українська російська англійська
Зміни в умовах ліцензування господарської діяльності в медичній сфері направлені на захист прав та безпеку пацієнтів
26.12.2013 | 18:09
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Для захисту прав і безпеки пацієнтів Міністерством охорони здоров’я України було затверджено нову редакцію Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, які набули чинності 18 січня 2013 року.

Зроблено це в рамках дерегуляції підприємницької діяльності в галузі охорони здоров’я, ліцензування якої відтепер має декларативний характер і значно спрощене у порівнянні з попередніми роками. На цьому наголосила директор департаменту з питань якості медичної та фармацевтичної допомоги МОЗ України Тетяна Донченко під час брифінгу в Міністерстві охорони здоров’я.

«Ліцензіати, які отримують на сьогодні безстрокову ліцензію, мають відповідати ліцензійним умовам щодо провадження господарської діяльності з медичної практики», – зауважила вона.

Тетяна Донченко повідомила, що ліцензійними умовами передбачено нові вимоги до фізичних осіб – підприємців, які на сьогодні можуть брати на роботу за своєю спеціальністю лише фахівців такого ж профілю. «Пацієнти повинні розуміти: якщо вони бачать у фізичної особи – підприємця ліцензію, наприклад, на стоматологічну практику, то всі фахівці, які працюють у цьому кабінеті, повинні мати саме таку спеціальність», – підкреслила Директор департаменту МОЗ України.

Також вона відзначила, що в нормативний документ було введено вимогу, відповідно до якої планові хірургічні втручання можуть відбуватися лише в закладах охорони здоров’я. Це також спрямовано на безпеку пацієнтів і забезпечення якості медичної допомоги.

«На сьогодні розроблено зміни до ліцензійних умов, якими передбачено, що фізичні особи – підприємці за певним переліком спеціальностей можуть працювати лише в умовах закладів охорони здоров’я та в статусі юридичних осіб. Це такі спеціальності як «хірургія серця магістральних судин», «онкогінекологія», «онкохірургія», «онкологія», «невідкладна медична допомога», «хірургія» тощо», – повідомила Тетяна Донченко.

«Є низка законів, в яких ця норма вже визначена. Наприклад, Закон України «Про екстрену медичну допомогу» передбачає, що невідкладна медична допомога може надаватися лише в умовах закладів охорони здоров’я. Законом про трансплантацію передбачено, що такі послуги надаються в установах охорони здоров’я за переліком, що встановлено МОЗ. На практиці це означає, що юридична особа має головного лікаря, який, крім свого основного фаху, повинен володіти спеціальністю «організація і управління охороною здоров’я», а отже, здатний забезпечити управління закладом, прийняття колегіальних рішень і дотримання стандартів у галузі охорони здоров’я», – підкреслила Тетяна Донченко, додавши, що теж саме стосується і спеціальностей онкологічного профілю.

Серед загальної кількості ліцензій на медичну практику, що видані фізичним особам – підприємцям, частина спеціальностей, яких стосуються зміни, складає біля 5,77%.

За словами директора департаменту, клінічні протоколи, які на сьогодні затверджені, передбачають прийняття колегіальних рішень та спрямовані на унеможливлення встановлення хибного діагнозу. Крім того, існуючі протоколи медичної допомоги виключають можливість їхнього виконання однією фізичною особою – підприємцем.

«У будь-якому разі це не обмеження прав лікарів працювати за певними спеціальностями, а приведення нормативної бази у відповідність до чинного законодавства та упорядкування провадження господарської діяльності в медичній сфері в інтересах як пацієнтів, так і медиків», – заявила Тетяна Донченко.

 

версія для друку