українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2013 року
11.12.2013 | 11:11
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені! Шановні громадяни України!

 

Ще раз хочу звернути вашу увагу на мотиви протесту частини наших громадян. Які вони? Давайте розглянемо це спокійно і уважно.

Ті, хто вийшли на майдан, вимагають негайно підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Уряд також виступає за якнайшвидше підписання угоди. Але ми хочемо створити умови, за яких втрати для економіки України треба мінімізувати.

Ми запропонували Єврокомісії розглянути, в яких умовах буде працювати наша промисловість, економіка в цілому. Ми пропонуємо вирішити питання надання Україні фінансової допомоги. Ми визначили приблизний обсяг – 20 млрд. євро. Підкреслюю, що йдеться не про безповоротну допомогу з європейського бюджету. Ні, ми реалісти. Ми пропонуємо, щоб Євросоюз взяв участь в інвестуванні спільних взаємовигідних проектів, таких як модернізація і розширення європейських транспортних коридорів, створення нового коридору на Кавказ з будівництвом транспортного переходу через Керченську протоку і т. ін.

Зараз європейські чиновники спостерігають за протестами на Майдані і не поспішають обговорювати такі проекти і питання про розмір допомоги. Так на кого ж працюють ці протести: на єврочиновників чи на народ України, який терміново потребує економічної і фінансової допомоги? Якщо мета в нас спільна – успішна євроінтеграція – то давайте сідати за стіл і разом відстоювати інтереси України. Якщо мета інша, то скажіть про це відверто: яка? Влада? Якщо влада, то для чого? Ви вже були при владі і нічим добрим народу не запам'яталися. Навпаки, обвалом гривні, втраченими вкладами, економічними руїнами, скандалами і т. ін.

Або візьмемо інший мотив протестів, які з'явилися після 30 листопада – розслідування подій на Майдані в ту ніч і покарання винних. Так це наша спільна мета, адже абсолютно зрозуміло, що силовий конфлікт 30 листопада був не на користь владі. Він спрацював проти неї, дав привід для ескалації протестів. Тому влада зацікавлена всебічно розслідувати ці події. Нам вкрай важливо з’ясувати, хто так підставив владу, хто понесе відповідальність.

Так ми самі запропонували тристоронній формат контролю за розслідуванням за участю представників влади, опозиції, міжнародної спільноти. Тому і тут є основа для порозуміння. Але ж не може це розслідування проводитися “революційним трибуналом” або спеціальними трійками. Відповіді має дати відповідальне фахове розслідування. Тільки так суспільство отримає чесну відповідь і справедливість.

Так само можна знайти компроміси з усіх питань, які накопичились. Саме для пошуку відповідальних компромісів і справедливості започаткована робота загальнонаціонального "круглого столу". Треба всім її учасникам, всім сторонам відповідально по-державницьки поставитися до цієї роботи.

Ще про одне хочу відповідально заявити. Наші опоненти намагаються весь час підтримувати в суспільстві напругу, розповсюджувати чутки і робити провокації. Ось і зараз вони лякають людей силовим розгоном майдану.

Як Прем’єр-міністр я відповідально заявляю: ніякого застосування сили проти мирних мітингувальників ніколи не буде! Зрозуміло? Заспокойтеся. Йдеться тільки про розчистки доріг для забезпечення життєдіяльності столиці, тобто роботи "швидкої допомоги", пожежних машин, техніки. Зараз зима, хто забув. Треба розчищати вулиці, треба, щоб наші люди мали можливість добиратися транспортом.

Тому ще раз заявляю: ніякого застосування сили проти мирних демонстрантів! Але я прошу і опонентів – не штовхайте людей проти силових загонів, не штовхайте. Не штовхайте їх на провокації.

Я прошу наших громадян, особливо в такій напруженій обстановці дотримуватися законів, зберігати спокій, не піддаватися на провокації, в які штовхають екстремісти. Дуже прошу громадян: не провокуйте правоохоронців на зіткнення. Це вже будуть не мирні протести. Нам всім потрібно заспокоїтися і знайти порозуміння з усіх складних питань, а головне – не створювати нових.

Стосовно заяв закордонних дипломатів – також потрібно, щоб ці заяви враховували реальні обставини. Тому ми готові максимально роз`яснити ситуацію і ще раз підтвердити відсутність силових підходів до вирішення проблем.

Шановні колеги!

