кадрові висновки ми теж зробимо і внесемо їх на розгляд Президенту України.

Шановні колеги!

Серед питань сьогоднішнього порядку денного, які важливо негайно запровадити у життя:  соціальні питання та питання охорони здоров’я, молодіжної, інвестиційної політики, зовнішньоекономічних відносин та екології.

Зокрема, в рамках адаптації законодавства України до директив ЄС та рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, буде затверджено порядок надання Кабінетом Міністрів дозволу «на використання запатентованого винаходу (корисної моделі), що стосується лікарського засобу». Це дозволить забезпечити населення ефективними, безпечними та доступними лікарськими засобами, створити умови для зниження цін на лікарські засоби.

Також члени Уряду затвердять положення про Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики. Це стане ще одним суттєвим кроком в напрямку посилення роботи із запобігання та протидії корупції, виявлення факторів, які призводять до корупційних проявів, наближення до європейських стандартів боротьби з корупцією.

Також буде схвалено Додаткову угоду між Урядом України та Європейським Союзом, яка дозволять збільшити на 11 млн. євро обсяг фінансування проектів, відібраних на конкурсній основі в рамках реалізації стратегій регіонального та місцевого розвитку.

Серед проектів, спрямованих на забезпечення реалізації громадянами своїх соціальних і житлових прав – законопроект, яким буде спрощено і впорядковано  отримання громадянами України інформації про склад сім’ї.

Дякую за увагу. Які є пропозиції до порядку денного?

 

версія для друку