українська російська англійська
У зв'язку зі значним похолоданням лікарі закликають киян остерігатися переохолоджень та відморожень
10.12.2013 | 13:55
Київська МДА

У Департаменті охорони здоров’я зазначають, що при тривалій дії холоду на будь-яку ділянку тіла людини зазвичай наступає відмороження. Воно може виникати не лише у дуже морозну погоду, але й при температурі до +6 +8°С. Особливо ризик відмороження ймовірний при підвищеній вологості повітря і сильному вітрі. Медики наголошують, понад 90% всіх відморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки.

Крім того, вплив холоду на весь організм викликає його загальне охолодження. При цьому наступає розлад кровообігу, перш за все шкіри і глибше розташованих тканин, а потім наступає і їх омертвіння. Спочатку людину морозить, потім з’являються в’ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з’являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою.

Фахівці визначають чотири ступені відмороження. На першому вражене місце спочатку біліє, потім червоніє, припухає, потерпілий відчуває поколювання та біль. Під час другого ступеню на шкірі утворюються пухирі з кров’яним вмістом, виникає сильний біль. На третій стадії відбувається омертвіння шкіри та підшкірних тканин, на четвертій –розвивається омертвіння глибоко розташованих тканин та кісток.

Крім того, відмороженню сприяють підвищена вологість повітря, вітер, мокрі одяг і взуття, пітливість ніг.

Для того, щоб уникнути відморожень, лікарі радять одягатися та взуватися відповідно до температури повітря та погоди. Одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, бажано з натуральних матеріалів. Взуття має бути вільним, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок. Для взуття треба використовувати повстяні устілки, одягати вовняні шкарпетки.

Крім того, відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно для попередження відмороження змащувати спеціальними кремами.

Також необхідно відмовитись від перебування на холоді у нетверезому стані. Слід уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у холодну погоду з підвищеною вологістю повітря. Не варто виходити на вулицю спітнілими та слід уникати надмірних фізичних навантажень. Медики рекомендують вживати гарячі їжу та напої.

Лікарі наголошують, що тривале перебування у нерухомому стані, втома, недостатнє харчування, щойно минула хвороба, сп’яніння, тісні одяг і взуття сприяють переохолодженню та відмороженню.

Щоб надати першу допомогу потерпілого слід внести в тепле, сухе приміщення, зняти взуття та одяг, тепло укутати, напоїти гарячим чаєм або кавою, молоком та почати негайне відігрівання відморожених частин тіла за допомогою розтирання чистими руками, змоченими спиртом. Фахівці попереджають, що розтирати потерпілого іноді доводиться довго, до появи чутливості, почервоніння і відчуття жару у пошкодженій частині тіла, доки шкіра не стане м’якою і теплою. Слід пам’ятати, що розтирання відморожених частин тіла снігом шкідливе, тому що це поглиблює охолодження, а крижинки пошкоджують шкіру. Не слід розтирати верхні тканини й при появі набряку та пухирів.

Зігрівання можна проводити за допомогою теплих ванн. Температуру води слід поступово підвищувати з 20°С до 40°С протягом 20-30 хвилин. При цьому кінцівку необхідно ретельно відмити милом від бруду. Після ванн та розтирання пошкоджену частину тіла необхідно висушити (протерти), закрити стерильною пов’язкою та тепло закутати. Відморожені ділянки тіла не можна змащувати жиром і мазями.

При будь-якому ступені відмороження необхідно негайно звернутися до лікаря.

 

версія для друку