Всі останні дні тільки-но з`являлася можливість – читав звернення людей на моїй сторінці в Facebook. Я з повагою ставлюся навіть до гострої полеміки, спокійно до випадів опонентів, а ось до чого не можу ставитися спокійно: про те, що знову з`явилося десятки повідомлень: "одиноким мамам вчасно не виплатили допомогу на дитину, затримуються виплати лікарняних, допомоги безробітним" – за це найбільш боляче. Тому що заблокований Уряд, Міністерство фінансів, Міністерство соціальної політики фізично не могли погасити затримані виплати так, як обіцяли до 10 грудня. А для людей кожен день – питання виживання.

Лише вчора Державне казначейство змогло перерахувати 800 млн. грн. на сплату цих гостро необхідних людям соціальних виплат. Сталося те, про що Уряд попереджав: безвідповідальні дії деяких політиканів та екстремістів з дестабілізації ситуації в державі боляче позначаються на інтересах громадян. Я повинен чесно сказати, що екстремальний режим виконання соціальних зобов`язань, компенсації, наприклад, різниці в тарифах на теплопостачання по одній тільки столиці біля 2 млрд. грн. – столиця заборгувала. Де взяти ці кошти? Тільки з державного бюджету. Де державний бюджет бере ці кошти? Тільки з роботи промисловості. Де працює промисловість? Я прошу дати відповідь тих політиканів, які блокують Уряд.

Також питання перерахування дотацій та субвенцій регіонів. Ще раз підкреслюю, зима. На превеликий жаль, Уряд робить все можливе, щоб забезпечити нормальну роботу державних установ, комунальних служб, економіки в цілому.

Блокування Уряду привело до зриву розгляду таких життєво важливих питань, наприклад, як погашення заборгованості, виділення чергових коштів на будівництво лікувально-діагностичного комплексу Національної дитячої лікарні "Охматдит", на реконструкцію централізованих систем водопостачання та водовідведення, на енергозбереження, модернізацію централізованих та індивідуальних систем теплопостачання по всій Україні, а також питань сталої роботи атомної енергетики в зимових умовах, оперативних рішень щодо ліквідації наслідків поривів електромереж, порушень транспортного сполучення. Уряд кожний день вирішує оперативні питання життєдіяльності країни, кожен день. Для цього потрібно, щоб всі міністерства, відомства працювали оперативно.

Зірвано також засідання оргкомітету з підготовки святкування 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, ще багато важливих питань накопичилось за час безвідповідального блокування роботи Уряду. Уряд має всі їх вирішити надзвичайно оперативно, саме ми з вами, шановні колеги, адже жоден з тих політиканів, які водили людей вулицями Києва, не візьме на себе відповідальність за тепло і світло в квартирах, за добробут людей, за їх здоров'я, за наповнення бюджету.

Тому сьогодні у центрі уваги буде відновлення ритмічної роботи державного управління, щоб організовано завершити поточний рік і, так само, в штатному режимі розпочати новий. В першу чергу, треба компенсувати втрати часу в роботі над проектом державного бюджету на 2014 рік. Це головна відповідальність і надзавдання Мінфіну. Водночас треба жорстко вимагати прийняття проектів місцевих бюджетів.

"Політичні канікули", які влаштували собі окремі місцеві органи влади, повинні негайно припинитись. Єдина політика – це забезпечення всіх елементів життєдіяльності територіальних громад, що вирішуються завдяки вчасно затвердженим місцевим бюджетам.

По-друге, доведеться знову відновлювати нормальний режим соціальних виплат, а також погашення заборгованості із зарплати. Графік ліквідації затримок і заборгованості, який виконувався до організації відомими силами політичного протистояння, на жаль, доведеться переглянути. Два тижні втрачено. Попередній графік фактично порушений.

Тому доручаю Першому віце-прем'єр-міністру Арбузову разом з Міністром фінансів Колобовим, Міністром соціальної політики Королевською до кінця тижня подати на розгляд новий графік, який забезпечить те, що в новий рік країна увійде без затримок всіх соціальних виплат, і так само щодня доповідати про його виконання.

Нагадаю, в першу чергу громадянам, що Уряд продовжує виконувати напружені, але необхідні соціальні зобов'язання. Наприклад, з 1 грудня 2013 року збільшені розміри державних соціальних стандартів, мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму і відповідно пов'язаних з ними соціальних та пенсійних виплат.

