українська російська англійська
В АМКУ відбулося засідання робочої підгрупи "Захист економічної конкуренції"
30.12.2013 | 10:46
ПРЕС-СЛУЖБа АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ

В Антимонопольному комітеті України відбулося засідання робочої підгрупи «Захист економічної конкуренції» робочої групи за напрямом реформ «Дерегуляція, розвиток підприємництва та реформування надання адміністративних послуг».

Захід відбувся під керівництвом заступника Голови Антимонопольного комітету України – державного уповноваженого Федора Влада за участю представників органів державної влади та місцевого самоврядування.

Антимонопольний комітет України у 2013 році здійснив комплекс заходів, спрямованих на запобігання, виявлення та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, на ринках підключення об’єктів будівництва, в тому числі об’єктів житлового будівництва, до інженерних мереж електро-, газопостачання, а також на ринках приєднання/підключення до мереж тепло-, водопостачання та водовідведення.

Органами Комітету у 2013 році на ринках підключення об’єктів будівництва, в тому числі об’єктів житлового будівництва, до інженерних мереж електро-, газопостачання проведено 75 перевірок суб’єктів господарювання, зокрема, 41 газорозподільне та 34 електропередавальних підприємства. В цілому протягом 2013 року розглянуто понад 100 справ щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції та припинено близько 200 порушень внаслідок виконання наданих Комітетом рекомендацій.

До найпоширеніших порушень належать порушення термінів видачі технічних умов на приєднання, встановлення економічно необґрунтованої ціни на роботи з виготовлення технічних умов та обмеження терміну їх дії, неправомірне припинення надання послуг, а також включення до технічних умов вимог щодо здійснення заходів, які фактично не є необхідними для забезпечення приєднання. Вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції на ринках, пов’язаних з приєднанням до мереж природних монополій, обумовлено, насамперед, недосконалістю нормативно-правових актів, що регулюють питання приєднання, а також наявністю монопольного (домінуючого) становища на зазначених ринках.

З метою вдосконалення нормативно-правової бази Комітетом було проведено ряд заходів, зокрема, круглий стіл щодо розвитку конкурентних відносин на ринках, пов’язаних з підключенням об’єктів будівництва до інженерних мереж електро-, газопостачання за участю представників органів державної влади та суб’єктів господарювання, а також створено Міжвідомчу робочу групу з напрацювання пропозицій для вирішення проблемних питань.

На засіданні також розглянуто вжиті органами Комітету комплексні заходи на ринках приєднання/підключення до мереж тепло-, водопостачання та водовідведення. Антимонопольним комітетом України було проведено дослідження ринків послуг з видачі технічних умов на приєднання до мереж суб’єктів природних монополій, а також ринків інших послуг, необхідних для приєднання до інженерних мереж суб’єктів природних монополій. Користуючись своїм монопольним становищем, суб’єкти природних монополій нерідко вдаються до дій, які за певних умов можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів та/або інших суб’єктів господарювання та порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Це, зокрема, затягування терміну видачі технічних умов всупереч терміну, встановленому галузевим нормативно-правовим актом, встановлення економічно необґрунтованої вартості за послуги з видачі технічних умов, обмеження терміну дії технічних умов, а також включення до технічних умов неправомірних вимог.

За результатами проведеного дослідження було визначено перелік послуг, які надаються виключно підприємствами-монополістами:

розроблення та видача технічних умов;

погодження проектної документації на приєднання мереж замовника до мереж суб’єктів природних монополій, розробленої іншими проектними організаціями;

підключення до мереж суб’єктів природних монополій;

укладання договору на централізоване тепло-, водопостачання та водовідведення.

Антимонопольний комітет України планує у 2014 році продовжити вжиття комплексних заходів, спрямованих на запобігання, виявлення та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, проведення перевірок у сфері приєднання об’єктів будівництва, в тому числі об’єктів житлового будівництва, до інженерних мереж електро-, газопостачання, тепло-, водопостачання та водовідведення з метою розвитку конкурентного середовища.

 

версія для друку