українська російська англійська
Правовий аспект є надзвичайно важливим у наданні психіатричної допомоги
18.12.2013 | 14:06
ПРЕС-СЛУЖБА МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

Діяльність психіатричної служби в Україні має бути відкритою, активною та продуктивною. Надзвичайно важливими є правовий аспект у наданні психіатричної допомоги. Про це заявила під час прес-конференції «Реформування психіатричної допомоги. Підсумки 2013 року», який сьогодні відбувся в МОЗ України, головний позаштатний психіатр МОЗ України, директор Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України Ірина Пінчук.

За її словами, захист прав осіб з вадами психічного здоров’я є невід’ємною частиною захисту прав та свобод громадян України. Саме тому Міністерство охорони здоров’я України в межах компетенції співпрацює з Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. «В рамках цієї співпраці було проведено два надзвичайно важливих заходи – круглий стіл на тему «Застосування примусових заходів медичного характеру як різновиду державного примусу» та селекторну нараду під головуванням заступника Міністра охорони здоров'я України Романа Богачева, за участю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської, з представниками регіональних психіатричних закладів, присвячену Міжнародному дню прав людини», – розповіла Ірина Пінчук.

Вона зазначила, що за рекомендаціями круглого столу була налагоджена взаємодія між Національною школою суддів України і Українським науково-дослідним інститутом соціальної та судової психіатрії та наркології МОЗ України, яка має на меті поліпшити якість розгляду справ про застосування примусових заходів медичного характеру та визнання осіб недієздатними. «Крім того, наш інститут уклав Меморандум про взаємодію з Державною пенітенціарною системою України, що також є прогресивним кроком у бік захисту прав психічно хворих, які перебувають у місцях позбавлення волі», – наголосила головний психіатр МОЗ України.

Також директор Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України повідомила, що за два роки Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини було проведено моніторинг 27 медичних закладів, де надається психіатрична допомога. «Спеціалісти Секретаріату перевіряли лікарні, не повідомляючи ані про час перевірки, ані про те, що вони перевірятимуть і яку саме лікарню оберуть для моніторингу, – сказала Ірина Пінчук. – Серед основних зауважень до наших медичних закладів експерти назвали незадовільний стан матеріально-технічної бази, недостатність особистого простору у пацієнтів тощо».

У свою чергу головний позаштатний дитячий психіатр МОЗ України Ігор Марценковський, який також брав участь у підсумковій прес-конференції, розповів про реформування системи охорони психічного здоров’я дітей, яке є важливою складовою загальної медичної реформи. «Міністерством охорони здоров’я України за участю Асоціації психіатрів України й організацій споживачів психіатричної допомоги було розроблено концепцію реформування системи охорони психічного здоров’я дітей та підлітків, яка отримала позитивну оцінку експертів Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Уповноваженого Президента України з прав дитини, Громадської консультативної ради з питань захисту прав дитини, – зазначив Ігор Марцинковський. – Концепція передбачає ряд суттєвих, я б навіть сказав – революційних змін у наданні психіатричної допомоги дітям. Це наближення психіатричної допомоги дітям до місця їх проживання, відокремлення дитячої психіатричної допомоги від психіатричної допомоги дорослим, надання такої допомоги переважно в амбулаторних умовах або у багатопрофільних дитячих лікарнях».

Як наголосив головний дитячий психіатр МОЗ України, вперше в історії незалежної Україні вжито заходів із забезпечення доступу дітей із психічними розладами до лікарських засобів, що зареєстровані на території України та ефективність яких ґрунтується на принципах доказової медицини. «У 2013 році вперше проведена закупівля препаратів за кошти держбюджету для дітей з розладами спектру аутизму, – розповів Ігор Марценковський. – На ці потреби держава виділила десять мільйонів гривень».

Також головний дитячий психіатр МОЗ України зазначив, що важливим аспектом зміни порядку надання психіатричної допомоги дітям є прийняття низки заходів щодо недопущення порушення прав дітей при здійсненні психіатричної допомоги, інклюзії дітей з обмеженими можливостями та особливими потребами в існуючі загальні системи освіти й професійної підготовки, усунення зловживань при наданні психіатричної допомоги дітям в інтернатах Міністерства освіти та науки і Міністерства соціальної політики.

Довідково

На сьогодні в Україні налічується 84 психіатричні лікарні на 392 51 ліжко, з них 1 781 – для дітей віком до 17 років, 28 психоневрологічних диспансерів, 104 денних стаціонари на 4 601 місце. Також в країні діє 660 психіатричних кабінетів в структурі психіатричних і соматичних лікарень та 141 психотерапевтичних кабінетів.

Забезпеченість населення психіатричними ліжками становить 86,4 на 100 тисяч населення.

Кількість лікарів-психіатрів становить 3 265 (7,2 на 100 тисяч населення), дитячих лікарів-психіатрів – 378 (4,7 на 100 тисяч населення), психотерапевтів – 205 (0,45 на 100 тисяч населення), лікарів-судово-психіатричних експертів – 95 (0,2 на 100 тисяч населення).

В Україні кількість осіб, що страждають на психічні розлади та є інвалідами, на кінець 2012 року становила 282 748 осіб.

 

версія для друку