Так, допомога при народженні першої дитини збільшується на 1 тис. 800 грн., до 30 тис. 960 грн., другої дитини – на 3 тис. 600 грн., до 61 тис. 920 грн., третьої і кожної наступної дитини – на 7 тис. 200, до 123 тис. 840 грн. На 120 – 150 грн. щомісячно в залежності від віку дитини збільшаться щомісячні виплати на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, а також на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Також збільшуються щомісячні виплати інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та дітям-інвалідам, захворювання яких пов'язані з аварією на ЧАЕС. Залежно від віку та захворювання виплати будуть складати від 1 тис. 180 грн. до 2 тис. 282 грн.

Підвищуються розміри щомісячної виплати на дітей одиноким матерям. Так, в залежності від віку дитини її мінімальний розмір складе приблизно 365 грн. щомісячно, а максимальний – до 609 грн. Нагадаю, що в 2009 році такі виплати були приблизно в два рази менше.

Збільшується державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. Так, у грудні мінімальна виплата становитиме для дитини віком до 6 років приблизно 774 грн., від 6 до 18 років – 964 грн. Я звертаю увагу: цифри невеликі, але ці виплати в три рази більші, ніж були в грудні 2009 року.

Крім того, з 1 грудня 2013 року збільшується розмір мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком. Таким чином, порівняно з груднем минулого року мінімальна зарплата збільшиться на 84 грн. (до 1 тис. 218 грн.), мінімальна пенсія збільшилася на 65 грн. (до 949 грн.). Відповідно, підвищаться надбавки, підвищення додаткової пенсії та інші виплати, розмір яких обчислюється, виходячи з розміру прожиткового мінімуму.

Доручаю Мінсоцполітики безумовно і вчасно виконати всі необхідні організаційні заходи для забезпечення підвищених соціальних виплат. Всі перерахунки та виплати Уряд тримає під контролем.

По-третє, Уряд повинен розглянути додаткові заходи щодо стабілізації роботи промисловості. Це єдина надійна точка опори всієї держави Україна. Я поясню. Наприклад, у квартирах повинно бути тепло, але тарифи на житлово-комунальні послуги не покривають собівартість виробництва тепла. Іноді 40% покривають, а все інше доплачує держава. Різницю доплачує держава з державного бюджету, а бюджет наповнюють, в першу чергу, промислові підприємства, які працюють.

Тому наші громадяни без будь-якого політичного підтексту повинні усвідомити, що сьогодні тепло в квартирах, соціальні виплати з бюджету, фінансування ліквідації стихійних лих оплачує промисловість тих, хто працює.

Тому велика подяка зараз тим людям, які працюють і створюють матеріальні умови для того, щоб у такий складний період не переривалася життєдіяльність усієї держави. Ось це й є, на моє переконання, справді державницька патріотична позиція. До речі, її сильно й чітко в понеділок висловило зібрання представників промислових регіонів у Луганську, де було різко засуджено спробу дестабілізації ситуації в країні.

До речі, жоден канал не показав це рішення, а там були зібрані всі представники всієї промисловості України, всі крупні підприємства: енергетики, хімії, металургії, машинобудування – всі. Не цікавить їх думка нікого?

З усією щирою повагою до людей, які мирно висловлюють свою позицію на майдані, не можна не усвідомлювати, що вони – далеко не вся Україна. Аксіомою є те, що мітинги не можуть управляти державою. Коли більшовики в минулому столітті застосували такий спосіб управління, це, як відомо, погано закінчилося.

Головний інструмент демократії – не мітинг з концертами, а вибори. Всі політичні сили, які справді дотримуються демократичних цінностей, повинні цей принцип оберігати і підтримувати. І готуватися до наступних виборів, розробляючи політичні програми і конструктивний порядок денний для країни: як завантажити роботу на наших підприємствах,  зберегти робочі місця, як знайти кошти для модернізації економіки відповідно до європейських технічних норм, як зняти з економіки "газовий зашморг", як створити кращі умови для асоціації з Євросоюзом?

На всі ці питання майдан відповіді не може дати. Повторюю, з усією повагою до активної частини суспільства, яка туди вийшла. А без рішення таких болючих питань бажати бути частиною Європи – не більше, ніж романтичні ілюзії. Натомість радикалізація політичного протистояння, яка відбувалася останнім часом, не вирішує, а загострює проблеми. Продовження протистояння дійсно блокує вирішування найскладніших за останні десятиріччя економічних питань і розв’язання тих проблем, які, власне, стали приводом для протесту.

До того, вже видно, як це провокує цінову нестабільність, абсолютно необґрунтовану реальним станом ринку, як це провокує ажіотаж на валютному ринку, як відлякує інвесторів, в очах яких телевізійна картинка перекриває реальний потенціал українського ринку. А реальний потенціал дуже міцний.

У відповідь ми послідовно пропонуємо діалог і реальні механізми вирішення проблем. Уряд відповідає: ми продовжуємо щотижня виконувати план підготовки до асоціації. Але нам потрібен час, щоб привести Україну до асоціації і зони вільної торгівлі сильнішою і захищеною.

Згідно із соціологічними опитуваннями, які нещодавно були, лише 30% громадян України вважають умови Угоди про асоціацію дуже вигідними, 30%. А якщо спитати громадян і провести соціологічне опитування: хто бачив ці умови, хто читав угоду? Натомість, понад 40% вважають їх невигідними, а 30% дуже невигідними.

Тому в Уряду є підтримка людей в рішенні не підписувати угоду саме зараз. Так що не все так однозначно у суспільстві, як у гаслах, що лунають на майдані, і український Уряд зобов’язаний на це зважати.

Шановні колеги, зараз формуються директиви на переговори делегації Уряду України з Єврокомісією щодо укладення Угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі з ЄС. В них ми формулюємо наші пропозиції щодо створення таких умов, які дозволять мінімізувати ризики для української економіки і дозволить успішно імплементувати Угоду.

Хочу повторити, що ми не чекаємо і не просимо, щоб нам щось подарували або компенсували, не йдеться про те, щоб ЄС надав необхідну технічну підтримку для переходу вітчизняної промисловості на єврорегламенти. Перш за все, йдеться про участь у взаємовигідних великих проектах, які завантажать наші підприємства роботою на кілька років.

До речі, я вже згадав про переваги транзитного потенціалу Україну. Треба сказати, після їх тривалого і дуже ретельного вивчення оцінили наші китайські партнери. Під час державного візиту Президента України до Китайської Народної Республіки було досягнуто домовленості про кількамільярдні інвестиції у будівництво в Україні нового глибоководного порту, з нього величезний товаропотік має піти у всіх названих та зустрічних напрямках. Отже, економічна ефективність проектів, які ми пропонуємо ЄС, значно підвищується.

Водночас Уряд інтенсивно працює над підготовкою документів на засідання Україно-Російської міждержавної комісії, яка відбудеться 17 грудня. Серед цих документів, зокрема, Протокол про поставки товарів за виробничою кооперацією в 2014 році (це фактично виробнича програма на наступний рік для наших найбільших машинобудівних підприємств), Меморандум про спільні дії з організації будівництва транспортного переходу через Керченську протоку, Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про практичне організаційно-технічне забезпечення спільного контролю в пунктах пропуску через Україно-Російський державний кордон. От всі ці питання, які ламають нашу двосторонню торгівлю. Всі ці питання, над якими ми працювали більше 2-х років. Зараз ми близькі до вирішення цих питань.

Якраз ці документи Уряд розгляне сьогодні.

Крім того, хочу підкреслити, що під час 6-го Засідання міждержавної комісії планується підписати План дій з врегулювання торгівельних обмежень в двосторонній торгівлі між Україною і Росією на 2013-2014 роки.

Відразу хочу припинити спекуляції: ніяких розмов про Митний союз не буде, ніяких документів Уряд не готує. Я наперед хочу попередити ці спекуляції. Тому зараз відповідально про це заявляю.

Щодо питань порядку денного – на розгляд членів Уряду виноситься проект Закону "Про Загальнодержавну програму розвитку малого і середнього підприємництва до 2024 року".

Програма передбачає: підвищення доступності кредитних ресурсів для суб`єктів малого і середнього бізнесу, розширення можливостей їх участі в державному приватному партнерстві, забезпечення розвитку підприємництва та кооперації на селі, подальше зменшення вартості та часу на започаткування, впровадження та припинення підприємницької діяльності.

Також буде розглянута ініційована місцевими громадами проекти закупівлі вітчизняних тролейбусів для міст Хмельницького та Чернігова, які отримають державні гарантії під ці проекти. До речі, такий проект вже затверджено для міста Вінниці. Чекаємо пропозицій і інших регіонів.

Крім того, Уряд вносить зміни до Порядку надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг. Порядок визначає вичерпний перелік документів, які подаються інвалідам до органу соціального захисту та скорочення строків розгляду цих документів.

Уряд також розгляне інші питання оперативної діяльності.

Дякую за увагу!

версія для друку